Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Красимиров образова учениците и възрастните с уроци по история

2
Искрен Красимиров
Снимка: Пламена Бачийска

"Нека да похвалим Фердинанд и всички държавници, които са имали тази смелост да обявят, да ударят по масата и да кажат - От днес България е независима", каза за БНР Искрен Красимиров - режисьор, оператор, актьор и писател.

Той припомни, че текстът на Манифеста за обявяване на Независимостта е написан от бившия министър-председател Александър Малинов.

"Той заедно с цялото българско правителство чакат в Русе Фердинад. Оттам заедно с цялото българско правителство тръгват със специален царски влак. Манифестът е съчинен от Александър Малинов на гара Две могили", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Красимиров.

Искрен Красимиров е основател на проекта "Незабравимата България". Автор е на над 20 документални филма. Дебютната му книга "Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи" излиза на пазара през 2022 г.

Той обясни, че е създал проекта "Незабравимата България", за да даде информация на повече българи за историята.

"Моята организация събира всички мои усилия през годините - всички над 20 филма, които са посветени на националните ни герои - най-вече на героите ни от Възраждането - от Паисий до Христо Ботев. За всички по-големи имена направихме документални ленти. Проектът обединява моите уроци по родолюбие, образователни спектакли, които изнасям в училища, читалища, детски градини и в български неделни училища в чужбина. Обединява книгите, които написах за герои, за да обхване не само малките, но и по-възрастната публика. "Незабравимата България" е моя организация с цел все повече хора да заявят истината за героите и за нашата славна история".

"Тогава Ботев стана мой кумир, идол, пътеводна светлина, но това стана, когато завърших гимназия и когато този факт излезе на дневния ред на моето внимание. Тогава се заинтересувах от история, тогава прочетох всичко за Ботев и Левски, тогава направих филмите, тогава започнах да пиша книгите и така 10 години до ден днешен".

Историкът проф. Андрей Пантев в интервю на журналистът Ивайла Александрова от програма "Христо Ботев" на БНР заявява през 2008 година за независимостта следното:


"Ако трябва да говорим поетично, романтично за миналото  - това е скъсване с едно угнетяващо състояние на подчиненост от една тогава чужда и враждебна държава - окончателното хвърляне на фесовете от българските глави - имам предвид духовни фесове. Това е едната страна на въпроса, даже често казвам, че най-сетне са си отдъхнали от сенките на нашите книжовници, революционери, свещеници, войводи и от друга страна ние отхвърляме една зависимост - финансова, стопанска, политическа.  Ние плащаме ежегоден данък на Портата, ние приемаме режима на капитулация, който е опасен за българското стопанско развитие, ние не можем да съдим чужденци в страната си, извършили криминално престъпление".

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата цар.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40