Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров образова учениците и възрастните с уроци по история

2
Искрен Красимиров
Снимка: Пламена Бачийска

"Нека да похвалим Фердинанд и всички държавници, които са имали тази смелост да обявят, да ударят по масата и да кажат - От днес България е независима", каза за БНР Искрен Красимиров - режисьор, оператор, актьор и писател.

Той припомни, че текстът на Манифеста за обявяване на Независимостта е написан от бившия министър-председател Александър Малинов.

"Той заедно с цялото българско правителство чакат в Русе Фердинад. Оттам заедно с цялото българско правителство тръгват със специален царски влак. Манифестът е съчинен от Александър Малинов на гара Две могили", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Красимиров.

Искрен Красимиров е основател на проекта "Незабравимата България". Автор е на над 20 документални филма. Дебютната му книга "Да убиеш Ботев: мистерии, спомени, лъжи" излиза на пазара през 2022 г.

Той обясни, че е създал проекта "Незабравимата България", за да даде информация на повече българи за историята.

"Моята организация събира всички мои усилия през годините - всички над 20 филма, които са посветени на националните ни герои - най-вече на героите ни от Възраждането - от Паисий до Христо Ботев. За всички по-големи имена направихме документални ленти. Проектът обединява моите уроци по родолюбие, образователни спектакли, които изнасям в училища, читалища, детски градини и в български неделни училища в чужбина. Обединява книгите, които написах за герои, за да обхване не само малките, но и по-възрастната публика. "Незабравимата България" е моя организация с цел все повече хора да заявят истината за героите и за нашата славна история".

"Тогава Ботев стана мой кумир, идол, пътеводна светлина, но това стана, когато завърших гимназия и когато този факт излезе на дневния ред на моето внимание. Тогава се заинтересувах от история, тогава прочетох всичко за Ботев и Левски, тогава направих филмите, тогава започнах да пиша книгите и така 10 години до ден днешен".

Историкът проф. Андрей Пантев в интервю на журналистът Ивайла Александрова от програма "Христо Ботев" на БНР заявява през 2008 година за независимостта следното:


"Ако трябва да говорим поетично, романтично за миналото  - това е скъсване с едно угнетяващо състояние на подчиненост от една тогава чужда и враждебна държава - окончателното хвърляне на фесовете от българските глави - имам предвид духовни фесове. Това е едната страна на въпроса, даже често казвам, че най-сетне са си отдъхнали от сенките на нашите книжовници, революционери, свещеници, войводи и от друга страна ние отхвърляме една зависимост - финансова, стопанска, политическа.  Ние плащаме ежегоден данък на Портата, ние приемаме режима на капитулация, който е опасен за българското стопанско развитие, ние не можем да съдим чужденци в страната си, извършили криминално престъпление".

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември 1908 година във Велико Търново. С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата цар.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48