Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно"

Проф. Бранислав Сланчев: Путин не си е оставил никакви други пътища, освен победа в Украйна

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята преподавателят в Калифорнийския университет

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин не си е оставил никакви други пътища, освен да излезе с победа от Украйна. Всеки друг изход от войната, освен победа, ще доведе до много пагубни последствия за руската сфера на влияние. 

Това мнение изрази пред БНР проф. Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет в Сан Диего.

"Опитът за блицкриг не беше жалък. Те доста добре се справиха в самото начало всъщност. Вярвам, че се провали в крайна сметка, но дойдоха едва ли не на косъм поне до част от целите си", каза той в предаването "Събота 150".

Според проф. Сланчев руският президент е отлагал мобилизацията по различни причини.

"Сега дойде моментът, когато видяха, че не могат да се оправят."

По думите му през изминалите 6 месеца украинците са се подготвяли и не са изпратили основните си сили на фронта, "затова отстъпваха бавно-бавно и се държаха за всеки град със зъби и нокти".

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята проф. Бранислав Сланчев. Според него мобилизацията е знак, че руската страна ще се опита да реши проблемите си по конвенционален път.

"Реално погледнато, няма да знаем до края на войната дали блъфира, или не. Аз смятам, че не блъфира. Просто не е решил, че сега е моментът да го направи. Той просто не си е оставил никакви изходи. След анексациите той няма накъде да отстъпи. Трябва да вземе тези територии. Украинците няма да се съгласят на такъв мир, даже ако бъде употребено ядрено оръжие."

Преподавателят коментира, че "ако ще има ядрен взрив, той ще бъде по територията на Украйна, срещу украински войски" и няма да бъде демонстративен.

"Смятам, че при по-малък удар, отговорът ще бъде неядрен и ще бъде насочен към инсталациите, откъдето е произведен ударът и може да бъде малко разширен."

Бойните действия през зимата трябва да се забавят поради атмосферните условия, посочи още в анализа си проф. Бранислав Сланчев. Затова и по думите му сега се прави опит да се постигнат позиции и "украинците напират много, да вземат десния бряг на Днепър", докато руснаците искат да предотвратят това "и да влязат в зимата с шанс да възобновят атаките пролетта".

Москва се надява студената зима да разколебае европейската поддръжка за Украйна, която е "в ужасно състояние икономически, надяват се, че ще има разкол след народа, че ще искат да се помиряват, защото всички мръзнат", отбеляза преподавателят и допълни, че дори в контекста на санкциите Русия има "достатъчно ресурси да продължава войната много време".

Относно противоречията за военната стратегия на Москва Бранислав Сланчев смята, че "смяната на генералите ще може да уталожи малко страстите на тези хора, които смятат, че не водим правилно войната".

Войни като Втората световна, които завършват с пълна капитулация и разгром на някоя от страните, са редки – от порядъка на 25% за последните 200 и повече години, повечето войни свършват с договор, припомни проф. Сланчев.

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно."

Той прогнозира, че докато Владимир Путин се намира в Кремъл, войната ще се затяга, а мир може да има, ако "си тръгне".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24