Ден след Международния ден за изкореняване на бедността, продължава дебата по темата. Проблемът трябва да се разглежда многоизмерно, обясни пред БНР Росица Кратункова от „Лекари на света“.
„Липсата на достъп до здравни грижи е фактор, който я засилва. Жилищната бедност пък е сред основополагащите причини за съществуването й. Не става въпрос просто за един икономически фактор. Има различни причини за бедността“.
Около 8% от домакинствата в България са с ниска интензивност на труда, а хората, които живеят в бедност или в риск от социално изключване са над една трета от населението на България, обясни тя в предаването „Хоризонт до обед“.
„Увеличават се и работещите бедни у нас. Това е едно извращение на системата. Европейско социално изследване, проведено през миналата година сред над 3000 български граждани, установи че 82% от хората не виждат реални политики за предотвратяване на бедността, но над 93% смятат, че правителствата трябва да ги защитават от нея“.
Всеки от нас, изправен пред системата на здравеопазването, може да се окаже беден, заяви Росица Кратункова.
„Много неща се плащат от джоба, независимо, че бюджета на НЗОК се увеличава. Проблем е и липсата на медицински стандарти, който пък е свързан и с липсата на кадри“.
Необходимо е повече политици да се ангажират с проблема на бедността и различните му измерения, убедена е тя.Архитектурната среда също е свързана с бедността, обясни Моника Маринова, която е архитект и художник, както и част от екипа на архитектурно студио „Think forward“или „Мисли напред“.
„Има тясна връзка между бедност, здравеопазване, образование и мястото, където всичко това се случва. Много голяма част от нашата среда е шумна, замърсена, опасна и дори изискваща придвижване с автомобил. Тези качества са определящи. Проучвания сочат, че нашият пощенски код е по- сериозен фактор за здраве, отколкото генетичният ни код“.
Вярваме, че това, което предлага градската среда, ще определи начина, по който хората ще прекарват времето си там, заяви тя.
Училищната среда може да намали агресията и да предразположи децата към изкореняване на лоши хигиенни навици, обясни още Моника Маринова.
Пространството може да намали и маргинализацията на хората, вярва и Росица Кратункова.
Във Франция проблемът с бедността е поставен много сериозно на дневен ред, не само от политици, но и от гражданския сектор, както и от синдикатите, отбеляза тя.
Цялото интервю на Ирина Недева с Росица Кратункова и Моника Маринова може да чуете в звуковия файл.Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..