Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Много е силно ястребското крило в Москва. Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон"

Искрен Иванов: Руснаците не са изиграли всичките си козове. Тактиката на руската зима е налице

С ядрения чадър на Москва върху анексираните територии конфликтът се проточва, смята анализаторът

Искрен Иванов
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

В момента Кремъл изгражда своя концепция за ядрен чадър върху анексираните територии. Това е нещо като концепцията на САЩ за ядрен чадър над техните съюзници, между които е България.

Това обясни в интервю за БНР Искрен Иванов, политолог, преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

Вероятността от ядрен конфликт продължава да се увеличава, смята той.

"С този ядрен чадър, който Москва опъна върху анексираните територии, има вероятност конфликтът да се проточи повече, отколкото прогнозирахме в началото на годината."

Иванов нарече "огромна политическа грешка" предупреждението на Русия, че може да преразгледа сътрудничеството с ООН по т.нар. хранителна сделка, защото по думите му това би могло да доведе до отстраняването ѝ от Съвета за сигурност на ООН.

Много е силно ястребското крило в Москва, което настоява за директен конфликт със Запада и няма значима опозиция на тези настроения, отбеляза в анализа си Искрен Иванов.

Според него с частичната мобилизация Русия следва историческата тактика на употребата на максимално количество жива сила, с която да се смаже противника.

"Аз съм сигурен, че руснаците не са изиграли всичките си козове."

Ген. Сергей Суровикин и руският президент Владимир Путин, 2017 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон" (Сергей Суровикин – бел. ред.) за главнокомандващ руските войски в Украйна, посочи още Искрен Иванов. По думите му целта е запазване на тактиката на изгорената земя – логистиката, живата сила на противника да бъде заличена, а "в лицето на западните държави това е шок".

Украйна въведе ограничения в електропотреблението, след като руски удари засегнаха над една трета от енергийната инфраструктура на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно ударите по енергийната инфраструктура на Украйна и въведените ограничения на потреблението Искрен Иванов коментира:

"Самата идея за потребителска и енергийна криза тук, на Балканите, подобна на тази в Украйна, ще накара много хора да бъдат много внимателни, когато гласуват следващия път. Хората много се страхуват да не настане криза, както в Украйна. За мен това е поредният опит на Москва психологически да сплаши Запада, показвайки, че няма да се откаже от Украйна. Тактиката на руската зима е налице."

"Когато войната свърши, Европа ще бъде поставена пред важно решение – какво да се прави с Украйна и Русия, тъй като системата на международните отношения във вида, в който живяхме в нея след Студената война, не работи, а Европа е ключов регион, където се пресичат интересите на стария и новия свят. На този етап обаче воля за реформа няма", подчерта Иванов.

Той обобщи, че до момента, в който Москва и Вашингтон не седнат на масата, конфликтът в Украйна няма да се реши.

"От едната страна имаме цар, който иска да възстанови Съветския съюз, от другата – президент, който има мечтата да влезе в историята като Франклин Рузвелт. Така че докато двамата не седнат на една маса и не си поговорят, този конфликт няма да свърши."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17