Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

"Много е силно ястребското крило в Москва. Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон"

Искрен Иванов: Руснаците не са изиграли всичките си козове. Тактиката на руската зима е налице

С ядрения чадър на Москва върху анексираните територии конфликтът се проточва, смята анализаторът

Искрен Иванов
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

В момента Кремъл изгражда своя концепция за ядрен чадър върху анексираните територии. Това е нещо като концепцията на САЩ за ядрен чадър над техните съюзници, между които е България.

Това обясни в интервю за БНР Искрен Иванов, политолог, преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

Вероятността от ядрен конфликт продължава да се увеличава, смята той.

"С този ядрен чадър, който Москва опъна върху анексираните територии, има вероятност конфликтът да се проточи повече, отколкото прогнозирахме в началото на годината."

Иванов нарече "огромна политическа грешка" предупреждението на Русия, че може да преразгледа сътрудничеството с ООН по т.нар. хранителна сделка, защото по думите му това би могло да доведе до отстраняването ѝ от Съвета за сигурност на ООН.

Много е силно ястребското крило в Москва, което настоява за директен конфликт със Запада и няма значима опозиция на тези настроения, отбеляза в анализа си Искрен Иванов.

Според него с частичната мобилизация Русия следва историческата тактика на употребата на максимално количество жива сила, с която да се смаже противника.

"Аз съм сигурен, че руснаците не са изиграли всичките си козове."

Ген. Сергей Суровикин и руският президент Владимир Путин, 2017 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон" (Сергей Суровикин – бел. ред.) за главнокомандващ руските войски в Украйна, посочи още Искрен Иванов. По думите му целта е запазване на тактиката на изгорената земя – логистиката, живата сила на противника да бъде заличена, а "в лицето на западните държави това е шок".

Украйна въведе ограничения в електропотреблението, след като руски удари засегнаха над една трета от енергийната инфраструктура на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно ударите по енергийната инфраструктура на Украйна и въведените ограничения на потреблението Искрен Иванов коментира:

"Самата идея за потребителска и енергийна криза тук, на Балканите, подобна на тази в Украйна, ще накара много хора да бъдат много внимателни, когато гласуват следващия път. Хората много се страхуват да не настане криза, както в Украйна. За мен това е поредният опит на Москва психологически да сплаши Запада, показвайки, че няма да се откаже от Украйна. Тактиката на руската зима е налице."

"Когато войната свърши, Европа ще бъде поставена пред важно решение – какво да се прави с Украйна и Русия, тъй като системата на международните отношения във вида, в който живяхме в нея след Студената война, не работи, а Европа е ключов регион, където се пресичат интересите на стария и новия свят. На този етап обаче воля за реформа няма", подчерта Иванов.

Той обобщи, че до момента, в който Москва и Вашингтон не седнат на масата, конфликтът в Украйна няма да се реши.

"От едната страна имаме цар, който иска да възстанови Съветския съюз, от другата – президент, който има мечтата да влезе в историята като Франклин Рузвелт. Така че докато двамата не седнат на една маса и не си поговорят, този конфликт няма да свърши."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на птицевъдите предупреждава: 2,5 милиона яйца от Украйна може да се появят на пазара като български

Миналата седмица по партньорска програма в България са внесени 2,5 милиона яйца от Украйна , които обаче още не са на пазара.  Това съобщи пред БНР председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов, който изрази опасения от премаркирането на яйцата като български. "Това са бързооборотни стоки и би следвало да се появят в търговската мрежа..

публикувано на 23.03.23 в 07:53
Даниел Парушев

Даниел Парушев: Един път завинаги трябва да се затвори темата с обновяването на общежитията

От 1 март в Софийския университет "Св. Климент Охридски" наемите за студентските общежития са повишени с 40% . 24 лева без консумативите е сумата, която към днешна дата заплаща един студент, като преди това е била 18 лв. Останалите висши училища в страната към момента са запазили цените си. Това обясни пред БНР Даниел Парушев, председател..

публикувано на 21.03.23 в 10:35
Миряна Сирийски

Миряна Сирийски: Работата на социалния работник е благородна и удовлетворяваща

Работата на социалния работник е благородна и удовлетворяваща . За съжаление, това остава невидимо за по-голямата част от хората. В обществото се възприема като натоварваща професия, която е трудно да се практикува.  Това коментира пред БНР Миряна Сирийски - програмен директор на Фондация "Светът на Мария".  "Ти всъщност си ориентиран около..

публикувано на 21.03.23 в 09:49
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Китай няма никакъв интерес Русия да загуби тази война

Оттук нататък по-важно ще бъде посещението на китайския президент Си Цзинпин и срещата му със Зеленски. Интересно е какви гаранции може да даде Китай на Украйна и какво ще предложи Пекин на Киев . Това каза в интервю за БНР доц. Искрен Иванов, политолог, университетски преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти...

публикувано на 21.03.23 в 09:10

Какво ни носи GPT-4

Изследователската компания OpenAI представи четвърта генерация на модела GPT. Всъщност става дума за наследника на GPT-3.5, върху който е изграден и самият ChatGPT. Най-забележителната новост при GPT-4 е, че той може да възприема като входни данни не само текст, но и изображение. Следват характеристики като подобрена креативност, по-напреднали..

публикувано на 20.03.23 в 21:25

Пустинята цъфти през февруари и март

Словесното съчетание „цъфтяща пустиня“ само на пръв поглед е оксиморон. През февруари и март пустинята наистина цъфти. Тогава всяка капка дъжд е като жълтичка. Вярно е, че най-страшните наводнения стават точно в пустинята, където няма гори или езера, няма какво да спре пороите. Но това е и времето, в което цялата растителност се опитва да..

обновено на 19.03.23 в 16:48

Саможертва с надежда

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. На Неделя Кръстопоклонна поканих Красимир Владимиров, християнин, който е социален асистент на своето дете, защото в третата неделя на Великия пост, неделното четиво ни призовава да живеем живот на жертвоготовност и саможертва по примерът на Спасителя. Красимир ще сподели своя път с..

публикувано на 19.03.23 в 16:29