Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Теодор Куренцис създаде оркестър, наречен Утопия (интервю)

3
Теодор Куренцис
Снимка: teodor-currentzis.com/Стас Левшин

На европейската сцена през октомври се появи нов оркестър с името "Утопия". Негов създател е Теодор Куренцис - една от най-обсъжданите и противоречиви фигури в музикалния свят. 

Името на 50-годишния грък с руски паспорт често е свързвано с финансовата подкрепа за неговите състави и проекти в Русия - оперния театър в Перм, оркестър и хор musicAeterna -  от страна на руското правителство, затова и Куренцис не винаги е желан гост на оркестрите по света точно в момента. И все пак на Залцбургския фестивал, например, защитиха неговото присъствие и не го отхвърлиха. В момента той е на поста главен диригент на Щутгартския радиооркестър. 
Вероятно за да противостои на определени настроения и за да излезе от омагьосания политически кръг, Теодор Куренцис се впусна в ново начинание - създаде международния симфоничен оркестър "Утопия", който вече направи турне. То започна от Люксембург, премина през реномираните сцени на Хамбург, Виена и Берлин, и ще продължи отново през 2023 г., тъй като беше прието с възторг от много европейски меломани. Избраната музика беше от Игор Стравински и Морис Равел.
В оркестър "Утопия", наред с водещи оркестранти от цял свят, има и български представител - виолистът Румен Цветков, който живее в Испания, но има завидна международна кариера и работи в оркестър "Тонхале" - Цюрих. Благодарение на това получава и личната покана да се включи в "Утопия".

Теодор Куренцис и Румен Цветков в Концертхаус - Виена
Подробности за работата в новия симфоничен състав и за програмата, избрана от диригента, Румен Цветков разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Той влезе и в ролята на репортер, като зададе няколко въпроса на Теодор Куренцис от името на "Алегро виваче". 

"Утопия е когато започнеш едно пътуване, за да достигнеш място, което не съществува. Но винаги със сигурността, че имаш волята да го постигнеш. Това, което е важно (след репетициите, които вече имахме), е, че има определени неща, които искаме да постигнем и те са заложени в съзнанието ни като звук, като експресия, и в повечето случаи, когато си партнираме в оркестъра, това остава част от Утопия. Част от невъзможното. Но с тази невероятна смесица  от изключителни музиканти, ние разширяваме границите на възможното и невъзможното и така виждаме неща, които сме смятали за невъзможни - като например музиката за съзнанието, музиката за въображението - да се превръща в реалност. Затова и казах на колегите, че може би трябва да променя името на оркестъра - защото се оказва, че това, което смятахме за невъзможно, всъщност е постижимо. 

И все пак винаги има философска гледна точка към утопията, която ни показва, че всъщност животът на артиста е една утопия. Животът на всеки, който е влюбен, е утопия - той иска да постигне рай на Земята, където има толкова ограничено място за красотата. Затова ние сме борци за красотата в свят, който я игнорира от поне 5 хиляди години. Тази битка има история.", заяви диригентът.

Чуйте интервютата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17