Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издадоха спомените на актьора Георги Миятев за дейността на първия български професионален театър

Снимка: dtp.bg

Пловдив е първият град със собствена театрална сграда и трупа от далечната 1881 година, а вдъхновител на това начинание е патриархът на българската литература Иван Вазов. С гордост, почит и любопитство настоящият екип на Драматичен театър Пловдив се впусна преди три години в едно много вълнуващо приключение, а именно -  да разлисти страниците на историята. Поводът за това стана открития в архива на града ръкопис на актьора Георги Миятев. Авторът попълва, записва и всеотдайно съхранява живата памет за създаването на първия професионален театър. Ръкописът съдържа над 558 страници автентични истории, ситуации и ключови моменти, които разсмиват с глас и трогват до сълзи. Над редакцията му почти половин година работят Катя Янева и Катерина Георгиева, а уникалното издание, озаглавено „Пловдивска театрална хроника“ е вече факт.

Това е документална книга с неиздавани спомени на актьора Георги Миятев за създаването и дейността на първия български професионален театър. Изданието е подготвено по случай 140 години от основаването на Драматичен театър Пловдив. Екипът на театъра е намерил в архива този ръкопис с бележки и записки и го прави достъпен днес.
Всеки ръкопис си има своята легенда и привлича с мистерията около него. Така е и с тази хроника, която се появи внезапно през 2020 г., след като четири десетилетия е стояла в архивите. Един артист е събирал частици, оцелели във времето, за да разкаже историята на театъра в Пловдив.

"Георги Миятев е роден в Пловдив през 1894 година. Там е и първата му изява като актьор. Основава Театрално дружество "Звено". Починал е през 1961 година в София. Това е една различна книга за историята, защото това не е книга, която дава сухи факти. Не е книга, която е научно и академично четиво. Тя съдържа спомени на актьора", каза за БНР редакторът Катерина Георгиева.

Драматургът на пловдивския театър писателят Александър Секулов допълни:

"Тези мемоари, записки, бележки на Георги Миятев, професионален актьор в Пловдивския театър, завършват до 1932 година. Обхващат период от близо 60 години. Вътре в мемоарите има неописуемо смешни, дълбоко трогващи кореспонденции, които са излизали в българската преса".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49