Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В момента се сече много повече, отколкото през последните 3 години"

Александър Дунчев: Борбата е за осветяване кой държи политически чадър върху дървената мафия

"Навсякъде, където граждани или бизнес подадат сигнал, веднага се започва контраатака срещу тях"

Александър Дунчев
Снимка: Ани Петрова

В горите около Своге тече незаконна сеч и въпреки подаването на сигнали, тя не е била спряна.

Това алармира пред БНР депутатът от ПП Александър Дунчев, който е и бивш шеф на Агенцията по горите. По думите му продължаващите сечи са "сигнал, че имаме чадър на държавата върху дървената мафия".

"Само онзи ден установихме брутална незаконна сеч в сечище от 300 дка, което след проверка на Агенцията по горите вчера беше спряно, бяха написани куп актове", поясни той.

"Доказателството за държавния чадър на ниво горско стопанство върху фирмичката – един хайдук от село Огоя, който сече в района, е това, че беше оставен лицензираният лесовъд на фирмата да си маркира със собствената марка дърветата за сеч. Тоест, ние сме дали на фирмата да си избира какво да сече в гората. До такава степен е чадърът на държавата. И това е върхът на айсберга, не сме разкрили цялата схема."

В предаването "Преди всички" Дунчев заяви, че "това е битката", заради която самият той влиза в парламента. Според него "с това опасно мнозинство" може да се изопачи и най-добрият законопроект, който да се превърне в корупционна схема. Затова по думите му борбата ще е за осветяване през парламентарния контрол "кои са хората", които упражняват този държавен чадър "върху дървената и ловна мафия".

Той даде и друг скорошен пример – в Самоковско са били спрени 600 дка незаконни сечища на фирма от село Доспей.

Александър Дунчев е категоричен, че навсякъде има политически чадър, а законът не се прилага и посочи още Ихтиман и Копривщица като примери за това.

"Навсякъде, където граждани или бизнес подадат сигнал, веднага се започва контраатака срещу тях на ниво държава. Ихтиманският гражданин беше "нападнат" от НАП, на Самоков, на гражданина, който подаде сигнал, му спукаха гумите, му взеха номерата на колата… Върху мен също има тормоз."

Депутатът смята, че резултати от битката има, а "мафията се е завряла в ъгъла и бие с краци".

Според него наложената практика камионите, излизащи от гората, да се заснемат и в държавата да има регистър с превозни билети и снимка на всеки камион е редуцирала "кражбите и схемите с камиони". Въвеждането на електронни търгове за продажбата на дървесина пък е осветило "толкова много нагласени търгове, че тази година безпрецедентно се наляха десетки милиони в държавните горски стопанства, които се крадяха до вчера от черни бизнеси", като така са били вдигнати и заплатите на горските служители.

"В момента се сече не по-малко отпреди 4-5 години и много повече, отколкото през последните 3 години", обобщи Дунчев.

Той подчерта, че за да се реши проблемът със снабдяването на хората с дърва за огрев, трябва да се прекъсне връзката с кмета и горския, като списъците не трябва да ги прави кметът, "защото не прави списъци с желаещите, а списъци с избирателите".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08