Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатологът: Не оставяйте колите си с включен двигател, докато чакате или си купувате нещо

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Пречиства ли снеговалежът въздуха и наличието на вятър?

Снимка: Георги Нейков

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла. Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси.

Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта. Трудно ни е да се ориентираме в нея.

"Мъглата по празниците, която наблюдавахме, беше свързана както с природните процеси, така и с използването на пиротехнически средства в по-големи количества.

Христо Попов

Освен това използването на транспорта е силна предпоставка за появата на мъгла, а в конкретния случай тя беше свързана и с понижването на температурите, което засили използването на печки на твърдо гориво - дърва и въглища, поясни за БНР главен асистент Христо Попов, климатолог от Софийския университет.

"Когато говорим за естестената мъгла, тя е свързана преди всичко с кондензацията на водните пари. Мъглата в градски условия е свързана до голяма степен с човешката дейност, това е т.нар. "смог".

Тя е комбинация от водна пара и замърсители, свързани с човешката дейност. Това е винаги в големите градове, допълни Попов.


Климатологът разказа, че когато мъглите са свързани с негативни форми на релефа като речните долини и котловините, в част от които има разположени населени места, в случая София е разположена в софийската котловина, това води именно до комбинация от отделни фактори, всеки от които сам по себе си може да доведе до формирането на мъгла.

Когато тези фактори се натрупат, мългите стават по-мощни и като прибавим и човешката дейност, мъглите имат по-голяма гъстота, тоест видимостта е по-малка.

Климатът се влияе не само от вредните емисии, които се изхвърлят във въздуха, но и от обезлесяването, а също и когато се усилва застрояването.

Тук бих добавил и вредният навик на хората, които си оставят колите с включен двигател, докато не са в движение, а чакат някого или са отишли да си купят нещо до магазина...5 - 10 минути колата изхвърля газове в атмосферата, без да има КПД..., посочи ученият.

Същото се отнася и за колите, които стоят в задръстване на светофара, тези, които се движат, замърсяват по-малко въздуха.

Той разказа още къде отива мъглата, когато се вдигне, на какви светлини на фаровете да шофираме, когато има гъста мъгла, защо не трябва да вярваме в конспиративни теории по отношение на мъглите, пречиства ли снеговалежът въздуха, както и наличието на вятър и циклони, дали ниските температури отново водят до по-мръсен въздух и до мъгли?


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19