Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Видимата и невидима памет за травмата – следи от политическото насилие преди 89-а

Снимка: Ирина Недева

"Съседите: Форми на травмата (1945-1989)" е мултимедийна инсталация, която разкрива видимите и невидими белези на травмата от политическото насилие по време на комунизма. 

До 3 декември инсталацията е разположена едновременно в две пространства – Софийската градска художествена галерия и на ул. "Георги Бенковски" 40. 

Инсталацията съдържа фрагменти от интервюта, свидетелства на оцелели бившите лагери в Белене и Ловеч, както и записи от ежедневни звуци – битови и природни.

Трима изследователи, обединени от каузата да издирват проекциите на миналото, разказаха в предаването "Хоризонт до обед" за тази своя мисия, на която са посветени от години. 

Джулиан Шехирян е докторант по история в Университета "Принстън", роден и израснал в САЩ, родителите му са българи. Джулиан се интересува от пресечните точки между антропологията и историята, "как историята живее в нас".

Красимира Буцева е визуален артист, преподавател в Лондонския колеж по комуникации и в Университета по изкуствата в Лондон. 

"При мен интересът, импулсът дойде от самото незнание. Аз разбрах за лагерите случайно, никога не бях чувала за тях", сподели тя пред БНР.

Доц. Лилия Топузова е доктор по история и директор на програмата по комуникации в Университета в Торонто, Канада, живяла е и по време на комунизма.

"Как мълчим, как говорим и как да комуникираме това мълчание и липсата на спомен за лагерното и политическото насилие е темата на това, което правим и в двете пространства", обясни тя.

"Имаме три стаи, които представляват три начина на мълчание и три израза на това как се помни политическото насилие. Те са базирани на интервютата и на различни типажи, с които сме говорили. Идеята на самите интервюта е да се опитаме да предадем по-широка картина на това кой е средният човек, минал през лагера и как средният човек помни, или не помни и забравя. Гласовете, които живеят там, са гласовете на тези репресирани, които са познати в българското публично пространство", описа идеята на проекта доц. Топузова.

"Пространствата са всекидневна, кухня и спалня, като има различни предмети и по различен начин те афектират", допълни я Красимира Буцева. По думите ѝ "гласовете" на неговорещите са позиционирани в кухнята, където се чуват обичайните за това пространство звуци, но не и човешки гласове.

Изследователите смятат, че са направили своеобразен мемориал, какъвто до момента у нас липсва.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Снимки: Ирина Недева
По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетокласникът Стоян Добрев от НПМГ след успеха си на Европейската олимпиада

Десетокласникът Стоян Добрев от Националната природо-математическа гимназия спечели сребърен медал на Европейската олимпиада в столицата на Латвия Рига, проведена в началото на май. Той е от Сандански. Все още не е решил дали да продължи образованието си с химия или с биология, дали да учи медицина или фармация. "Научих, че сме изключително интересни..

публикувано на 27.05.23 в 04:00

Подписка цели да запази дърветата в центъра на Добрич в предстоящ ремонт

Подписка в защита на дърветата в пешеходната централна зона на Добрич започна Гражданската инициатива "Да спасим от изсичане – "подмяна" живите дървета в центъра на град Добрич“.  Подписи се събират вече две седмици. Поводът е идеен проект, одобрен от Община Добрич, за предстоящ ремонт на центъра. В първия му етап е предвидено 70 многогодишни..

публикувано на 26.05.23 в 13:55

Дни преди изборите за нов ректор Великотърновският университет се тресе от скандали

Три дни преди изборите за нов ректор и ръководство, Великотърновският университет се тресе от скандали. Преподавателят по журналистика доцент Иво Инджов показа пред журналисти съобщение, което е получил от настоящия ректор, в което са заплашвани трима преподаватели. Ректорът професор Христо Бонджолов, който управлява два последователни мандата и няма..

публикувано на 26.05.23 в 06:55
Зор Алеф

Зор Алеф - откривател на мистичната сила във всеки от нас

"Т ризъбецът на желанието" е книга, която е свързана с тайната на този магически инструмент. Върху него са гравирани няколко магически формули. Една от формулите, достигнала и до нас е символни закодирани магически формули на материализацията . На правилното изграждане на волевия процес, процесът на осъществяването, на постъпателните..

публикувано на 24.05.23 в 19:38
Румен Стоичков

Румен Стоичков за новата си книга - "Броеница от гласове": Това е 100 % истина, разказана от хората на България

"Голяма част от репортажите ми прозвучаваха за първи път в предаването "12+3" на програма "Хоризонт". Може би 1800, а после те се излъчваха и в "Нощен Хоризонт". Това е моята 8 книга, в която са включени моите срещи с хората по страната", каза в "Нощен Хоризонт" Румен Стоичков за новата си книга - "Броеница от гласове" . Стоичков има 2000..

публикувано на 24.05.23 в 13:11
Джеки Комфорти

Спасението на българските евреи през погледа на Джеки Комфорти

Конференция, посветена на 80 години от спасяването на българските евреи и фестивал на документални филми на тази тема, се провежда тази седмица в Израел. Организаторът на събитията е американският режисьор-документалист Джеки Комфорти. В неговото творчество се очертават две основни теми: Холокоста през време на Втората световна война и..

публикувано на 23.05.23 в 17:39
Надя Иванова

Надин Низешезин: Камино - мигът, в който сте непрекъснато щастливи!

Често в изкуството пеперудата се изобразява или описва като метафора на трансформацията . Този биологичен вид има удивителната способност да преодолее бавния ход на живота и да полети в своята свобода и красота. Другите смислови щрихи са преодоляване на препятствията, духовно обновление и прераждане . При хората това се случва..

публикувано на 22.05.23 в 15:18