Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинското радио направи поредната диктовка за национално единство

БНР също стана част от инициативата

Снимка: Facebook/Суспільне Мовлення

Украинското радио направи на 9 ноември поредната диктовка за учениците в украинските училища, а и за всички онези украинци, плъзнали по света след руската атака. 

БНР също стана част от инициативата, защото пусна на сайта си линк към онлайн излъчването. 

Радиодиктовката е своеобразен символ за национално единство, а "основната идея на радиодиктовката е да обедини украинците по целия свят", каза за БНР Юлия Шелудко.
"Това се прави веднъж годишно. На 9-ти ноември. Това е Денят на украинската писменост и литература. Правим това за 22-ри път. Идеята възникна в екипа на украинското радио. И преди години се провеждаше на 24-ти май, Деня тна Кирил и Методий. Преди време това беше диктовка за учители, ученици. А сега е за всички, които искат да я направят. Тази година диктовката е специална. Знаете, езикът обединява хората. И единството е много важна тема, особено за онези, които бяха принудени да напуснат страната по разбираеми причини. Но в същото време родният език остава важен за тях. За да се чувстват свързани с родината".  

А на каква тема ще бъде, Юлия?

"До деня на диктовката никой не знае какъв ще бъде текстът. Той е написан от писателката и сценаристката Ирина Цилик. Предполагам, че ще е посветена на сегашната ситуация. Предполагам. Защото тя живее в Украйна. Но пътува често и до Европа".  

Ще поставите ли децата по тази диктовка?  

"Не мисля, че ще бъде предизвикателство за децата. Тя е за учениците от деветите и десетите класове. Опитът ми от други диктовки показва, че всичко минава  нормално. Но най-важното нещо е да се слуша тази диктовка, да се внимава с пунктуацията, с правописа. Не мисля, че се поставят оценки за тази диктовка. Тя не е в учебната им програма. То е като своеобразен флашмоб. И затова окуражаваме участието им".  

А имате ли представа дали украинци в България ще участват?

"Сигурна съм, че ще има желаещи украинци в България да участват в диктовката. Заради това, че в Европа и в България живеят много от моите сънародници. И да кажа, че онези, които искат да пишат диктовката, може да ни я изпратят на електронната поща, сканирана, снимана, дори и на адрес в Киев по пощата".

Да, сайтът на БНР също ще я излъчи. Каква е ситуацията при вас, Юлия и Маргарита - вие и двете сте в Киев?  

"Аз и Юлия сме в Киев. Много от моите сънародници напускат Киев, по призива на кмета Кличко. Други - страната. Май свикнахме с войната към този момент", заяви Маргарита Бондарева.

Юлия Шелудко допълни:

"Спира токът. Има си график за това. Но и той не се спазва понякога. Като има сигнали за въздушно нападение, се крием по бомбоубежищата. Но въпреки това мисля да си остана в Киев за зимата".  

Защо Юлия?

"Защото си имам ангажимента с радиодиктовката. Там ще проверяваме диктовката, от там ще проведем това събитие. Ама не ми се иска да спираме работа и защото има хора на фронтовата линия, които защитават Украйна. И просто трябва да изпълним нашата си задача за защитата. Разбирайте го като плащаме данъците си, участваме в доброволчески инициативи, дори и да поддържаме онези, които се надявам да ни донесат победата по-скоро".  

А вие, Маргарита? Планирате ли да останете в Киев?

"Ще остана в Киев. Обичам си родния град. Няма да го напусна, независимо от обстоятелствата".

Опитвам се да разбера защо Юлия?

"Научихме се да оцеляваме. Като няма ток, редовно държим батериите си заредени. А като дойде, бързаме да минем през душа. Заради топлата вода. И да заредим телефоните си. На практика си помагаме един на друг. Даваме си ток. Онези, които нямат дават на тези, които имат. Трудна е ситуацията, ама ние се справяме".  

Въпрос и към двете: Кога очаквате войната да приключи?  

"Труден въпрос. Не сме военни експерти. Но дори и те не са наясно, защото Путин е непредсказуем. А Русия е терористична държава. Затова, честно нямам идея", заяви Юлия.  

"Съгласна съм с Юлия. Надяваме се това да приключи скоро, но просто не и преди края на зимата. Говори се дори и не до края на следващото лято. Просто се надяваме и това е".  

Маргарина Бондарева изтъкна:

"Надявам се това да стане по-рано от следващото лято. Аз наистина се надявам тази инициатива с диктовката да стане популярна и в България, и в Европа. И то не само заради украинските деца и ученици, а просто е нужно едно подобно обединяване и показване на подкрепа на Украйна". 

Добромир Видев разговаря с Юлия Шелудко, която отговаря за проекта, а и с Маргарина Бондарева, която помогна за превода. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52