Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинското радио направи поредната диктовка за национално единство

БНР също стана част от инициативата

Снимка: Facebook/Суспільне Мовлення

Украинското радио направи на 9 ноември поредната диктовка за учениците в украинските училища, а и за всички онези украинци, плъзнали по света след руската атака. 

БНР също стана част от инициативата, защото пусна на сайта си линк към онлайн излъчването. 

Радиодиктовката е своеобразен символ за национално единство, а "основната идея на радиодиктовката е да обедини украинците по целия свят", каза за БНР Юлия Шелудко.
"Това се прави веднъж годишно. На 9-ти ноември. Това е Денят на украинската писменост и литература. Правим това за 22-ри път. Идеята възникна в екипа на украинското радио. И преди години се провеждаше на 24-ти май, Деня тна Кирил и Методий. Преди време това беше диктовка за учители, ученици. А сега е за всички, които искат да я направят. Тази година диктовката е специална. Знаете, езикът обединява хората. И единството е много важна тема, особено за онези, които бяха принудени да напуснат страната по разбираеми причини. Но в същото време родният език остава важен за тях. За да се чувстват свързани с родината".  

А на каква тема ще бъде, Юлия?

"До деня на диктовката никой не знае какъв ще бъде текстът. Той е написан от писателката и сценаристката Ирина Цилик. Предполагам, че ще е посветена на сегашната ситуация. Предполагам. Защото тя живее в Украйна. Но пътува често и до Европа".  

Ще поставите ли децата по тази диктовка?  

"Не мисля, че ще бъде предизвикателство за децата. Тя е за учениците от деветите и десетите класове. Опитът ми от други диктовки показва, че всичко минава  нормално. Но най-важното нещо е да се слуша тази диктовка, да се внимава с пунктуацията, с правописа. Не мисля, че се поставят оценки за тази диктовка. Тя не е в учебната им програма. То е като своеобразен флашмоб. И затова окуражаваме участието им".  

А имате ли представа дали украинци в България ще участват?

"Сигурна съм, че ще има желаещи украинци в България да участват в диктовката. Заради това, че в Европа и в България живеят много от моите сънародници. И да кажа, че онези, които искат да пишат диктовката, може да ни я изпратят на електронната поща, сканирана, снимана, дори и на адрес в Киев по пощата".

Да, сайтът на БНР също ще я излъчи. Каква е ситуацията при вас, Юлия и Маргарита - вие и двете сте в Киев?  

"Аз и Юлия сме в Киев. Много от моите сънародници напускат Киев, по призива на кмета Кличко. Други - страната. Май свикнахме с войната към този момент", заяви Маргарита Бондарева.

Юлия Шелудко допълни:

"Спира токът. Има си график за това. Но и той не се спазва понякога. Като има сигнали за въздушно нападение, се крием по бомбоубежищата. Но въпреки това мисля да си остана в Киев за зимата".  

Защо Юлия?

"Защото си имам ангажимента с радиодиктовката. Там ще проверяваме диктовката, от там ще проведем това събитие. Ама не ми се иска да спираме работа и защото има хора на фронтовата линия, които защитават Украйна. И просто трябва да изпълним нашата си задача за защитата. Разбирайте го като плащаме данъците си, участваме в доброволчески инициативи, дори и да поддържаме онези, които се надявам да ни донесат победата по-скоро".  

А вие, Маргарита? Планирате ли да останете в Киев?

"Ще остана в Киев. Обичам си родния град. Няма да го напусна, независимо от обстоятелствата".

Опитвам се да разбера защо Юлия?

"Научихме се да оцеляваме. Като няма ток, редовно държим батериите си заредени. А като дойде, бързаме да минем през душа. Заради топлата вода. И да заредим телефоните си. На практика си помагаме един на друг. Даваме си ток. Онези, които нямат дават на тези, които имат. Трудна е ситуацията, ама ние се справяме".  

Въпрос и към двете: Кога очаквате войната да приключи?  

"Труден въпрос. Не сме военни експерти. Но дори и те не са наясно, защото Путин е непредсказуем. А Русия е терористична държава. Затова, честно нямам идея", заяви Юлия.  

"Съгласна съм с Юлия. Надяваме се това да приключи скоро, но просто не и преди края на зимата. Говори се дори и не до края на следващото лято. Просто се надяваме и това е".  

Маргарина Бондарева изтъкна:

"Надявам се това да стане по-рано от следващото лято. Аз наистина се надявам тази инициатива с диктовката да стане популярна и в България, и в Европа. И то не само заради украинските деца и ученици, а просто е нужно едно подобно обединяване и показване на подкрепа на Украйна". 

Добромир Видев разговаря с Юлия Шелудко, която отговаря за проекта, а и с Маргарина Бондарева, която помогна за превода. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33