Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Новите фронтове във войната", или как се прави журналистика по време на война

5
Снимка: aej-bulgaria.org

"Новите фронтове във войната" е темата на организирана от Асоциацията на европейските журналисти конференция – една среща в София с редица уважавани репортери, които споделят от първа ръка за това как конфликтът засяга журналистиката в Украйна, Русия и целия свят. И голямата тема за Другата война: Проблемът с дезинформацията. Съорганизатори на събитието са фондация "Фридрих Науман", фондация "Америка за България", посолството на Нидерландия в България. 

Как се прави професионална журналистика във време на война, кои са новите фронтови линии, какво е да си украински журналист в момента, европейски или американски журналист в Украйна или в Русия днес? 

Как дезинформацията на тема война влияе на общественото мнение? 

Какви са предизвикателствата пред журналистите на свободна практика и военните кореспонденти, специализирани в отразяването на конфликти? 

Това са само част от десетките въпроси, на които участниците във форума "Новите фронтове във войната" търсят отговорите. Едно е пределно ясно - войната променя начина, по който правим журналистика

Живият пример от горещата точка – Евгения Моторевска, главен редактор на украинската медия "Хромадске" – уникална медия, създадена в Украйна през 2013 година от група независими журналисти като реакция спрямо цензурата и режима на бившия украински президент Виктор Янукович. След 24 февруари медията преживява тотална реорганизация: 

"Винаги имаме милиони зрители в YouTube, независимо дали отразяваме от фронтовата линия, или от близки до фронта райони. Гледат ни в САЩ, в ЕС, в Обединеното кралство и в Руската федерация.  Материалите ни са на тема военни престъпления, убийства, депортация на украински деца, изтезания на граждани, заложници и лица, обвинени в извършване на военни престъпления. Огромната част от украинските журналисти в момента също работят като военни репортери. Това е професия, която иска години, за да бъде усвоена, но журналистите в Украйна разполагаха само с няколко седмици за тази цел. Нашите млади колеги се учат на терен как да бъдат военни репортери". 

Голям проблем са условията на работа: 

"Вече привикнахме да работим от мазета и бомбоубежища. Целият ни екип продължава да работи в Киев, но сега се появи затруднение със спирането на тока и с прекъсването на интернет връзката".

Във войната обаче, украинските журналисти са и граждани на страната, не само журналисти: 

"Още по-голям проблем е психичното здраве, защото ние сме и граждани на страна, която е нападната от Руската федерация, а имаме и близки на фронта. Това се отразява на нашата работа. Нашият подход се промени значително след тази инвазия. Основното правило на украинският журналист е "Не нанасяй вреда". Имаме и законови ограничения в работата ни. През февруари в Украйна бяха обявени военните закони и в следствие на това ние не можем да отразяваме подробности от военните операции и да даваме информация за вида и количествата на оръжията. ... Ние продължаваме да се борим за свободата на словото в Украйна. Аз много се гордея с моите колеги в Украйна и с моя екип".

Анна Акаге, украинска журналистка, базирана във Франция, сподели, че от 6 месеца работи с американски психиатър:

"Не можеш да мразиш някого, чието име дори знаеш, но да мразиш масата, тълпата, която няма силата да се изправи и да се противопостави - това мога да го правя. Всеки път, когато седна да пиша материал, трябва да изключа тези чувства, защото европейският читател иначе ще усети, че едва ли не му продавам омраза и няма да ме чете". 

Човешки истории по време на война разказва Нейтън Рот от Ен Пи Ар. Опитва се да спечели доверието на хората, с които се среща:

"Когато за първи път се оказах в Украйна, нямах никаква идея какво се прави във военен конфликт, как се отразява той, как да стигна до аудиторията. Опитвах се да търся истории, които бяха свързани по някакъв начин с това, което се случва в САЩ. Трябва да е нещо, което да лепне на хората, така че да им остане в главите и седмици по-късно, когато си говорят със свой приятел, то отново да им излезе в съзнанието".

За дълго в съзнанието на участниците във форума ще останат думите на Мартин Коте, регионален директор за Източна и Югоизточна Европа на Фондация "Фридрих Науман":

"Не мисля, че журналистиката трябва да се превърне в активизъм, но в същото време не виждам да има някакъв друг избор. Не виждам начин да не не вземеш страна по този конфликт (войната на Русия в Украйна - б.р.)".

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки: Мария Костова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57