"Ще поставим всички онези проблеми, които не търпят отлагане, ако искаме ансамблите в страната ни да продължат да съществуват и да изпълняват основната си задача – да запазват и популяризират уникалното ни фолклорно богатство", каза главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Родопа" Адриан Петров. Той допълни, че от всички държавни културни институти след началото на прехода само фолклорните ансамбли и малки филхармонии са прехвърлени на общините, останалите са държавни институции.
Финансовото положение на много от общините не е розово и непрекъснато има проблеми с издръжката на тези структури. Само един е държавен ансамбъл и това е „Филип Кутев“.
Декларацията ще бъде изпратена на министър-председателя Гълъб Донев, както и на министрите на културата и на финансите, каза още Адриан Петров и посочи:
"Ще поискаме от държавата да отдели финансиране, с което да се подпомагат фолклорните състави. Сега всички колеги получават едно и също възнаграждение. Единствената разлика е в годините прослужено време. Дали си завършил висше образование, дали си завършил музикално училище или си самороден талант – това в момента няма никакво значение. Ние нямаме механизма, с който дори с 1 лев да желаем да им увеличим заплатите, не можем да го направим. Имаме само един бюджет, в който са включени средства за заплати. Всички останали средства – за дейности, костюми, обувки, пътувания – осигуряваме чрез нашата дейност, чрез нашите приходи".
Много е важно да се направи необходимото за кариерното обезпечаване на ансамблите, тъй като всички изпитват недостиг на млади кадри и това се дължи на ниското заплащане и на липсата на материална база, където да бъдат настанявани, допълни главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ Адриан Петров.
"Ансамблите, по един ансамбъл от всяка фолклорна област в България, час по-скоро отново трябва да станат държавни и да бъдат изцяло на издръжка на държавата, ако искат наистина това невероятно фолклорно богатство, което ни различава от всички останали в света, което ни представлява по света, да бъде съхранено и опазено", категоричен бе той и попита:
"Тези артисти не са второ качество сравнено с колегите им в театри, опери, филхармонии и т.н. – защо за едните може, а за другите – не?".
Според него възможното решение на проблема е в Закона за закрила и развитие на културата.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"