"Ще поставим всички онези проблеми, които не търпят отлагане, ако искаме ансамблите в страната ни да продължат да съществуват и да изпълняват основната си задача – да запазват и популяризират уникалното ни фолклорно богатство", каза главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Родопа" Адриан Петров. Той допълни, че от всички държавни културни институти след началото на прехода само фолклорните ансамбли и малки филхармонии са прехвърлени на общините, останалите са държавни институции.
Финансовото положение на много от общините не е розово и непрекъснато има проблеми с издръжката на тези структури. Само един е държавен ансамбъл и това е „Филип Кутев“.
Декларацията ще бъде изпратена на министър-председателя Гълъб Донев, както и на министрите на културата и на финансите, каза още Адриан Петров и посочи:
"Ще поискаме от държавата да отдели финансиране, с което да се подпомагат фолклорните състави. Сега всички колеги получават едно и също възнаграждение. Единствената разлика е в годините прослужено време. Дали си завършил висше образование, дали си завършил музикално училище или си самороден талант – това в момента няма никакво значение. Ние нямаме механизма, с който дори с 1 лев да желаем да им увеличим заплатите, не можем да го направим. Имаме само един бюджет, в който са включени средства за заплати. Всички останали средства – за дейности, костюми, обувки, пътувания – осигуряваме чрез нашата дейност, чрез нашите приходи".
Много е важно да се направи необходимото за кариерното обезпечаване на ансамблите, тъй като всички изпитват недостиг на млади кадри и това се дължи на ниското заплащане и на липсата на материална база, където да бъдат настанявани, допълни главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ Адриан Петров.
"Ансамблите, по един ансамбъл от всяка фолклорна област в България, час по-скоро отново трябва да станат държавни и да бъдат изцяло на издръжка на държавата, ако искат наистина това невероятно фолклорно богатство, което ни различава от всички останали в света, което ни представлява по света, да бъде съхранено и опазено", категоричен бе той и попита:
"Тези артисти не са второ качество сравнено с колегите им в театри, опери, филхармонии и т.н. – защо за едните може, а за другите – не?".
Според него възможното решение на проблема е в Закона за закрила и развитие на културата.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...