Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професионалните фолклорни ансамбли с настояване за държавна издръжка

Адриан Петров, ФА "Родопа"
Снимка: Радостина Чернокова

Главните художествени ръководители на всички професионални фолклорни ансамбли в страната се събират на заседание в Пазарджик днес. На срещата ще се обсъди състоянието на ансамблите, проблемите им и ще се изготви обща декларация, с която ще се настоява за отпускане на издръжка на формациите от държавата.

"Ще поставим всички онези проблеми, които не търпят отлагане, ако искаме ансамблите в страната ни да продължат да съществуват и да изпълняват основната си задача – да запазват и популяризират уникалното ни фолклорно богатство", каза главният художествен ръководител на Фолклорен ансамбъл "Родопа" Адриан Петров. Той допълни, че от всички държавни културни институти след началото на прехода само фолклорните ансамбли и малки филхармонии са прехвърлени на общините, останалите са държавни институции.

Финансовото положение на много от общините не е розово и непрекъснато има проблеми с издръжката на тези структури. Само един е държавен ансамбъл и това е „Филип Кутев“.

Декларацията ще бъде изпратена на министър-председателя Гълъб Донев, както и на министрите на културата и на финансите, каза още Адриан Петров и посочи:

"Ще поискаме от държавата да отдели финансиране, с което да се подпомагат фолклорните състави. Сега всички колеги получават едно и също възнаграждение. Единствената разлика е в годините прослужено време. Дали си завършил висше образование, дали си завършил музикално училище или си самороден талант – това в момента няма никакво значение. Ние нямаме механизма, с който дори с 1 лев да желаем да им увеличим заплатите, не можем да го направим. Имаме само един бюджет, в който са включени средства за заплати. Всички останали средства – за дейности, костюми, обувки, пътувания – осигуряваме чрез нашата дейност, чрез нашите приходи".

Много е важно да се направи необходимото за кариерното обезпечаване на ансамблите, тъй като всички изпитват недостиг на млади кадри и това се дължи на ниското заплащане и на липсата на материална база, където да бъдат настанявани, допълни главният художествен ръководител на ансамбъл „Родопа“ Адриан Петров.

"Ансамблите, по един ансамбъл от всяка фолклорна област в България, час по-скоро отново трябва да станат държавни и да бъдат изцяло на издръжка на държавата, ако искат наистина това невероятно фолклорно богатство, което ни различава от всички останали в света, което ни представлява по света, да бъде съхранено и опазено", категоричен бе той и попита:

"Тези артисти не са второ качество сравнено с колегите им в театри, опери, филхармонии и т.н. – защо за едните може, а за другите – не?".

Според него възможното решение на проблема е в Закона за закрила и развитие на културата.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22