Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Стоилов: Не може изборната технология да бъде крайъгълният камък на българската демокрация. Хартиената бюлетина е неунищожима

Как ще се отрази на вота ремонтът на Изборния кодекс?

Кристиян Христов: Има проблем с машините, но няма проблем с резултатите. Партиите подкопават доверието в демокрацията

Снимка: Ани Петрова

"Хартиената бюлетина е неунищожима. Много трудно се защитава тезата, че тя трябва да бъде изхвърлена от изборния процес. Ако има 10 държави с машинно гласуване, има още 180 държави, в които се гласува с хартия. Нищо специфично няма в България, каквото го няма по света. Връщането на хартиената бюлетина не е проблем."

Този коментар направи в интервю за БНР Стоил Стоилов, бивш член на Обществения съвет към ЦИК и изборен експерт. По думите му, "че вървим към избори, е почти сигурно", защото "невъзможни коалиции в парламента не могат да траят дълго".

Проблем ще възникне, когато започне събирането на хартиения и машинният резултат в секционните комисии. Това трябва да се прави в "Информационно обслужване", допълни той.

Партийни брокери и агитатори много държат да получат незабавен резултат от секцията, отбеляза изборният експерт.

Според Стоилов трябва протоколът на СИК да се преработи и да се даде възможност основните параметри в края на изборния ден да се съберат на една страница.

"И това веднага да се пусне в интернет пространството."

"Поради липса на ресурси ние нямаме независимо вътрешно наблюдение на изборите", отчита още Стоил Стоилов. 

В настояването да се увеличи състава на ЦИК Стоилов вижда идея "да се инкорпорира вече партията на г-н Стефан Янев и "Възраждане", но принципният въпрос според него е дали това да бъде мандатен орган, който "не се влияе от моментното състояние на балансите" в парламента.

"ЦИК е отражение на партийното присъствие. Хората, които са в ЦИК, поддържат тесен контакт с политическите партии, които са ги номинирали."

Стоилов смята, че е необходимо да има критерий уседналост за гласуване в чужбина.

"Според мен район "Чужбина" трябва да има. Тези хора там имат специфични интереси. Второ, те в момента не се ползват 100% от избирателната система, която имаме ние - нямат право да гласуват с преференции, защото нямат кандидати. Според мен е въпрос на съгласие на политическите сили в България колко от тези мандати, които ние "консумираме" в България – 240, да им се дадат на тях. (…) Можем да им дадем 6 мандата и да направим не един район "Чужбина", а два."

"Не може изборната технология да бъде крайъгълният камък на българската демокрация. Това е много глупаво внушение, обобщи Стоилов.

"Това фокусиране върху технологията ще ни свали избирателната активност. Каквото падна заради машините между април и юни - тези 600 000 гласа, които се сринаха, те се сринаха. Оттук надолу машините няма да сриват избирателната активност. Дали хартията ще вдига, още не знаем."

Аргументите против машинното гласуване не намират почва на българска територия, смята Кристиян Христов от УС на Младежката асоциация по политически науки, един от инициаторите на петицията за 100% машинно гласуване.

"Реално самите машини, които използваме вече на няколко избора, не са имали проблем и не се оспорва вотът. Разговорът започва няколко месеца след изборите. Има проблем с машините, но няма проблем с резултатите."

Идеята на петицията е да разшири разговора за модернизация на българските избори и да засили натиска върху парламентарно представените партии, уточни той.

"Всички партии са свободни да проверят кода на машините преди избори и могат да проверят и резултатите. Единственото, което правят в момента, е подкопават доверието в демокрацията. Няма нищо общо с машините."

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01
Екатерина Михайлова

Екатерина Михайлова: Трябва отключващ механизъм, не може държавата да стои блокирана

Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство,   на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...

публикувано на 12.01.25 в 12:30
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14