Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект за воден цикъл с европейско финансиране в селото засега не може да бъде изпълнен

Хората в Згориград се оплакват от проблеми с тока и водата

Най-голямото врачанско село има хроничен проблем с електрозахранването и режим на водата

Снимка: Ива Антонова

Вече втора седмица в област Враца има смущения в електрозахранването. Прекъсванията на тока, които са с различна продължителност и в различни населени места в региона, са по график и са свързани с ремонти по електропреносната мрежа. Подробен списък за планираните спирания има публикуван на интернет страницата на електроразпределителното дружество в региона. Най-дълго без ток днес, от 9 до 18 часа, се очаква да бъде най-голямото село в община Враца Згориград. Там има хроничен проблем с електрозахранването, а до вчера имаше и режим на водата.

Да живееш само на пет километра от Враца, в прегръдката на Балкана и живописните му скали, се оказва не толкова привлекателно, както изглежда на пръв поглед. За хората от Згориград, най-голямото село във врачанската община, луксът да живеят в едно от най-красивите места в региона има висока цена, в която голямата добавена стойност са системните неудобства с електрозахранването. Аварийни или планирани, те са част от живота в селото. Днес например се очертава да няма ток девет часа поради ремонти и профилактика по мрежата.

"Цяло лято не се взеха мерки. /…/ Зимата постоянно има прекъсвания и то не за часове, а говорим за седмица. Всяка зима има по няколко прекъсвания за по 3-4-5 дни. При най-малкия вятър, без предупреждение, се спира тока", споделят местните. Хората подчертават, че имат проблеми и с водата:

"Щом вали дъжд, има вода, като спре да вали – няма.

Водата някъде се губи. Водопроводът е много стар и не се инвестира, за да се поднови системата. Без вода няма как".

Проблемът с водата в Згориград излезе на преден план през последните няколко седмици. От продължителната липса на валежи водното ниво в местния източник намаля драстично и в селото беше въведен режим. Честото спиране и пускане на водата предизвика аварии в някои махали.

От водоснабдителното дружество "ВиК" - Враца обясниха, че водопроводът в Згориград има етернитови, полиетиленови и стоманени тръби, както в повечето села в областта. Проект за воден цикъл с европейско финансиране в селото засега не може да бъде изпълнен, защото то е част от градска агломерация и не попада в обхвата на програмата за развитие на селските райони. На този етап единствената възможност за инвестиции във ВиК  мрежата са собствени средства на дружеството. То има предвидена програма за аварийни и планирани ремонти в редица населени места в региона.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15