Вече втора седмица в област Враца има смущения в електрозахранването. Прекъсванията на тока, които са с различна продължителност и в различни населени места в региона, са по график и са свързани с ремонти по електропреносната мрежа. Подробен списък за планираните спирания има публикуван на интернет страницата на електроразпределителното дружество в региона. Най-дълго без ток днес, от 9 до 18 часа, се очаква да бъде най-голямото село в община Враца Згориград. Там има хроничен проблем с електрозахранването, а до вчера имаше и режим на водата.
Да живееш само на пет километра от Враца, в прегръдката на Балкана и живописните му скали, се оказва не толкова привлекателно, както изглежда на пръв поглед. За хората от Згориград, най-голямото село във врачанската община, луксът да живеят в едно от най-красивите места в региона има висока цена, в която голямата добавена стойност са системните неудобства с електрозахранването. Аварийни или планирани, те са част от живота в селото. Днес например се очертава да няма ток девет часа поради ремонти и профилактика по мрежата.
"Цяло лято не се взеха мерки. /…/ Зимата постоянно има прекъсвания и то не за часове, а говорим за седмица. Всяка зима има по няколко прекъсвания за по 3-4-5 дни. При най-малкия вятър, без предупреждение, се спира тока", споделят местните. Хората подчертават, че имат проблеми и с водата:
"Щом вали дъжд, има вода, като спре да вали – няма.
Водата някъде се губи. Водопроводът е много стар и не се инвестира, за да се поднови системата. Без вода няма как".
Проблемът с водата в Згориград излезе на преден план през последните няколко седмици. От продължителната липса на валежи водното ниво в местния източник намаля драстично и в селото беше въведен режим. Честото спиране и пускане на водата предизвика аварии в някои махали.
От водоснабдителното дружество "ВиК" - Враца обясниха, че водопроводът в Згориград има етернитови, полиетиленови и стоманени тръби, както в повечето села в областта. Проект за воден цикъл с европейско финансиране в селото засега не може да бъде изпълнен, защото то е част от градска агломерация и не попада в обхвата на програмата за развитие на селските райони. На този етап единствената възможност за инвестиции във ВиК мрежата са собствени средства на дружеството. То има предвидена програма за аварийни и планирани ремонти в редица населени места в региона.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ива Антонова
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..