Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската църква в Медисън е създадена преди 115 години

Българската православна църква „Свети Стефан“
Снимка: личен архив

На 115 години е вече българската църква в Медисън, щата Илинойс. Храмът се намира на десетина мили от центъра на Сейнт Луис. Първата българска църква в Америка. В Индианаполис сега отбелязват 107 години от изграждането на Българската православна църква "Свети Стефан". Отец Димитър Ангелов служи в тази църква от близо 40 години.

Кои са основателите на църквата в Индианаполис и какво според вас ги е накарало, поглеждайки от разстоянието на времето преди повече от 100 години тези хора да се захванат с изграждането и създаването на църкви?

"Първите двама души, които са пристигнали тук в Индианаполис, са били Дине  Константин Попчев и Роман  Русомаров. Това са първите души, които са пристигнали. По -късно други българи са се присъединили към тях и са образували колония тук в Индианаполис. От 1903 до 1915 г. те са се събирали на вечеринки, на тържества, но никога не са имали църква. Тогава са организирали комитет, с който да се захванат, да организират българската църковна община тука. Първите хора, които са били организатори на това дело, са били  Фадар Павлов, Джан  Романов, Дедо Филе и Георги Шанев".

Църквата се превръща в притегателен център за българите, които живеят в този район. Тя е не само религиозно, но тя става и културно средище през годините.

"Да. Повечето от хората, които са първите хора, са били само мъже, които са дошли тук за работа, за да изкарат пари и след това са пуснали молби за техните семейства да дойдат". 

А след това, когато пристигат и жените, тогава се разраства и дейността на църквата. Когато пристигат семействата. 

"Да, тогава са основава църквата в 1915 г. Също така се основава и женското дружество към църквата "Свети Стефан" по това време, което още работи и днес".

Днес, повече от век църквата "Свети Стефан" е запазена, продължава да работи. Сега какво е нейното място в живота на новата българска емиграция? Вие току що казахте, че женското дружество и сега продължава да работи. 

"Точно така, то продължава и също така има нови членове, които са от новата българска емиграция, които са членове на женската секция, а също така и много, много нови членове в нашата църква. По принцип "Свети Стефан" се издържа от членове, които дават някаква сума, която те решат, че е хубаво за тях да подарят на църквата и от тези пари, които те даряват, се издържа църквата и много нови българи се присъединиха към църквата и вземат дейно участие. Сега няколко души имаме като членове тук при нас в църковния борд, в църковното настоятелство".

По какъв начин отбелязвате годишнината на църквата тази година? 

"Тази година ние организирахме такава вечеринка,честване по случай  107 -мата година и беше много добре посетено много добре от старите емигранти, а също така от новите емигранти. "Свети Стефан" се е превърнала още в конгломерат, църква от много други народности. Хора, които са членове на църквата на църквата "Свети Стефан" като гърци. Имаме румънци, имаме и украинци, руснаци, не много, но всъщност те са част от нашата църква тук, в Индианаполис. Трябва да знаете, че и след нашата църква тук са построени и други църкви като румънска, сръбска, гръцка и Антиохийска". 

Въпреки всичко, вие сте запазили вашето влияние. 

"Традицията,също така българщината по този начин е запазена, независимо, че повече от хората, които са били основоположници на тази църква, са дошли от гръцка Македония. На камъка на нашата църква отпред името е Българска православна църква". 

Хората, които идват от  този район са се чувствали българи и част от България. И точно заради това изградената църква е  българска. 

"Да,точно така. Но е имало и имигранти от България също ,не само от гръцка Македония. Имало е много българи".

Църквата остава и продължава да се развива. Колко членове приблизително имате?

"Приблизително към 100 и между 130 и 150 души? Не, не е малко. За разлика от другите църкви. Нашите хора не са много научени да посещават богослуженията в неделя, както е в България. Но сега ние се мъчим да им напомним, че тяхното присъствие е много важно за живота на църквата и много от тях откликват и идват на богослуженията. Както първата седмица на първата неделя от всеки месец службата е на български език. През останалите недели 80% на английски и 20% на български, защото имаме посещения и на други националности. Затова за църквата службата в църквата е повече на английски език, за да може да се разбере от други националности". 

Отец Димитър за доброто и за обединяващата роля на Църквата, за българите, които живеят в този район и за запазване на нашата национална идентичност. 

"Бог да благослови нас тук, в Индианаполис и нашите хора в България". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50