"Първите двама души, които са пристигнали тук в Индианаполис, са били Дине Константин Попчев и Роман Русомаров. Това са първите души, които са пристигнали. По -късно други българи са се присъединили към тях и са образували колония тук в Индианаполис. От 1903 до 1915 г. те са се събирали на вечеринки, на тържества, но никога не са имали църква. Тогава са организирали комитет, с който да се захванат, да организират българската църковна община тука. Първите хора, които са били организатори на това дело, са били Фадар Павлов, Джан Романов, Дедо Филе и Георги Шанев".
Църквата се превръща в притегателен център за българите, които живеят в този район. Тя е не само религиозно, но тя става и културно средище през годините.
"Да. Повечето от хората, които са първите хора, са били само мъже, които са дошли тук за работа, за да изкарат пари и след това са пуснали молби за техните семейства да дойдат".
А след това, когато пристигат и жените, тогава се разраства и дейността на църквата. Когато пристигат семействата.
"Да, тогава са основава църквата в 1915 г. Също така се основава и женското дружество към църквата "Свети Стефан" по това време, което още работи и днес".
Днес, повече от век църквата "Свети Стефан" е запазена, продължава да работи. Сега какво е нейното място в живота на новата българска емиграция? Вие току що казахте, че женското дружество и сега продължава да работи.
"Точно така, то продължава и също така има нови членове, които са от новата българска емиграция, които са членове на женската секция, а също така и много, много нови членове в нашата църква. По принцип "Свети Стефан" се издържа от членове, които дават някаква сума, която те решат, че е хубаво за тях да подарят на църквата и от тези пари, които те даряват, се издържа църквата и много нови българи се присъединиха към църквата и вземат дейно участие. Сега няколко души имаме като членове тук при нас в църковния борд, в църковното настоятелство".
По какъв начин отбелязвате годишнината на църквата тази година?"Тази година ние организирахме такава вечеринка,честване по случай 107 -мата година и беше много добре посетено много добре от старите емигранти, а също така от новите емигранти. "Свети Стефан" се е превърнала още в конгломерат, църква от много други народности. Хора, които са членове на църквата на църквата "Свети Стефан" като гърци. Имаме румънци, имаме и украинци, руснаци, не много, но всъщност те са част от нашата църква тук, в Индианаполис. Трябва да знаете, че и след нашата църква тук са построени и други църкви като румънска, сръбска, гръцка и Антиохийска".
Въпреки всичко, вие сте запазили вашето влияние.
"Традицията,също така българщината по този начин е запазена, независимо, че повече от хората, които са били основоположници на тази църква, са дошли от гръцка Македония. На камъка на нашата църква отпред името е Българска православна църква".
Хората, които идват от този район са се чувствали българи и част от България. И точно заради това изградената църква е българска.
"Да,точно така. Но е имало и имигранти от България също ,не само от гръцка Македония. Имало е много българи".
Църквата остава и продължава да се развива. Колко членове приблизително имате?
"Приблизително към 100 и между 130 и 150 души? Не, не е малко. За разлика от другите църкви. Нашите хора не са много научени да посещават богослуженията в неделя, както е в България. Но сега ние се мъчим да им напомним, че тяхното присъствие е много важно за живота на църквата и много от тях откликват и идват на богослуженията. Както първата седмица на първата неделя от всеки месец службата е на български език. През останалите недели 80% на английски и 20% на български, защото имаме посещения и на други националности. Затова за църквата службата в църквата е повече на английски език, за да може да се разбере от други националности".
Отец Димитър за доброто и за обединяващата роля на Църквата, за българите, които живеят в този район и за запазване на нашата национална идентичност.
"Бог да благослови нас тук, в Индианаполис и нашите хора в България".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..