Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За петнайсет години програмата "Артисти за деца" помага на над 5000 деца в неравностойно положение от България, Кения и Танзания

Елена Панайотова: "Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно"

Каузата "Артисти за деца" на театралната режисьорка Елена Панайотова, за която получава номинация за "Будител на годината" за 2022 г., би могла да бъде част от сюжета на романа на Катрин Райън Хайд "Предай нататък", който по-късно е адаптиран в едноименен филм с участието на Кевин Спейси и Хелън Хънт. Историята е на учител, който поставя задача на учениците си да измислят и приложат план как хората да се променят към по-добро. Негов ученик измисля нещо просто, но и гениално. Момчето прави услуги на трима души, като ги моли всеки от тях да направи добро на други трима. Идеята е практиката да се разпространи в обществото в геометрична прогресия. 

Геометричната прогресия на Елена започва от  Широка Лъка с лятна театрална академия за деца, лишени от родителски грижи от дома в селото. Идеята се превръща в мисия "предай нататък" и 15 години продължава да  разкрива нови светове за  деца и младежи от домове в региона и страната. Когато през 2010 г. английски бизнесмен попада на фестивала в Широка Лъка и предлага да получи своето продължение и развитие в Кения, Елена се съмнява, че това може да се случи. Програмата се превръща в международна, разраства мащабите си и се обогатява съдържателно. Елена създава пет творчески ателиета - куклен театър, театър на маската, танцови игри, музика и визуални изкуства с допълнителни йога и бойни изкуства.

Проектите се провеждат в рамките на три седмици или три месеца всеки уикенд и завършват с театрален фестивал на открито. Живеейки между Холандия и България, Елена въвлича свои студенти по театър от Утрехт.


"Най-трудно в човешкия живот е да се научиш да даваш правилно. Много често ние смятаме, че даването е изсипване на куп храна или изсипването на цялата любов в рамките на един или два дни. Аз съм много щастлива, че имах възможността да срещна спонсори, които са дългогодишни, което ми позволи да развивам програмата, защото наблюдавайки по империчен път, аз започнах да наблюдавам и какво става с децата. Да отгатвам от какво повече  имат нужда. Това беше едно непрекъснато взаимно учене как да бъдем полезни на децата. Особено при деца, които в началото мечтаят само за мама и татко.", казва Елена Панайотова.

През август месец тази година режисьорката представи  своята съвместна изложба с професионалния фотограф Атанас Кънев, която в над 150 фотографии представя програмата "Артисти за деца". През 2023 г.  Елена планува турне в поне 5 града, където да бъдат показани снимките. Предстои да бъдат посетени Благоевград, Троян, Бургас, Смолян, София и др. 

Плакат на изложбата

"Надявам се, че тази изложба ще бъде съпроводена от предстоящата книга на моята докторска дисертация, която защитих наскоро. Тя е точно върху приложния театър и споделя целия ми опит от България до Кения при работата ми с групи в неравностойно положение. Моето представяне на Африка и споделяне  чрез изложбата и книгата е за една много красива Африка, много шарена и топла, въпреки бедността. Става дума за съвсем друга философия за приемане на живота.", разказва Елена.

"И въпреки че всяко едно от африканските деца беше видяло поне една смърт, а в началото рисуваха гроб, това някак си не нанасяше такава травма. В Кения и Танзания хората приемат живота много по-радостно. Бедността не е причина за нещастие. Не можем да се крием зад това!"

На 17 ноември в първа зала на НДК с прожекция на филма "Майка" на режисьорката Зорница София беше открито новото издание "Киномания". 

Лентата е вдъхновена от историята на Елена Панайотова, но не е изцяло биографична. 

Цялото интервю на Радослава Топалова с Елена Панайотова  може да чуете в звуковия файл.

 


По публикацията работи: Радослава Топалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35