Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на битки - на пътя, срещу трафика на мигранти, в парламента

Снимка: Ани Петрова

Последната седмица на ноември, в която политици и избиратели продължиха да говорят на различни езици. Седмица на битки на пътя, срещу трафика на мигранти, между МВР и прокуратурата, между бивша и още по-бивша власт. На фона на растящи цени и падащи температури плаващите политически мнозинства на "хартиената бюлетина" и "коалицията на войната" са на път да отплават към все по-вероятните предсрочни парламентарни избори догодина.

30 процента по-скъпа потребителска кошница на основни хранителни стоки през ноември в сравнение с миналата година. Жители на няколко села в Плевенско затвориха с жива верига пътя София-Русе, заради лошите пътища в района, които водят до катастрофи. 

И жителите на Бузовград искат резултати, а не обещания и продължават да протестират за безопасни пътища, след тежкия инцидент при който момче на 14 години беше пометено от пиян и дрогиран шофьор.

В Омуртаг след четири месеца безводие излязоха на протест. Там вода има два пъти седмично по един час.

Продължава битката на полицията с нелегалният трафик на бежанци. Тази седмица бус с нелегални мигранти, шофиран от криминално проявен, се удари в микробус на жандармерията край София. Служебното правителство предлага депутатите да променят Наказателния кодекс, за да има по-строги наказанията за каналджиите.

Тази седмица депутатите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" прекратиха бойкота си и се върнаха в пленарната зала. С гласовете на БСП, ДПС и ГЕРБ се върна и обсъждането на промените в изборните правила и скандал след скандал.

В първия ден депутатите едва успяха да гласуват само  заглавието на законопроекта - заради остри спорове, опит за блокиране на парламентарната трибуна, наказани депутати, взаимни обиди в корупция, задкулисие и невежество. 

Промените в изборните правила изправиха един срещу друг и бивши коалиционни партньори - БСП и „Продължаваме промяната“.

Ако парламентът не излъчи кабинет, вероятно президентът ще насрочи избори за ново Народно събрание през март, стана ясно от думите на Румен Радев на консултациите му с представителите на „Демократична България".

Утре консултациите на президента приключват - с партия „Български възход“. След това държавният глава трябва да обяви кога ще връчи първия мандат за съставяне на правителство - на ГЕРБ.

Чуйте подробности за най-важните новини от изтичащата седмица в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54