Каквото и да е новото израелско правителство, желанието на ЕС е да продължи сътрудничеството в икономическата сфера, технологиите, туризма и научните изследвания. Това заяви пред БНР Димитър Цанчев, ръководител на Делегацията на Европейския съюз в Израел.
По думите му ЕС ще продължи да поставя въпросите, свързани с мирния процес и ситуацията в палестинските територии:
"ЕС винаги е поддържал правото на Израел на самоотбрана и осъди ракетните нападения срещу мирни израелски граждани. Обстановката е доста нестабилна. Ние като представители на ЕС сме поставяли всички въпроси, свързани с правата на човека, с правото на живот на хората и от двете страни, пред израелските власти".
Израелци и палестинци трябва да живеят един до друг в собствени държави със съответните мерки за сигурност и да има всички условия за едно успешно и процъфтяващо сътрудничество помежду им, както и за икономическо развитие на двете страни, посочи Цанчев в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
ЕС също подкрепя процеса на нормализация на отношенията между Израел и арабски държави, каза той и добави:
"Този процес спомага за създаването на една нова атмосфера и среда на сътрудничество в региона. Това, смятаме, че е модел, който може да бъде добра основа за придвижването на целия регион към един траен и справедлив мир".
Димитър Цанчев коментира сътрудничеството между ЕС и Израел по темата енергетика:
"В Израел беше подписан меморандум за тристранно сътрудничество между Израел, Египет и ЕС за доставки на газ. От израелските газови находища в Средиземно море, през Египет, където газът ще бъде втечняван, до Гърция и Италия, където ще бъде приеман на европейска територия. Това сътрудничество е обещаващо. Има дискусии за неговото разширяване и в областта на възобновяемите източници. В района на Близкия изток има множество пустинни местности, в които могат да бъдат разположени инсталации за възобновяема енергия. Произведеното електричество, което ще е базирано на тристранно сътрудничество между Израел, арабски държави и Европа – произведеното електричество от там може да бъде подавано към Европа. По тези проекти се водят разговори и се правят технически оценки".
Цанчев подчерта, че в последните години се наблюдава и активно сътрудничество в областите търговия, комуникационни технологии, киберсигурност и туризъм.
В областта на науката също има добро сътрудничество. Цанчев посочи, че израелските учени вече имат възможност за европейско финансиране, както и да работят заедно с европейски научно-изследователски центрове:
"Изключително успешно беше предишното сътрудничество по програма "Хоризонт 2020". Там ЕС финансира проекти за над 1 млрд. евро в рамките на 7 години. В следващите 7 години ще има възможност за финансиране от над 2 млрд. евро".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири . Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..
Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант. Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Пред Главчев и..
Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..
Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика. От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..
Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати. Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..
Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..
Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..