Мати Пинкас е родена на 11 август 1921 г. в София, в семейство на високообразовани родители с отношение към музиката. От дете пее, а на гласа й обращат внимание нейните учители Йордан Каранов и Драган Кърджиев. Завеждат я при Христина Морфова, за да даде оценка на качествата на гласа й. А тя я кани да стане нейна ученичка след като мутира гласа й. След 2 години, в които Мати участва в училищните прояви, в постановки на различни оперетки, даже се изявява в програмата на Радиото с песента “Луковитски моми“ на Добри Христов, тя започва уроци по вокална подготовка на Людмила Прокопова.
"Забележителна личност беше професор Мати Пинкас", казва ученичката й проф. Елица Нешевска.
"Мати Пинкас остави голямо духовно наследство зад себе си и вярвам, че това ще бъде едно свидетелство за бъдещите поколения, които не я познават вече, да могат да се запознаят с нейната личност, с кариерата, с дейността й и принципите, на които тя ни учеше, в които вярваше и защитаваше до последно."
"Първото, което усеща човек като се запознае с нея, беше невероятния дух на тази жена. Тя имаше огнен дух, несломим. Изключително енергична, изключително целеустремена, но същевременно беше много добър човек, защото този дух тя използваше за да създава, да помага, и да твори, да преподава, изобщо всичко, което може да бъде от полза за нас, нейните ученици и студенти. За трудните години читателите могат да прочетат в книгата. Наистина трудни са били тези години, защото ще я цитирам, тя казва: "в детските си години аз познах истинската мизерия и глад".
Баща й умира когато със сестра й са били малки. Майка й работи на няколко места. Не може да изхранва семейството, не се справят финансово. Намират се обаче добри хора, които им помагат.
В рубриката „Горещо сърце“ ви срещаме със Стефка Венчева от Пазарджик. Тя е журналист, писател и изследовател. Нейната страст е историята, а нейната максима е, че хората не принадлежат на различни етноси, а на една планета. Убедена е, че миналото трябва да се познава и анализира, защото в него се крият отговорите , които поставя настоящето...
„Разрушени детски площадки и наводнени дворове. Тъжно е, когато чуеш, че някой изплаче, тогава ти се свива сърцето“. Такава картина изплува в съзнанието на Евелина Стоянова, когато си спомня наводнените карловски села. За отразяването на събитията там тя бе отличена с награда „Сирак Скитник“. Получи я за екипната си работа с Радио Пловдив и Кремена..
"В тази книга място намират интересни хора, които съм срещала , защото се оказа, че за най-близките ми хора ми е трудно да пиша. Използвала съм, разбира се, разкази и спомени на майки ми и баща ми, но мимоходом, но за брат ми, за най-близките ми приятели ми е трудно да пиша ", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР Павлина Делчева-Вежинова ,..
"Въпрос на лична отговорност и езикова култура е как да бъде опазено богатството на българския език . Трябва да се стремим както да обогатяваме личния си речник, за да можем да се изразяваме по-добре, по-интересно, по-характерно, по-отличимо, така и да подбираме думите си. Дори да направим пауза, преди да кажем нещо. За да не влизаме в..
Големият български скулптор Георги Чапкънов – Чапа навърши 80 години на 24 януари. "Нощен хоризонт” първи поздрави невероятния творец. По този повод гост в "Нощен Хоризонт" е Елена Кръстева, автор на книгата - „И Чапа създаде света. Истории за хора и статуи ”. "До книгата се стигна от интервю след интервю , от разговор на разговор..
Когато съм се опитвал да режисирам живота си, винаги съм бъркал. Това сподели в интервю за БНР Михаил Мутафов - доайен на Варненския драматичен театър. " Колкото повече съм вярвал в емоцията си, в това, което ми подсказва емоцията, душата - винаги е било по-добре от разсъжденията. И за ролята е така - когато започнеш да я правиш, в грубия смисъл..
В мрачната нощ на 10 септември 1976 г. българинът Иван Бързаков навлязъл по време на буря със светкавици в Адриатическо море и заплувал. Той отплувал за Америка. Първата спирка по пътя му трябвало да стане заблатеният италиански бряг, почти на 11 километра от залива, а морето било пълно с акули. Така започва своята биография проф. Иван..
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи ще се срещне тази седмица в Брюксел с българи от Република Северна Македония . Това съобщи пред БНР..
Приемането на България в еврозоната ще генерира допълнителна инфлация не само от индексацията на потребителските цени, но и в дългосрочен план от..
" Ако вървим по нишката, че един ударил друг, а той му отвърнал, училището ще се превърне в една своеобразна римска касапница ". Това заяви пред БНР..