"Говорим за малко над 8 милиарда евро", уточни пред БНР Светлана Боянова, съветник на министъра на земеделието и председател на Института за агростратегии и иновации.
"5 милиарда европейска част – включват 4 милиарда директни плащания, останалите милиард и малко са за развитие на селските райони. Когато добавим към тях и националното финансиране, добавям и преходна национална помощ, тогава сумата е над 8 милиарда", поясни Боянова.
Тя определи преговорите като тежки.
"Новото в следващия програмен период е, че се дава възможност на страните членки според спецификите си, според тяхното земеделие, да направят правилата. Но тъй като сме в рамките на общите европейски цели, на общи интервенции, на някои места беше много трудно да се убеди комисията, че има българска специфика и не можем да го приложим, както в друга държава."
Към земеделските ни стопани вече има по-високи изисквания, свързани с околната среда, подчерта Светлана Боянова.
"Т.нар. завишена екологична условност. За да си вземеш директното плащане на площ, трябва да положиш повече усилия, свързани с околната среда."
Целият Стратегически план може да бъде изменян само един път годишно, включително по искания като тези на животновъдите за ставките, поясни съветникът на земеделския министър.
Боянова обаче е категорична, че не е възможно целият план да се изтегли и да се преразгледа изцяло, за каквото настояват организации в земеделието, заявили готовност за нов протест.
"Вече одобрен стратегически план няма как да се върне."
Светлана Боянова прогнозира, че заради новите моменти всички страни членки ще искат изменения на стратегическите си планове още в първата година.
Има интервенции, които засилват пазарното място на нашите земеделски производители, посочи още тя.
"За плодове и зеленчуци например. Също има такава интервенция, развита в селските райони, за краен продукт. Намалена употреба на пестициди и нитрати – стимулът ще бъде точно за такива продукти, български."
Затова според нея може да се говори за частични резултати, но не може да очакваме концептуално да решим въпроса за сектор плодове и зеленчуци през Стратегическия план.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..