Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятът бил пренесен по нашите земи от Персия, бил най-добре развит в Панагюрище

Единственият останал у нас мутафчия: Задържах този занаят, повече хора да го видят във времето

Майсторът Христо Маринов от Габрово е обявен за "живо човешко съкровище", предава опита си на по-млада жена

Христо Маринов
Снимка: Велина Махлебашиева

Единственият останал у нас майстор мутафчия - Христо Маринов от Габрово, получи признанието "живо човешко съкровище" в националния етап от процедурата. Тази година одобрените кандидатури са общо шест. Удостоверенията на отличените ще бъдат връчени днес следобед на церемония в галерия „Средец“ в Министерството на културата.

Маринов е получил майсторското си свидетелство преди 40 години. И до днес работи на Етърската чаршия.

Селището край Янтра в миналото е било център на ковачи и гайтанджии, но мутафчийството било разпространено в околните Севлиево и Трявна. На чаршията в музея на открито Етъра работел майстор мутафчия. От него Христо Маринов се е учил да преде усуканата нишка от козя козина и да тъче пътеки, дисаги, чулове и чували за зърно. Знаел, че този занаят ще му легне. Днес е единственият майстор мутафчия в България.

За уменията си той е вписан в националната листа на "живите човешки съкровища". Споделя, че полученото признание го радва и се превръща в повод за шеги сред близките му. 

"Хора ми се обаждат, които отдавна не съм виждал, поздравяват ме. Вече ме наричат "съкровище", не по име. Особено е, но е хубаво. Това е едно признание, защото задържах тоя занаят, повече хора да го видят във времето, да науча една и втора колежка – предната се пенсионира, сега много по-млада колежка се врече да работи", разказва Христо Маринов.

Навремето мутафчийството било мъжки занаят, защото работата е трудоемка.

"От грубо настригания материал до готовия предмет са операции, ум да ти зайде! Има подбиране на цвят, разчепкване по цветове, биене с въжета, свиване в къделя, предене на чекрък, намотаване на кълбета, сноване… Операциите са може би колкото годините – към 40 съм в занаята", разкрива мутафчията.

"Много трудоемко, много бавно. Навремето – през Възраждането и в по-късните години, 50-те-60-те години миналия век, когато е имало все още майстори, са работили по трима-четирима в работилница. Мутафчиите не са почивали."

Чаршията на Етъра

Занаятът бил пренесен по нашите земи около 1700 –та година от Персия и бил най-добре развит в Панагюрище.

"В книгите се казва, че Кримската война слага началото на края на тоя занаят, защото тогава са се изработвали чували за войската, барутът се е съхранявал – козината има качества трудно да се овлажнява."

Макар днес да не се търсят чували за зърно и барут, мутафчиите тъкат пътеки, дисаги, носят се козиняви торби през рамо. От векове насам нищо в технологията не се е променило, казва ми Христо, през чийто ръце преминава грубата козина, която превръща в усукана нишка. Тъче на вертикален стан, опрян в стената, така опората обира тежестта при ударите.

Някои от инструментите, с които майсторът си служи, са още от времето на Възраждането, а станът в работилницата му на Етърската чаршия е отпреди 120 години. Изтъканото е в домовете на хора от различни краища на България и на Европа, дори от Япония и Австралия.

Христо не крие, че душата му се отваря, когато човекът срещу него знае какво иска. Спомня си случки, някои куриозни, в които се е разделил с дисаги, пазени свидно в дома му.

Утре в музея, ще бъде открита изложба на сътвореното през годините от майстора мутафчия Христо Маринов, който всеки ден е пред очите на хората. Почти като в театър, усмихва се той.

Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22