Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятът бил пренесен по нашите земи от Персия, бил най-добре развит в Панагюрище

Единственият останал у нас мутафчия: Задържах този занаят, повече хора да го видят във времето

Майсторът Христо Маринов от Габрово е обявен за "живо човешко съкровище", предава опита си на по-млада жена

Христо Маринов
Снимка: Велина Махлебашиева

Единственият останал у нас майстор мутафчия - Христо Маринов от Габрово, получи признанието "живо човешко съкровище" в националния етап от процедурата. Тази година одобрените кандидатури са общо шест. Удостоверенията на отличените ще бъдат връчени днес следобед на церемония в галерия „Средец“ в Министерството на културата.

Маринов е получил майсторското си свидетелство преди 40 години. И до днес работи на Етърската чаршия.

Селището край Янтра в миналото е било център на ковачи и гайтанджии, но мутафчийството било разпространено в околните Севлиево и Трявна. На чаршията в музея на открито Етъра работел майстор мутафчия. От него Христо Маринов се е учил да преде усуканата нишка от козя козина и да тъче пътеки, дисаги, чулове и чували за зърно. Знаел, че този занаят ще му легне. Днес е единственият майстор мутафчия в България.

За уменията си той е вписан в националната листа на "живите човешки съкровища". Споделя, че полученото признание го радва и се превръща в повод за шеги сред близките му. 

"Хора ми се обаждат, които отдавна не съм виждал, поздравяват ме. Вече ме наричат "съкровище", не по име. Особено е, но е хубаво. Това е едно признание, защото задържах тоя занаят, повече хора да го видят във времето, да науча една и втора колежка – предната се пенсионира, сега много по-млада колежка се врече да работи", разказва Христо Маринов.

Навремето мутафчийството било мъжки занаят, защото работата е трудоемка.

"От грубо настригания материал до готовия предмет са операции, ум да ти зайде! Има подбиране на цвят, разчепкване по цветове, биене с въжета, свиване в къделя, предене на чекрък, намотаване на кълбета, сноване… Операциите са може би колкото годините – към 40 съм в занаята", разкрива мутафчията.

"Много трудоемко, много бавно. Навремето – през Възраждането и в по-късните години, 50-те-60-те години миналия век, когато е имало все още майстори, са работили по трима-четирима в работилница. Мутафчиите не са почивали."

Чаршията на Етъра

Занаятът бил пренесен по нашите земи около 1700 –та година от Персия и бил най-добре развит в Панагюрище.

"В книгите се казва, че Кримската война слага началото на края на тоя занаят, защото тогава са се изработвали чували за войската, барутът се е съхранявал – козината има качества трудно да се овлажнява."

Макар днес да не се търсят чували за зърно и барут, мутафчиите тъкат пътеки, дисаги, носят се козиняви торби през рамо. От векове насам нищо в технологията не се е променило, казва ми Христо, през чийто ръце преминава грубата козина, която превръща в усукана нишка. Тъче на вертикален стан, опрян в стената, така опората обира тежестта при ударите.

Някои от инструментите, с които майсторът си служи, са още от времето на Възраждането, а станът в работилницата му на Етърската чаршия е отпреди 120 години. Изтъканото е в домовете на хора от различни краища на България и на Европа, дори от Япония и Австралия.

Христо не крие, че душата му се отваря, когато човекът срещу него знае какво иска. Спомня си случки, някои куриозни, в които се е разделил с дисаги, пазени свидно в дома му.

Утре в музея, ще бъде открита изложба на сътвореното през годините от майстора мутафчия Христо Маринов, който всеки ден е пред очите на хората. Почти като в театър, усмихва се той.

Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33