Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Бранислав Сланчев: Докато Русия и Украйна не се откажат от част от целите си, няма шанс за мир

"Руснаците са народ, който си пати от собственото си правителство, никой не иска да ги напада допълнително, а да си си тръгнат от Украйна"

Снимка: Pexels

"Новите авантюри, които руснаците се готвят да предприемат в Украйна през следващите месец-два, са обречени на неуспех". Това каза проф. Бранислав Сланчев от Калифорнийския университет в Сан Диего в интервю за специалното, последно за 2022 г., издание на предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" на БНР. Той изучава военната принуда, военновременните преговори, начините на водене на война и как се прекратяват войни.

"От гледна точка на руснаците нова тяхна офанзива трябва непременно да има, защото те не могат да задържат териториите, които искат да вземат, само с отбрана", смята проф. Сланчев.

Въпросът е от колко места ще тръгне атаката. Едното е Запорожие. Другото е при Бахмут, където се водят най-ожесточените боеве от началото на руското нашествие: "Като Първата световна война е там – целта на руснаците е да пробият към Краматорск и Словянск". Третото направление е край Луганск.

Може и на трите места да тръгнат едновременно – за да разконцентрират усилията на украинската армия. А в Беларус се предполага, че руснаците нямат достатъчно жива сила за същинско нахлуване. Маневрите там се свързват с опити да се попречи на доставките на западни оръжия за Украйна. 

Преподавателят от Сан Диего призовава да не се подценяват руските сили. Защото те са били "на косъм" да изпълнят задачата си в началото на нахлуването през февруари. Срещу Киев тогава, от северното направление, превесът им в жива сила е бил 12 срещу 1 за руснаците. А боеприпасите на украинците буквално са свършвали.

"Това, че успяха да се задържат за мен беше най-голямата изненада и все още си остава такава", каза професорът. Защото през февруари руснаците нахлуха с 200 000 души, включително с най-опитните военни, и с най-добрите си оръжия и бойна техника. "Голяма заслуга на украинската армия е, че успя да ги спре. Коментарите сега колко са некомпетентни и некадърни руснаците принизяват успеха на украинското оръжие", каза проф. Сланчев.

Русия, според него, вече е изчерпала възможностите си да постигне със сила това, което иска, и се надява да устиска до тогава, докато подкрепата за Украйна на Запад се разпадне. Протакането на войната обаче е голям проблем и за Москва. "Много скоро ще има втора вълна на мобилизация и ще има допълнителни вълнения, защото продължава да е трудно да се обясни на руснаците за какво точно воюват". 

Проблеми Москва има и със запасите си от оръжия и боеприпаси. "Не могат да поддържат сегашното темпо на изразходване на артилерийските снаряди. Средно изстрелват по 20 000 на ден, а като се добавят горещи точки като Бахмут с голяма интензивност на боевете, броят на изстреляните снаряди стига дори 60 000-70 000 на ден. От началото на войната са използвали 7 милиона, а капацитетът им е да произвеждат от 1,5 млн. до 2 млн. на година", пресмята проф. Сланчев.

Мирът обаче още е далечна перспектива. Украинците искат да възстановят установените през 1991 година граници на страната си. Руснаците пък не демонстрират никакво желание да се откажат от сухопътния си коридор към Крим, даже искат да вземат Одеса и цялото украинско Черноморие. "До момента, в който и двете страни не се откажат от част от абсолютно несъпоставимите си цели, няма никакъв шанс за каквито и да било преговори", категоричен е проф. Сланчев.

Интервюто на Деян Йотов с проф. Бранислав Сланчев можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цар Симеоновата градина в Пловдив днес е запазена територия за децата

Цар Симеоновата градина в Пловдив днес е запазена територия за децата. С атрактивни демонстрации, множество арт работилници, състезания и книжен базар там започна Детският фестивал на знанието и движението, който ще продължи и утре. В алеята до Народната библиотека Иван Вазов децата могат да се качат на истиннски полицейски мотор и да..

публикувано на 01.06.24 в 13:18

Президентът Румен Радев поздрави децата за празника им

Президентът Румен Радев поздрави децата за празника им във Фейсбук: "В Международния ден на детето - 1 юни желая весел празник на децата на България. Те са наша обща отговорност за бъдещето, затова всички възрастни им дължим свят на мир, в който да растат здрави и опознават света без страх!“, написа Радев.

публикувано на 01.06.24 в 13:07

КЕВР утвърди: 8% по-скъп газ през юни

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за юни в размер на 59,55 лв. за мегаватчас без такси и налози. Повишението е на цената е с малко над 8% спрямо май, посочват от енергийния регулатор. "Независимо от повишаването на цената на природния газ с малко над 8% анализът  показва, че „Булгаргаз“ е осигурил..

публикувано на 01.06.24 в 13:02

Американски ветерани от Втората световна война на церемониите във Франция за 80-годишнината на десанта в Нормандия

Над 60 американски ветерани от Втората световна война на възраст между 96 и 107 години отпътуваха със самолет от САЩ за Франция, където ще участват в церемониите по случай 80-годишнината на десанта в Нормандия, предаде Асошиейтед прес. Групата ще положи венци на американското гробище в Сюрен, ще посети Айфеловата кула и ще присъства на церемонията на..

публикувано на 01.06.24 в 12:47

Парламентът заседава извънредно утре

Народното събрание ще заседава извънредно утре, 2 юни, от 15 ч.  В дневния ред е проект на решение за задължаване на министъра на здравеопазването да предприеме действия и мерки за сключване на колективен трудов договор в отрасъл "Здравеопазване" и за прилагане на санкции за неплащане на предвидените в него трудови възнаграждения на..

публикувано на 01.06.24 в 12:32

Високите цени на фериботите отказват туристите да почиват на гръцките острови

В Гърция юни започна с високи температури до 35 градуса и пълни плажове. Цените на билетите за фериботите обаче, отказват много туристи да почиват по островите. Високи температури до 35 градуса, силно слънце и кристална вода на морето посрещна туристите тази сутрин. Силен е трафикът в цялата страна, предупреждават от пътна полиция и..

публикувано на 01.06.24 в 11:39

Над 400 еднодневни трудови договори за бране на череши в Кюстендилско

В Кюстендил Инспекцията по труда е издала над 400 еднодневни договори за отглеждане и бране на череши. Кампанята започва след този уикенд. От Инспекцията по труда разясняват, че договорите за краткотрайна сезонна селскостопанска работа - т.нар. еднодневни договори, не лишават берачите и работниците по масивите от правото им на социално..

публикувано на 01.06.24 в 11:32