Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Антон Тонев: Един от големите проблеми е, че някои лекарства не се маркират като възможни за продажба само в България

"Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да има възможност за дистанционни проверки"

Антон Тонев
Снимка: БНР

МЗ се оправда, че липсващите в аптечната мрежа лекарства са налични по складовете, но хората продължават да си ги набавят от чужбина.

„Наблюдаваме една уж предвидима ситуация, в която поради липса на ясни правила във фармацевтичния сектор, са възможни  изкривявания“ Това коментира пред БНР доц. д-р Антон Тонев, който е депутат от ПП и председател на Комисията по здравеопазване в НС. Той очаква да чуе каква е стратегията на изпълнителната власт.  Казва, че има диалог със здравното ведомство, но все още не е получил чакания от месец ноември анализ на начина, по който се внасят и изнасят лекарства в страната.

„Информацията, която трябва да се обработи е обемна. Чакаме доклада, за разберем къде се  е скъсала връзката между търговеца на едро и този на дребно. Тогава бихме могли да предложим промяна в правилата“.

Паралелният внос е чувствителна тема, в която интересът е много голям, отбеляза още доц. Тонев.

„Това е система, която обхваща ЕС. В други страни работи по-добре, защото е балансирана и стимулите са поставени на правилното място. Има различни концепции. Първо трябва да мислим за нас, но ни се налага да мислим и за това, че сме част от голям отбор. Една от възможните гледни точки е наличностите  в складовете на едро да станат видими за търговците на дребно и за някакъв контролен орган“.

Един от големите проблеми в нашата система е, че някои от лекарствата не се валидират - т.е. не се маркират като възможни за продажба единствено и само в България, заяви той.

„Отделни флакони или партиди започват да се продават в Европа.Когато може да проследим пътя на едно лекарство и то попадне в Европа, става въпрос за легален износ. Но има такива, които не минават по легалните стъпки. ЕС ни пита защо не са били използвани в България, за където са предназначени“.

Трябва да помислим за принципите на работа на Изпълнителната агенция по лекарствата, посочи още доц. Тонев.

Да я подпомогнем с правила и закони, за да има по-голяма отговорност и възможност за дистанционни проверки“.

Доц. Антон Тонев коментира и трудната ситуация, в която е „Тубдиспансера“ във Варна.

„Това е общинска болница, която дълги години е била крепена с общински пари. Енергийно неефективната сграда е трупала дългове за ток и режийни разходи. Има забавяне на заплати в рамките на година. Едно от решенията е болницата да припознае тази губеща клиника. Друго възможно решение е прехвърляне на собствеността върху държавата“.

Като проблем той открои и начина на заплащане за инфекциозните болести.

„Все още се заплащат по клинична пътека. Все едно да се заплащат на пожарникарите за изгасен пожар. Не може една област да получава пари, когато обществото страда“.

Доц. Тонев коментира и предложението на БЛС за промяна в механизмите на заплащането на лекарите спрямо специалността, района, в който се намира лечебното им заведение, клиничните пътеки и нивата на инфлацията.

 „Това е първото правилно предложение. То стъпва върху обективни критерии. Правено е от икономисти. Трябва да бъде огледано и оценено. Трябва да започнем да сравняваме заплатите не с останалата част от икономическата ситуация в България, а в Европа. Да вложим европейски критерии. Да покажем, че лекарите са добре оценени. Трябва да вървим към изравняваме на лекарските и сестринските заплати с европейските. Това е постижимо в рамките на няколко години“

Има порочни практики при липсващите лекарства

Могат ли търговците на едро да скрият наличности от медикаменти?

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30