Днес МС се очаква да одобри законопроект зa измeнeния в Haĸaзaтeлнo-пpoцecyaлния ĸoдeĸc и в Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт, с който се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници и се намалява мнозинството за избор и предсрочно освобождаване на тримата големи в съдебната система.Той премина и през обществено обсъждане. Заместник - министърът на правосъдието -Емил Дечев, обясни пред БНР, че има и положителни, и отрицателни становища спрямо предложенията.
„Част от отрицателните са свързани с механизма за разследване на главния прокурор от независим магистрат. Има и такива, които са свързани с част от другите промени, които предлагаме. Сред тях е съдебният контрол върху отказите да се образуват досъдебни производства, които прокуратурата понастоящем прави с постановления, подлежащи на обжалване само пред прокурор“.
Има различни аргументи за тези отрицателни становища, посочи той в предаването „Преди всички“.
„Част от тях са свързани с целесъобразност – като опасения от претоварване на съдилищата с нови дела. За да избегнем тази опасност, решихме да не подлагаме на изпитание съдилищата, като предвидим съдебен контрол не върху всички откази на прокуратурата да образува досъдебни производства, а само за част от престъпленията- за тежки, които се наказват с над 5 години лишаване от свобода и за една част леките, които са свързани с правата на гражданите“.
Посочени са и възражения на правна основа, в които се твърди, че това е проблем от гледна точка на Конституцията и че ако съдът осъществява контрол върху прокуратурата, той започва да изпълнява обвинителна функция, което не бива да прави, отбеляза заместник-министърът. Той обаче не е съгласен с този аргумент.
Най-големи вълнения буди тази част от законопроекта, която се отнася до разследването на главния прокурор от независим магистрат, отчете той.
„Решили сме такъв да бъде съдия, който има достатъчно голям професионален опит -т.е. да е наказателен съдия от Наказателната колегия на Върховния съд или от наказателните отделения на Окръжен или Апелативен съд. Той трябва да е с ранг на съдия от Върховния касационен съд и да има минимум 12 години юридически стаж. Друго допълнително условие е последните 7 години да е работил само като наказателен съдия“.
Има различни причини за тези изисквания, посочи Дечев.
„Един съдия би бил по-малко обвързан с главния прокурор. Той ще бъде назначен от прокурорската колегия на ВСС за прокурор във ВКП. Така спира да бъде съдия за определен период от време. Т.е нямаме съдия, който да изпълнява обвинителни функции. След това ще бъде възстановен на старата си длъжност“.
В законопроекта е предвидено назначаването и на втора контролираща фигура, която да следи да не се нарушават правата на главния прокурор.
„Това се прави заради изискването за вътрешноинстанционен прокурорски контрол. И двете длъжности ще бъдат избирани на принципа на случайния подбор“.
Едно от основните твърдения в становището на ВКС е, че съдиите са такива само по правото, а не по фактите, разясни Дечев.
„Посочва се, че те отдавна са се откъснали от тази част на наказателния процес, в която се извършва разследване или контрол върху едно наказателно разследване“.
Като контрааргумент заместник-министърът посочи, че една голяма част от наказателните съдии в началото на кариерата си са работили като разследващи полицаи, следователи и прокурори.
В законопроекта се предвижда и промяна на мнозинството за избор и освобождаване на т.нар. трима големи в съдебната система. Предлага се това да става с 13 гласа, т.е. с обикновено мнозинство.
Заместник-министърът смята, че е нормално да има съпротива спрямо предложението, особено от тези, които до настоящия момент са били избрани с по-голям брой гласове.
„Сегашната огледалната процедура за предсрочно освобождаване предвижда, че с колкото гласове си избран, с толкова може да бъдеш освободен. Тази промяна не е в противоречие с Конституцията. Половината от членовете на ВСС се избират на преки избори от магистратите. Другите се избират от парламента“.
За да види живот този законопроект е необходимо мнозинство в НС, т.е. политическа воля, посочи той. Заместник-министърът обаче не е убеден, че в този състав на парламента ще го има такава.
„Съществува голяма вероятност законопроектът да остане за следващ парламент. Приемането на такъв законопроект е предвидено като една от точките по Плана за възстановяване и устойчивост. Парите, които ЕК трябва да отпусне на България – 12 милиарда - са свързани и с приемането на този закон“.
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..
Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец. Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..
Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...
Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..
Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..
Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време на участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"