Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакват се инвестиции за стотици милиони и хиляди работни места, каза депутатът от ДБ

Владислав Панев: Преработката на индустриален коноп ще спре обезлюдяването на най-бедните региони

"Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена"

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Има ли шанс в настоящия парламент да се отключи законодателно преработката на индустриален коноп у нас?

Парламентарни комисии обсъждат проектопромени в Закона за контрол на наркотичните вещества, които да отворят пътя за инвестиции в тази сфера. 

Законопроектът либерализира една индустрия, върху която има незаслужено стигма и ще съживи най-бедните региони в България - това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, автор на единия от законопроектите.

В предишното Народно събрание законопроектът е минал на комисия, но не е стигнало времето за разглеждането му в пленарна зала. 

"Мнозинството в земеделска комисия и тогава, и сега беше огромно", каза Панев.

"Става въпрос за коноп, който не е за пушене, а за индустриален коноп, който може да се използва в доста други сфери на икономиката", подчерта той, мотивирайки легализирането на обработката на индустриален коноп.

В момента сеитбата и добивът на индустриален коноп са разрешени с лицензионен режим, но преработката не е, поясни Панев.

Той разказа, че предприемачите сеят конопа, после го изнасят масово в Румъния, "където са построили фабрики, съответно работните места, добавената стойност, данъците остават в Румъния", а след това готовата продукция се връща в България и се продава в магазините – масла, хартия, текстил и т.н.

Земеделското и здравното министерство подкрепят законопроекта. Предстои между първо и второ четене да се реши кой ще осъществява контрола, уточни депутатът.

Индустриален коноп  Снимка: Алами/Ройтерс

В предаването "Преди всички" Владислав Панев отбеляза, че става дума за изключително важна индустрия, а заявките от предприемачи са за инвестиции в най-бедните райони у нас, което може да спре обезлюдяването им.

Конопът е с висока добавена стойност. Неговият състав може да се използва за много индустрии пълноценно - и листата, и семената. Има дори понятие "конопени къщи", обясни Панев.

След като при този утежнен лицензионен режим го правят редица предприемачи, значи си заслужава, допълни той и посочи, че предприемачите дори са съгласни да не получават земеделски субсидии, заради това, че сеят коноп, защото печалбата от конопа е по-голяма от субсидията на декар.

"Дотолкова е конкурентноспособна тази суровина."

"Всички са наясно в парламента за какво става въпрос, само че някои плащат данък обществено мнение", коментира още Владислав Панев. Според него "основният аргумент е - какво ще си кажат хората и някои жълти медии, които могат да изтълкуват, че се борим за легализация на марихуаната, което не е така".

На критиките, че става дума за лобистки закон, Владислав Панев отговори:

"Става въпрос за закон, който трябва да отпуши предприемаческата активност в държавата, независимо в чия полза. Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена. Това е лобисткото. Това обслужва и хората, които се занимават с продажбата на марихуана."

"В последните седмици парламентът се занимава само с допълнителни бюджетни разходи и намаление на приходите, което ще отвори огромна дупка в държавните финанси. Конопът може да попълни част от този дефицит, който се отваря", заяви Владислав Панев.

По думите му сега ние сме една от двете държави в ЕС, които "зорлем се лишаваме от тези приходи".

Панев изрази очакване за "стотици милиони" инвестиции, да бъдат отворени "хиляди работни места в най-бедните, обезлюдяващи се региони".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35