Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакват се инвестиции за стотици милиони и хиляди работни места, каза депутатът от ДБ

Владислав Панев: Преработката на индустриален коноп ще спре обезлюдяването на най-бедните региони

"Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена"

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Има ли шанс в настоящия парламент да се отключи законодателно преработката на индустриален коноп у нас?

Парламентарни комисии обсъждат проектопромени в Закона за контрол на наркотичните вещества, които да отворят пътя за инвестиции в тази сфера. 

Законопроектът либерализира една индустрия, върху която има незаслужено стигма и ще съживи най-бедните региони в България - това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, автор на единия от законопроектите.

В предишното Народно събрание законопроектът е минал на комисия, но не е стигнало времето за разглеждането му в пленарна зала. 

"Мнозинството в земеделска комисия и тогава, и сега беше огромно", каза Панев.

"Става въпрос за коноп, който не е за пушене, а за индустриален коноп, който може да се използва в доста други сфери на икономиката", подчерта той, мотивирайки легализирането на обработката на индустриален коноп.

В момента сеитбата и добивът на индустриален коноп са разрешени с лицензионен режим, но преработката не е, поясни Панев.

Той разказа, че предприемачите сеят конопа, после го изнасят масово в Румъния, "където са построили фабрики, съответно работните места, добавената стойност, данъците остават в Румъния", а след това готовата продукция се връща в България и се продава в магазините – масла, хартия, текстил и т.н.

Земеделското и здравното министерство подкрепят законопроекта. Предстои между първо и второ четене да се реши кой ще осъществява контрола, уточни депутатът.

Индустриален коноп  Снимка: Алами/Ройтерс

В предаването "Преди всички" Владислав Панев отбеляза, че става дума за изключително важна индустрия, а заявките от предприемачи са за инвестиции в най-бедните райони у нас, което може да спре обезлюдяването им.

Конопът е с висока добавена стойност. Неговият състав може да се използва за много индустрии пълноценно - и листата, и семената. Има дори понятие "конопени къщи", обясни Панев.

След като при този утежнен лицензионен режим го правят редица предприемачи, значи си заслужава, допълни той и посочи, че предприемачите дори са съгласни да не получават земеделски субсидии, заради това, че сеят коноп, защото печалбата от конопа е по-голяма от субсидията на декар.

"Дотолкова е конкурентноспособна тази суровина."

"Всички са наясно в парламента за какво става въпрос, само че някои плащат данък обществено мнение", коментира още Владислав Панев. Според него "основният аргумент е - какво ще си кажат хората и някои жълти медии, които могат да изтълкуват, че се борим за легализация на марихуаната, което не е така".

На критиките, че става дума за лобистки закон, Владислав Панев отговори:

"Става въпрос за закон, който трябва да отпуши предприемаческата активност в държавата, независимо в чия полза. Лобистко е това, че една напълно нормална индустриална дейност досега е била забранена. Това е лобисткото. Това обслужва и хората, които се занимават с продажбата на марихуана."

"В последните седмици парламентът се занимава само с допълнителни бюджетни разходи и намаление на приходите, което ще отвори огромна дупка в държавните финанси. Конопът може да попълни част от този дефицит, който се отваря", заяви Владислав Панев.

По думите му сега ние сме една от двете държави в ЕС, които "зорлем се лишаваме от тези приходи".

Панев изрази очакване за "стотици милиони" инвестиции, да бъдат отворени "хиляди работни места в най-бедните, обезлюдяващи се региони".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49