Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Столична библиотека вече има първи "Украински книжен рафт"

Столична библиотека
Снимка: Ани Петрова

Първи украински книжен рафт в България беше открит в Столичната библиотека. Информацията е споделена в страницата на посолството на Украйна у нас. Това е част от международен проект, обясни пред БНР Светослава Тончева, която работи там като библиотекар.

„Столична библиотека има възможността да бъде домакин на 21-вата световна локация на проект, наречен „Украински книжен рафт“. Той се реализира от Министерството на външните работи на Украйна, както и от министерствата на културата и информационната политика. Участие има и Украинският институт на книгата, а също и благотворителният фонд „Киевско училище“, работещ под патронажа на първата дама Олена Зеленска.

Щастливи сме, че избраха Столична библиотека, където да бъде ситуиран този 21-ви книжен рафт. Такива вече има в държави на различни континенти“.

У нас са пристигнали 123 луксозни тама от Украйна, предоставени по проекта. Очаква се колекцията да се обогатява.

„Има книги за деца и за възрастни. Надявам се, че това е един малък подарък за увеличаващата се украинска общност“.

От посолството имат намерение в бъдеще да предоставят и български автори, преведени на украински език, посочи  Светослава Тончева.

„Столична библиотека използва всички канали, за да рекламира този нов украински кът. Инициативата се реализира съвместно с Посолството на Украйна у нас. Тя не е първата, която осъществяваме съвместно. През април беше представена изложбата „С Украйна в сърцето“, съпътствана от поетична вечер, в която се включиха много известни български автори.“

В новия филиал на Столична библиотека, който се намира в квартал „Овча купел“, също има обособен кът с украински книги, посочи Тончева.

„Те са предимно детски и също са дарени от украинското посолство“.

Читателски карти за библиотеката се издават и с документите, с които разполагат украинските граждани, посочи още тя.

Много чужденци избират Столична библиотека като място за четене, работа и контакти, отбеляза Тонева.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56