Да добруват заедно е каузата, която обединява няколко жени в Горна Оряховица, които създадоха благотворителното дружество „Свети Мина“ към православния храм „Свети Три светители“. На Бъдни вечер да се смирим и да отворим душите си към доброто, казват благодетелките. В този глобален свят, в който виждаме войни, страдания, на нас ни е нужно смирение, за да избягаме от егоизма, призова предстоятелят на храма отец Зоран Мамучевски.
Доброто е част от нашата същност и от битието ни и от нас зависи да му дадем силата да надделее над злото, обяснява отец Зоран Мамучевски, предстоятел на храма „Свети Три светители в Горна Оряховица:
„Бог е благ и добър и той, като наш Бог, който е сътворил човека по свой образ и подобие, е вложил доброто във всеки един от нас. Като цяло доброто има своето битие, защото има своето начало и своето съществуване от Бог. Злото е отсъствието на добро и поради тази причина всеки един от нас носи доброто. Въпросът е ние да позволим на това добро да е в нас и около нас или липсата на добро в нас поражда злото“.
Доброто е каузата, която събра жени с различни професии от Горна Оряховица, а съпругата на отец Зоран, презвитера Бранислава Йович, създаде женското благотворително дружество „Свети Мина“, което организира десетки благотворителни каузи за нуждаещите се:
„При нас каузата винаги е да подпомагаме семейства в неравностойно положение, особено, ако са майки с деца, които имат нужда. Имаме няколко семейства, за които се грижим постоянно, имат нашата подкрепа – лекарства, да могат да си уважат коледните празници, както трябва. До погледнем първо в себе си, а после и към ближния. Идеята на това дружество е точно това – да можем да се подпомагаме, да знаят хората, че при нас имат подкрепа за каквото и да е и най-вече да знаят, че не са сами. Да сме общност, да се подпомагаме, да се обичаме, да обичаш ближния“.
По светлите рождественски празници отваряме душите си към добруване, но добротата трябва да е ежедневна, споделят две от жените от сдружението – управителката на приюта за бездомни в Горна Оряховица Силвия Райкова и Калина Иванова, която работи в администрацията на онкологичната болница във Велико Търново:
„Посланието, което Бъдни вечер ни носи, освен смирението, ни показва колко малко ни трябва на нашата трапеза, да сме благодарни на нашите близки, на семейството, на приятелите, на Господ, че имаме какво да сложим на масата. Добротата не трябва да е само по празниците, трябва да е всеки ден с нас“, споделя Силвия Райкова.
„Хората са съпричастни, добруват, всички са в една заедност. Топлина, уют, семейство – това са думички, с които можем да опишем Бъдни вечер, и наистина за хората, които вярват и добруват, се случват чудеса“, казва Калина Иванова.
Да даваш добро е вид себеизява, а когато повече хора се отдават на каузата, резултатите са по-големи, казват графичният дизайнер Рая Димитрова и пиарката Ренета Петрова, обяснявайки защо са част от благотворителното женско дружество „Свети Мина“:
„Винаги съм обичала и съм искала да помагам на хората, но като самостоятелна бойна единица не можех да постигна много, но откакто съм част от организацията, постигаме пет пъти повече неща, помагаме на много повече хора и се чувствам много по-удовлетворена, когато съм с тях“, споделя Рая Димитрова.
„Чувствам се необходима по този начин, а каузите винаги ни намират. Имам нужда да го правя. Аз имам всичко - относително съм здрава, имам здраво дете, работа и си обичам работата. Има хора, които имат нужда, и ето това е нашата кауза – да бъдем добри, да помагаме на тези хора, които имат нужда, да се чувстваме също значими по този начин“, казва Ренета Петрова.
Икономистът Полина Сидерова е най-скорошният член на благотворителното дружество към храма „Свети Три светители“ в Горна Оряховица. Претърпяла катарзис в живота си, но това я накарало да прави още повече добрини:
„Загубих много близък човек, моя баща. Винаги съм се стремяла да правя добро, но това ме подтикна още повече да се включвам в такива благотворителни каузи и да помагам, защото, когато потърсих помощ за неговото лечение, не срещнах такава, дори от хора, които са заявили, че са благодетели. Надявам се да има наистина добри хора и да променят мисленето си и да вярват, че доброто наистина помага и се предава“.
Доброто е част от смирението, а това е посланието на Бъдни вечер, разказва отец Зоран Мамучевски:
„В този глобален свят, в който виждаме войни, страдания, на нас ни е нужно малко смирение, за да избягаме от егоизма, които ни е обхванал. Празникът Бъдни вечер е празник на смирението, на това ние да позволим и да оценим жертвата, която Бог е направил за нас. Той се е унижил, той се е принизил за нас, за нашето спасение да се роди като човек, да приеме човешка плът, човешки образ и по този начин той, принизявайки себе си, за да може да спаси човека, да му даде това достойнство, до което то трябва да достигне, това, което е загубил в рая и поради тази причина Бъдни вечер е денят на смирението, в който човек смирено изчаква деня на Рождество Христово. Да славим този, който, заради нашето спасение, стана човек, за да може човекът да стане Бог по благодат, по думите на Свети Атанасий Велики. Това е огромно достойнство на човка, което е загубил, затова и самият празник Бъдни вечер е празникът на смирението, на любовта, на осъзнаването на самите нас като човеци колко ние сме въздигнати от Бога в този свят“.
Смирение и обич, добруване и заедност пожелават на Бъдни вечер жените от благотворителното дружество „Свети Мина“ в Горна Оряховица:
„Ние сме хора, гледаме винаги треската в окото на другия, но трябва точно това да преминем и да обичаме ближния с всички недостатъци и с любов да поглеждаме към тях“, казва Бранислава Йович.
„Трябва да сме добри не само по Коледа, не само на Бъдни вечер. Доброто трябва да се предава, трябва да бъдем смирени, защото, ако не сме смирени, доброто няма да тържествува“, коментира Полина Сидерова.
„По-хубаво от пристигането е надеждата, за мен това е Бъдни вечер – надеждата, че след малко Спасителят ще се роди и ще се възцари мир на земята. Това е Бъдни вечер за мен – да сме заедно, да изпратим нашето послание за добро към света, да очакваме той да се роди и на Рождество да отправим своето послание за здраве, за мир, за благоденствие“, споделя Ренета Петрова.
„Аз пожелавам на всички да бъдат по-добри хора, да бъдат по-смирени, защото всички имаме проблеми, всички срещаме трудности, но, ако просто стиснеш зъби, бъдеш добър човек, простиш на момента, нещата се случват много по-лесно“, пожелава Рая Димитрова.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..