Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружество „Свети Мина“ към храм „Свети Три светители“ помага на семейства в неравностойно положение

Няколко жени от Горна Оряховица обединиха усилията си за благотворителни каузи

Екипът на благотворителното дружество „Свети Мина“
Снимка: Здравка Маслянкова

Да добруват заедно е каузата, която обединява няколко жени в Горна Оряховица, които създадоха благотворителното дружество „Свети Мина“ към православния храм „Свети Три светители“. На Бъдни вечер да се смирим и да отворим душите си към доброто, казват благодетелките. В този глобален свят, в който виждаме войни, страдания, на нас ни е нужно смирение, за да избягаме от егоизма, призова предстоятелят на храма отец Зоран Мамучевски. 

Доброто е част от нашата същност и от битието ни и от нас зависи да му дадем силата да надделее над злото, обяснява отец Зоран Мамучевски, предстоятел на храма „Свети Три светители в Горна Оряховица: 

Бог е благ и добър и той, като наш Бог, който е сътворил човека по свой образ и подобие, е вложил доброто във всеки един от нас. Като цяло доброто има своето битие, защото има своето начало и своето съществуване от Бог. Злото е отсъствието на добро и поради тази причина всеки един от нас носи доброто. Въпросът е ние да позволим на това добро да е в нас и около нас или липсата на добро в нас поражда злото“.  

Доброто е каузата, която събра жени с различни професии от Горна Оряховица, а съпругата на отец Зоран, презвитера Бранислава Йович, създаде женското благотворително дружество „Свети Мина“, което организира десетки благотворителни каузи за нуждаещите се: 

При нас каузата винаги е да подпомагаме семейства в неравностойно положение, особено, ако са майки с деца, които имат нужда. Имаме няколко семейства, за които се грижим постоянно, имат нашата подкрепа – лекарства, да могат да си уважат коледните празници, както трябва. До погледнем първо в себе си, а после и към ближния. Идеята на това дружество е точно това – да можем да се подпомагаме, да знаят хората, че при нас имат подкрепа за каквото и да е и най-вече да знаят, че не са сами. Да сме общност, да се подпомагаме, да се обичаме, да обичаш ближния“. 

По светлите рождественски празници отваряме душите си към добруване, но добротата трябва да е ежедневна, споделят две от жените от сдружението – управителката на приюта за бездомни в Горна Оряховица Силвия Райкова и Калина Иванова, която работи в администрацията на онкологичната болница във Велико Търново: 

Посланието, което Бъдни вечер ни носи, освен смирението, ни показва колко малко ни трябва на нашата трапеза, да сме благодарни на нашите близки, на семейството, на приятелите, на Господ, че имаме какво да сложим на масата. Добротата не трябва да е само по празниците, трябва да е всеки ден с нас“, споделя Силвия Райкова

Хората са съпричастни, добруват, всички са в една заедност. Топлина, уют, семейство – това са думички, с които можем да опишем Бъдни вечер, и наистина за хората, които вярват и добруват, се случват чудеса“, казва Калина Иванова

Православният храм „Свети Три светители“  Снимка: Здравка Маслянкова

Да даваш добро е вид себеизява, а когато повече хора се отдават на каузата, резултатите са по-големи, казват графичният дизайнер Рая Димитрова и пиарката Ренета Петрова, обяснявайки защо са част от благотворителното женско дружество „Свети Мина“:  

Винаги съм обичала и съм искала да помагам на хората, но като самостоятелна бойна единица не можех да постигна много, но откакто съм част от организацията, постигаме пет пъти повече неща, помагаме на много повече хора и се чувствам много по-удовлетворена, когато съм с тях“, споделя Рая Димитрова

Чувствам се необходима по този начин, а каузите винаги ни намират. Имам нужда да го правя. Аз имам всичко - относително съм здрава, имам здраво дете, работа и си обичам работата. Има хора, които имат нужда, и ето това е нашата кауза – да бъдем добри, да помагаме на тези хора, които имат нужда, да се чувстваме също значими по този начин“, казва Ренета Петрова.  

Икономистът Полина Сидерова е най-скорошният член на благотворителното дружество към храма „Свети Три светители“ в Горна Оряховица. Претърпяла катарзис в живота си, но това я накарало да прави още повече добрини: 

Загубих много близък човек, моя баща. Винаги съм се стремяла да правя добро, но това ме подтикна още повече да се включвам в такива благотворителни каузи и да помагам, защото, когато потърсих помощ за неговото лечение, не срещнах такава, дори от хора, които са заявили, че са благодетели. Надявам се да има наистина добри хора и да променят мисленето си и да вярват, че доброто наистина помага и се предава“.  

Доброто е част от смирението, а това е посланието на Бъдни вечер, разказва отец Зоран Мамучевски:  

В този глобален свят, в който виждаме войни, страдания, на нас ни е нужно малко смирение, за да избягаме от егоизма, които ни е обхванал. Празникът Бъдни вечер е празник на смирението, на това ние да позволим и да оценим жертвата, която Бог е направил за нас. Той се е унижил, той се е принизил за нас, за нашето спасение да се роди като човек, да приеме човешка плът, човешки образ и по този начин той, принизявайки себе си, за да може да спаси човека, да му даде това достойнство, до което то трябва да достигне, това, което е загубил в рая и поради тази причина Бъдни вечер е денят на смирението, в който човек смирено изчаква деня на Рождество Христово. Да славим този, който, заради нашето спасение, стана човек, за да може човекът да стане Бог по благодат, по думите на Свети Атанасий Велики. Това е огромно достойнство на човка, което е загубил, затова и самият празник Бъдни вечер е празникът на смирението, на любовта, на осъзнаването на самите нас като човеци колко ние сме въздигнати от Бога в този свят“. 

Смирение и обич, добруване и заедност пожелават на Бъдни вечер жените от благотворителното дружество „Свети Мина“ в Горна Оряховица: 

Ние сме хора, гледаме винаги треската в окото на другия, но трябва точно това да преминем и да обичаме ближния с всички недостатъци и с любов да поглеждаме към тях“, казва Бранислава Йович

Трябва да сме добри не само по Коледа, не само на Бъдни вечер. Доброто трябва да се предава, трябва да бъдем смирени, защото, ако не сме смирени, доброто няма да тържествува“, коментира Полина Сидерова

По-хубаво от пристигането е надеждата, за мен това е Бъдни вечер – надеждата, че след малко Спасителят ще се роди и ще се възцари мир на земята. Това е Бъдни вечер за мен – да сме заедно, да изпратим нашето послание за добро към света, да очакваме той да се роди и на Рождество да отправим своето послание за здраве, за мир, за благоденствие“, споделя Ренета Петрова

Аз пожелавам на всички да бъдат по-добри хора, да бъдат по-смирени, защото всички имаме проблеми, всички срещаме трудности, но, ако просто стиснеш зъби, бъдеш добър човек, простиш на момента, нещата се случват много по-лесно“, пожелава Рая Димитрова.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40