Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 25 декември кукери с неповторими носии ще се включат в празника Сурва в Банско

Снимка: БГНЕС

Народните обичаи, свързани с Коледуването, са неизменна част от празничното измерение на Рождество Христово. Все повече млади хора се включват в показването и опазването на тези традиции, преплели в красива хармония езическите ритуали и православната обредност. В Банско това се превръща в празник на цялата местна общност, а през последните години в народни носии и в кукерски костюми се обличат и немалко чужденци, живеещи в планинския ни курорт.

Големият празник Сурва е на 25 декември, когато стотици хора от трите махали организирано и всеки със свой постановъчен сценарий се представя на площада. Най-голяма емоция предизвикват малките деца, облечени в народни носии и кукерски костюми.

Възвестяването на Рождество Христово е най-чаканото време в Банско. За него всяка махала се подготвя според православната и според народната традиция месеци преди Коледа. Най-голяма е суетнята около приготвянето на кукерските костюми и шиенето на нови за децата, които са пораснали и искат да бъдат „бабугери“, за да гонят злите сили заедно с татковците и дядовците. За по-малките се правят първите народни носии, на момченцата, някои от които едва проходили, се приготвят кожени колани със закачени на тях по-малки звънчета. Месец преди всички да се нагиздят и да излязат на площада, всяка вечер кукерските групи слагат тежки чанове и обикалят по улиците, за да свикнат телата им с тежестта, но най-вече със специфичния ритъм.

Две седмици преди Сурва тренировките приключват и всичко трябва да е готово. Най-трудното е да се осигурят кожите с дълъг косъм за костюмите на бабугерите. В старата каменна Заркова къща четирима майстори избират парчетата, кроят горната част, ногавиците за краката и сурата- горната част, която се поставя на главата. 10- годишната Николета Пидова за втора година ще е бабугер заедно с баща си Костадин:

"Аз първо се обличах само с носии, гледах възрастните като се обличат и казах на моя баща, че искам и те ми ушиха. Аз ги мерих всяка вечер".

От майсторите- кроячи и шивачи на кукерски костюми Костадин Ковачев, Лазар и Димитър Пицини казват, че са необходими търпение и мерак, за да се направи костюм. Според тях през последните години има толкова голям интерес към тази традиция, въпреки цената от средно 15 хиляди лева за обличането на един бабугер, заедно с чановете, които в Банско наричат „звонци“:

"Най-хубавите кожи се слагат за гърба и отпред. Най-важното е и чакакулта  "Има майстори, не може всеки да направи хубав костюм".

Димитър Кехайов-Мимо е четвъртият и най- важен човек в свитата на десетгодишната Николета. Той е горд собственик на стадото специални кози, които се отглеждат само за кукерски костюми. И е носител на недостижими рекорди за бабугер с най-дълъг косъм. Взима поредните скроени парчета и сяда да шие с огромна игла и здрав конец. Вместо напръстник пред гърдите си е сложил мурова дъсчица: "Това е най-трудното животно за отглеждане на земята, да го докараш до сто процента костюм. Това е калоферска дългокосместа коза".

Митко Кехайов допълни:

"Щом на този ден сме излезли с костюмите, мога да кажа, че е изминала една успешна година и веднага започваме да се подготвяме за следваща Сурва".

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53