Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Давид Копельович: Пророк Исая произлиза от рода на юдейските царе

Пророк Захария е от рода на Левитите и е бил служител в храма

Д-р Давид Копельович
Снимка: личен архив

Награда от 10 000 долара е обещало библейско издателство на всеки, който докаже, че пророчествата на Исая или Захария, живели осми и седми век преди нашата ера и предсказали идването на Месия, пасват на историческа или съвременна личност различна от Исус от Назарет. Проблемът е, че в тези книги не е назовано друго име освен Емануел, което в превод означава „изпратен от Бог“.

Д-р Давид Копельович, изследващ Новия и Стария завет от времето на Втория храм в университета в Раанана  обясни кои са Исая и Захария и какви точно са пророчествата им относно Месията.  

"Да започнем от самите пророци: кои са те и може ли да се вярва на книгите, в които са отбелязани техните виждания за бъдещото? Не е трудно да се направи справка: Пророк Исая, син на Амос е живял около 760 - 675 г. пр. н. е. Произлиза от рода на юдейските царе. Пророческата му дарба дошла, след като се случило чудо, за което той сам разказва: “В храма видях Господа в слава, да седи на висок престол и окръжен от шестокрили серафими, които славеха Неговото величие и Му пеят хвалебна песен: "Свят, свят, свят Господ Саваот! Цялата земя е изпълнена с Неговата слава!" Обладан от благоговеен страх, помислих в сърцето си: "О, аз окаяния, който съм човек грешен и живея сред грешници, а с очите си видях Царя, Господа Саваота!" Докато той мислел така, един от серафимите взел от жертвеника разпален въглен, прилетял до него, докоснал устата му и казал: "Ето, това се докосна до устата ти, и твоето беззаконие се отне от тебе, и грехът ти се очисти!" И след това Исаия чул гласа на Господа, Който питал: "Кого да проводя? Кой ще отиде при тия люде?" – “Ето ме, Господи – казал Исаия, - Проводи мене!" И Господ му казал: “Иди и кажи на тоя народ: С уши ще чуете – и не ще разберете, и с очи ще гледате – и не ще видите. Защото ... с уши тежко слушат, и са затворили очите си, да не би да видят... и със сърце да разберат, та да се обърнат, за да ги изцеря" (Ис. 6:8-10).“ Исаия предсказвал събития, които е щели да се случат от два века и половина до осем века по-късно. Книгата си за своите видения писал в течение на 60 години. Бил на 126 години, когато критикувал порочния живот на цар Манасий, монархът заповядал да го „прережат с дървен трион“. Благочестиви хора погребали тленните му останки.  

Пророк Захария е от рода на Левитите и е бил служител в храма. Роден е във Вавилон. Бил съвсем малък, когато заедно с родителите си се е завърнал в Йерусалим. Смята се за последния от „малките пророци“. Във втората част на книгата на Захария се говори за идването на Месия. Има спор дали книга с пророчествата на Исая е написана от един или от трима души. Втората част съдържа предсказания за падане и освобождаване от Вавилонския плен на юдеите и за идване на Месия, като са дадени много конкретни подробности за него".

Какви са тези конкретни подробности в пророчествата и на двамата, които характеризират Месията? Знам, че част от тях са свързани с рождението и възхода му, но други с учението му.

"Пророчествата са свързани най-вече с факти от рождението и смъртта му. Говори се на първо място за родословието му: Божия пратеник ще е от потомците на праотците Авраам, Исак и Яков, но и ще е пряк потомък на цар Давид. Трябва да отбележим, че родословните записи на юдеите са били съхранявани в храма, който е бил подпален и разрушен през 70 г. от н.е., така че не може да се проследи ничие родословно дърво с приемлива надеждност. На второ място – време на раждането на месията трябва да е малко преди Юдея да загуби самоуправление и собствено законодателство. През 70 г. от н.е. Йерусалим пада и жителите му или са пленени и поробени или са успели да избягат от геноцида и са се разпръснали из цял свят. За близо 2 000 години губят държавността си. Трето – месторождение Витлеем до Йерусалим, като тук и двамата пророци са единодушни. На четвърто място, че ще е роден от неомъжена. Това е пророчество само на Исая. Тук искам да поясня, че никъде не е казано, че тя трябва да е дева. В Юдея извънбрачните деца не са били делени от родените в брак. На пето място, че цената на предателството ще е 30 сребърника. Стойността на парите е варирала през годините, но пророк Захария дори твърди, че тези сребърници ще звъннат, хвърлени на пода на Храма. На пето място страдание и смърт за греховете на хората. Пророк Захария описва как ще бъде прикован за ръцете и краката и пронизан с копие (по времето на пророците все още не е имало наказание „разпъване на кръст“, но описанието силно се приближава до смъртната сцена след разпятието). Шесто – възкресение от мъртвите. Това се твърди от Исая, който описва съдбата на Месията след екзекуцията и намира израз и в 15-ти Псалм Давидов. Седмо – опростяване на греховете на хората. Според Исая, то е свързано с опознаване на учението на Месията. Осмо – Месията ще влезе в Ерусалим, яздейки магаре – ето цитатът от Захария:“... ето, цар ще дойде при теб, праведен ... е той, беден и смирен, яздейки магаре.“ Девето –народът, към който принадлежи Месията, ще го презре и отхвърли. Пророчеството е от Исая. Десето – ще излекува болните, ще отвори очите на слепите, ще излекува сакатите, ще отвори ушите на глухите и ще даде реч на немите. Освен, че Исая визира Месията като лечител, явно става въпрос за „оживяване“ на последователите му в преносен смисъл. Единайсто – пророчество от Исая, че ще умре до престъпниците и ще бъде смятан за един от тях".  

Предполагам, че има и съмнения, че пророчествата се отнасят точно за Исус от Назарет.  

"Няма съмнение, че евангелистите, имам предвид апостолите, ученици на Исус, като образовани евреи са познавали много добре пророчествата не само на Исая и Захария, но и на Еремия и на други. Използвали са тези си знания, за да докажат, че появата на Иисус е осъществяването им. Те са подбрани с цел да докажат своята теологична теза. Подкрепени са и с истории, които да я докажат на вярващите. Пишещите цитират от различни места от предсказанията на пророците, но използват само тези, които подкрепят тяхната теза. Дори, когато уж няма пряка връзка с пророчество, има текст при Исая за страдащия роб, който носи на гърба си всички грехове на човечеството и се възприема като пророчество за саможертвата на Исус. Един от най-силните аргументи, на тези, които не свързват личността на Месията с Иисус е дванайстата точка, според която „...и ще съди народите и ще изобличи много племена; и ще ги накара да изковат от мечовете си на палешници на орала, от копията си – на сърпове: народ срещу народ не ще вдигне меч, и няма вече да се учат на война“. За съжаление войните не свършват и до ден днешен. Изглежда ще трябва да изчакаме Второто пришествие".  

Репортажът е на Феня Декало и Искра Декало

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53