Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година - Вива Маджента

Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка

Художничката Майя Ананиева
Снимка: личен архив

Институтът за цветовете "Пантон“ обяви цвета на 2023 година. Според специалистите, цветът на тази година ще бъде Вива Маджента. Институтът за цветовете "Пантон“ е изследователски център, чийто предмет на дейност е експерименталната работа с цветовете и тяхното влияние върху различните отрасли като мода, полиграфия, интериорен дизайн, реклама.

"Маджента означава лилаво-червено - познат и като пурпур. Това е вибриращ, изпълнен със сила, жизнерадост и власт цвят. Това е най-любимият цвят на децата, защото най-точно отразява тяхната представа за прекрасно и приказно, цветно преживяване. Необикновена и завладяваща е историята на този цвят - божественият пурпур както са го нарекли в древността води началото си от финикийската цивилизация. Там в източното крайбрежие на Средиземно море е бил открит този природен оцветител, който се отделя в тялото на мекотелото, наречено морицит. Пурпурната краска през античността е красяла тъканите към, което се стемели древните бояджии на дрехи. В червено-виолетовия цвят били мантиите на царските особи. Само най-знатните и богати люде са могли да носят пурпурни дрехи. За един грам оцветител е било необхдимо да се преработят 10 хиляди мекотели", каза за БНР художничката Майя Ананиева.

По думите ѝ върховната власт на Рим искала да съхрани своята привилегия - пурпура и се стараела да регулира използването на пурпурни тъкани със специални закони.

"По нареждане на Нерон да облича пурпур е можел единствено императора. На всички останали е било забранено да използват този цят за дрехи. С упадъкът на Римската империя замряло и производството на пурпур от мекотели. По-късно папата разпоредил да се използва кардинарски пурпул, увековечен в картини на великите майстори на четката. Науката лишила пурпурния цвят от ореола на царствеността. Благодарение на откритията на сър Уилям Хенри Перкин през 1856 година, когато английският химик получил синтентичен пурпурен цвят на основата на анилин и скоро организирал промишлено производство. Пурпурните тъкани станали достъпни за широките маси. Цветът е наречен Маджента в чест на известната в историята френско-австрийска битка, спечелила възхищението на цяла Европа, която се е провела в италианския град Маджента. Съществува предание, че цветът наподобява на кръвта, която е пролята при тази битка".

Доцент д-р Анелия Рангелова   Снимка: личен архив

Доцент д-р Анелия Рангелова заяви за "Хоризонт":

"Вива Маджента - "Да живее Маджента" е повече, дори и да не кажем нищо и това ще стигне, за да разберем какво е посланието на цвета за 2023 - видимост, категоричност, смели решения, смели реализации, самоизразвяне без ограничения".

По думите ѝ излъчването на този цвят е "животът като неотложност". 

"Този цвят може да бъде избран от хора, които искат да заявят своята видимост, но този цвят може да бъде избран и от смелите".

Тя заяви, че този цвят има място в ежедневието, за да ни помогне да излезем от монотонност, депресивност, от сивота.

"Уморихме се да отлагаме, да се страхуваме. Един страх заменихме с друг. Някъде умират хора и деца. Това е много близо до нас".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33