Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Димокенчев: Nexo се използва от прокуратурата за пиар

Андерсон има проблеми с властите в Бразилия заради криптовалути
Снимка: архив

Високоинтелигентни и образовани, граждани на света, човек може да се гордее, че тези хора са българи. Това не са наркодилърите от „Обеля“. Така заместник-главният прокурор Борислав Сарафов описа четиримата обвиняеми за криптоаферата Nexo. Стана ясно, че се водят преговори с една от най-големите международни одиторски компании, на която да бъде възложено извършването на цялостен одит.


В момента може да правим коментари по казуса единствено въз основа на пиар съобщенията на Прокуратурата и на Nexo. Това обясни пред БНР Теодор Димокенчев, който е магистър по Право и бизнес администрация, експерт в криптосферата и мениджър на голяма световна криптокомпания, отговаряща за предотварятяването на пране на пари в криптосферата.

Димокенчев смята, че  Nexo се ползва от прокуратурата за пиар.

"Компанията обяви, че се изтегля от САЩ. Там е имало  разследване на тяхната дейност на регулаторна почва". 

Криптоехнологиите са завоалирани зад един експертен език, поясни експертът.

"В криптосферата има доста повече фалити, измами и пирамиди. Това е класическата дефиниция на спекулативен бизнес".

Един от митовете, които се тиражират обаче, е, че криптовалутите са изцяло нерегулиран бизнес, посочи той. 

"Не е така в развитите държави-САЩ, Германия, Великобритания, Япония, Сингапур и други. Там има стриктни изисквания как една кампания да си извади лиценз за дейност в сферата на криптовалутите. Всяка държава опипва почвата и се опитва да регулира бизнеса по собствен начин".

Целта на ЕЦБ е финансовата стабилност, но почитателите на криптовалутите биха казали, че тя е заплаха за нея, тъй като с политиката си по печатане на пари срина покупателната способност на средния европеец, обясни експертът.


"Инфлацията, която има сега, е отчасти заради това. Хората нямат вяра в съществуващата финансова система. Търсят активи, в които да инвестират и да имат някаква възвращаемост. Това е феномен в световен мащаб. Затова хората избират криптовалути. Те са антиинфлационни по дефиниция, от тях има ограничено количество. Криптобизнесите можеха да предлагат високи лихви по определени финансови инструменти. В случая с  Nexo ставаше въпрос за 20-30% при определени случаи. Всеки трябва да прецени риска". 

Правителствата умишлено изчакваха с регулациите на криптовалутите и едва през последните 5 години започнаха да затягат нещата, обясни той.

"В България е трудно да си отворите сметка в банка и да се занимавате с продажба на криптовалути. На Запад финансовият сектор е по-отворен. В Германия моделът също е рестриктивен. Трудно се взима лиценз. Повечето големи държави изискват опредлени стъпки, за да се избегне прането на пари. Клиентът дава личен документ. Той се сканира в база данни с политически лица, престъпници и санкционирани. Според съобщенията на Прокуратурата Nexo не са направили точно това както трябва". 

При блокчейн технологиите всичко е проследяемо, посочи експертът.

"Всяка трансакция е публична. Може да се проследи къде е изкопан всеки биткойн. Когато една компания прави бизнес в цял свят обаче, нещата се размиват. Обикновено се гледа коя е държавата, от която се купуват биткойните и се прилага нейното законодателство". 

Хората в институциите понякога не са достатъчно образовани на тема "крипто", обясни той.

"Това не е огледален образ на банковата система. Идеята при биткойна е да няма посредник, да има свобода от контрола на банките, да не се печатат пари, да е по-прозрачно и да има защита на личните данни. Когато регулира, държавата става посредник. Минусът е, че всички, които искат да перат пари, използват тази технология".

Регулацията може да бъде проблем и да убие духа на криптовалутите, посочи Димокенчев. Той не прогнозира конкретен финал на случая с Nexo. Посъветва хората да внимават с парите си. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Теодор Димокенчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, сочи изследване

По-високите автомобили са по-опасни за пешеходците, особено за децата. Това сочат данните на ново проучване, което обхваща ЕС, Великобритания и Норвегия и е първото, което анализира височината на капаците на автомобилите.  В последните 10 години автомобилните производители залагат много агресивно на кампании за промоция на все по-високи..

публикувано на 18.06.25 в 11:13
Богомил Николов и Григор Сарийски

Богомил Николов и Григор Сарийски: Еврозоната - черно и бяло или черно на бяло?

" Осем държави минаха вече пътя на влизането в еврозоната , като се започне от Словения през 2007 - 2008 г., след първата вълна на присъединяване, с известни нюанси на съмнение и недоверие, на страх, като най-близо до нашата картина бяха трите прибалтийски републики - Литва, Латвия и Естония. Най-ниска подкрепа за еврото тогава беше в Естония - 37..

публикувано на 18.06.25 в 09:16

Неприятен вкус и мирис на водата в части на София, от "Софийска вода" го обясниха с фитопланктона

Продължават сигналите за неприятен мирис и вкус на водата в някои части на София.  След покана от "Хоризонт" към РЗИ-София беше получен писмен отговор, в който се посочва, че в периода 30 май - 13 юни в Инспекцията са постъпили 13 сигнала, касаещи влошеното качество на питейната вода по показатели вкус и мирис при потребители с адреси в райони..

публикувано на 17.06.25 в 11:25
Кадър от видео, заснето във фермата с клетъчно отглеждане в габровското село Крамолин.

Жестокост и яйца, събирани в нехигиенична среда, са установени във ферма в Габровско

Жестоко отношение към кокошките, както и яйца, събирани в нехигиенична среда, установи в българска ферма международно разследване по темата. Разследването е най-мащабното, правено досега, и обхваща 37 държави, сред които и България. Брутални са условията за кокошките при производството на яйца с т.нар. клетъчно отглеждане, което се отбелязва на..

публикувано на 17.06.25 в 10:38

"Професия Човек" - новата кампания на Фондация "За Нашите Деца"

Фондация "За Нашите Деца" стартира кампанията "Професия Човек" - за хората, които правят възможно детството. Мариана Соколова от фондацията обясни пред БНР кои са тези хора и защо има нужда от специална кампания за тях: " Кампанията насочва вниманието към едни от най-важните, но често пренебрегвани професионалисти, а именно хората, работещи..

публикувано на 16.06.25 в 09:45
Цветанка Минчева

Банки: Безплатно внасяне на суми в лева по сметките за определен период от време

Част от търговските банки обявиха определен период от време за безплатно внасяне на левови суми по сметките . По този начин се дава възможност на всички, които имат много кеш, да го внесат безплатно и от 1 януари догодина парите по сметката да бъдат превалутирани безплатно по фиксирания курс. Как ще се случи това? " Ще постъпят по сметките..

публикувано на 16.06.25 в 06:55

Цифровото евро е обект на кампании за дезинформация, установява доклад по темата

Цифровото еврото е обект на широка кампания за дезинформация, като фалшиви твърдения се разпространяват както в постове в социалните мрежи, така и от политиците в Европа. Това установява доклад по темата на радиомрежата за новини от Европейския съюз "Евранет плюс" , от която е част и БНР. Много хора бъркат цифровото евро с криптовалута или подозират, че..

публикувано на 15.06.25 в 11:45