Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Карамочев: Няма реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Скоро влезе в действие проект от европейската регулация. В САЩ има идентичен проект. Не са оставени нещата толкова зле. Проблемът е, че регулаторът работи със забавяне към проектите - те са като гъби, а малко трудно регулаторът ги обира гъбите - това е проблемът". Това коментира пред БНР Петко Карамочев - един от основателите и изпълнителен директор на фирма, занимаваща се с блокчейн платформи.

"Реална защита от нелегитимни играчи в криптосферата няма. От гледна точка на блокчейн - това е просто компютърна програма, нищо повече. От гледна точка на инвестиции в криптоактиви - не би трябвало нито държавата, нито който и да е, освен ако няма някой застраховател, да го застрахова от порблеми с инвестиции в подобни ценни книжа. Нито държавата, нито който и да е трябва да поема такава отговорност. Всеки си я поема индивидуално на базата на  собствените си преценки", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

По думите му банковият сектор е пререгулиран. Според него дори при оръжейния бизнес регулациите са по-леки. 

Какво следва:

"Ще се опитаме да съберем олиото и оцета на едно място. Концепцията за криптобизнеса изначално е да бъде абсолютно анонимен, да бъде нещо като дигитален кеш, хората да не се познават, но да успяват да правят транзакции. Регулаторът казва "Не, чакай - ти трябва да си познаваш клиента, трябва да познаваш бизнеса и да правиш необходимите стъпки за предпазване". Не знам как ще се слеят тези две неща. Не съм оптимист - как може това да се случи", изказа мнението си Петко Карамочев. 

Според него ако една организация иска, има много начини да въведе модели за опознаване на клиента и ако усети, че нещо не е наред, да може да реагира - да откаже или да продължи да работи с него. 

Когато искаш да работиш в един регулиран сектор, отиваш и питаш как се прави регулацията и оттам нататък ти зависиш от тях - това е нормално, обясни той. 

Ако една блокчейн компания се усъмни в дадена транзакция, не е задължена да докладва, категоричен е Карамочев и добави:

"В момента регулацията е много хлабава. В САЩ и Европа се търси модел за регулация на подобни взимоотношения между компаниите, но все още не е намерен. Той трябва регулаторно да бъде измислен и обяснен. Това отнема време, а бизнесът работи много по-бързо". 

Петко Карамочев се въздържа от коментар по случая "NEXO".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51