Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В помощ на Рая се обединиха хората от Девин и околните села

Вълна от невиждана съпричастност срещна 13-годишната Рая Абаджиева от Девин, която се бори със заболяването „Сарком на Юинг“. За лечението на Рая са необходими 170 хиляди евро в болница във Франкфурт,  Германия, а средствата са непосилни за семейството й.

Рая е единствено дете в семейството на Таня и Николай. И най-голямото щастие в живота им. Всичко се преобръща след появата на подутина на ръчичката на русокосото момиченце, което кара родителите спешно да потърсят лекарска консултация. Медицинският специалист ги съветва да заминат на лечение в Германия. 

Разбира се, родителите на какво ли не са готови, за да спасят най-ценното в живота- рожбата си. Организират се бързо и заминават във Франкфурт. За съжаление тамошните специалисти потвърждават диагнозата „Сарком на Юинг“, вид рак, формиращ се в костите или меките тъкани. За съжаление в малко място като родния и Девин лошата новина се разпространява със скоростта на светлината.


Всички хора, близки познати и непознати стават съпричастни и готови да помогнат на Рая. Слънчевото момиче обедини всички, каза Росица Барганска, психолог в Средно училище „Христо Ботев“ в Девин и един от инициатори за създаване на благотворителни мероприятия.

В помощ на Рая за кратко време бяха организирани десетки събития в града и съставните села на общината.


Фейсбук групата „Заедно за Рая“ светкавично събра близо две хиляди последователи. Които, апелират за подкрепа и даряват за Рая.
Слънчевата Рая дава кураж на цялото си семейство и благодари на всички, които и помагат в нелеката битка, пред която я е изправил живота в крехката й детска възраст.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56