Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Чалъков: Във фентъзи творбите откривам силата на въображението, което е безкрайно

Никола Чалъков
Снимка: Иван Русланов

"Има тенденция фентъзи жанрът да е доста популярен сред младите читатели, те са оснвната аудитория, но не само. Мен ме спечели Толкин, когато бях на 17 години, основно ми хареса величавата история в този създаден от него свят, но и богатият му език, който идеално пасва на света, който той развива", сподели за БНР фентъзи писателят Никола Чалъков, гост в предаването "Нощен Хоризонт".
"Читателите на фентъзи в България не са малко, те дори се увеличават. В тези книги аз намирам полет на въображението, откъсването от битовизмите и намираш приключение в чудни светове, където можеш да стоиш дълго и да откриваш все нови и нови неща", каза още писателят.

 С книгите си „Изпитанието на Розара“ и „Кръгът на лунната светлина“, Чалъков се доказа като един от най-интересните ни жанрови автори. Здравка Евтимова казва за Никола, че е „мощен белетристичен талант във фентъзи прозата“.

Наскоро авторът направи и дебют в световната литература. Неговият разказ „Изгнаникът“ стана част от антологията “Fable of Redemption Reclaimed”.

Никола Чалъков

"Мотето първо по-сериозно произведение написах на 18 години. И беше във фентъзи жанра - "Железният скиптър" - роман. Години по късно именно този роман ми отвори вратите към издаването "Изпитанието на Розара".

Розара е девойка с магическа дарба, която върви по опасния път на магьосничеството. Светът е от европейското средновековие, изпълнен с чудовища и магия, вдъхновени от славянсака митология, за хора, желаещи и борещи се за власт, за това разказвам в романа.

Пътуването при писането на един роман е истинско приключение - то е като да караш автомобил с едни фар... А Розара трябва да се справи сама със задача, поставена от Кръга на лунната светлина - кръга на магьосниците. Има хора, които я поставят на риск, на опасност, тя трябва да се пребори и с това, да прескочи техните егоистични цели...", сподели още писателят на фентъзи романи.


Никола Чалъков е роден в София през 1981-ва, завършил е висшето си образование в Нов Български университет. Специалностите – английска и френска филология. Магистър е по американистика и британистика. Има магистратура и по Национална сигурност от Академията на МВР.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28