Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдът ще може да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен иск от Семейния кодекс

Юлия Раданова
Снимка: УНСС

Съдът ще може да задължи страните по определени висящи дела да ги разрешават чрез процедура по медиация. Досега прибягването до медиатор беше доброволно. Парламентът одобри вчера на второ четене промени в Закона за медиацията

Промените между първо и второ четене бяха значителни, посочи пред БНР Юлия Раданова, която е адвокат и медиатор.

Съдът ще има изцяло преценката да задължи страните да участват в процедура по медиация, когато е предявен един от исковете в семейния кодекс. А именно споровете, свързани с развода-спорове за родителски права, местоживеене на децата, мерки за осъществяване на личен контакт, издръжка и т.н“.

Първоначално това беше мислено като част от задължителната медиация, а сега ще бъде изцяло в дискреция на съдията, обясни тя.

Посочено е, че промените трябва да влязат в сила до юли 2024.

„Опасенията ми са, че може да се върнем назад през този период. От друга гледна точка е нужно време за подготовка на тази система, тъй като това е коренна промяна в начина на решаване на спорове. Изисква се подготовка на самите медиатори и на центровете, които ще трябва да заработят към Окръжните съдилища. Системата има нужда от лека настройка. Трудно ми е да преценя дали това ще се случи в следващата година и половина“.

Юлия Раданова не е изненадана от съпротивата към тези промени в Закона за медиацията от страна на адвокати и политически партии.

„Медиацията си пробива път в България доста трудно. Все още битуват опасения, че някой може да остане без работа, макар да е доказано, че това не отнема от хонорарите на адвокати и не служи за оставане без  работа на други професии, даже напротив -хора се преквалифицират и продължават успешно дейността си. Мисленето за медиацията като начин за решаване на икономически проблеми е един от аспектите. Не мога да приема твърдението, че го правим само, за да усвоим едни пари от ЕС. Този законопроект е част от Плана за възстановяване“.

В конкретните семейни спорове има опасение, че ще започне различно тълкуване от страна на различните съдии какви предпоставки трябва да има, за да бъдат накарани двама души да излязат от съдебната зала и в рамките на един час да обсъдят какво медиацията може да направи за тях, посочи адвокатът.

Има и дебат дали страната, която не се е държала конструктивно, трябва да поеме разноските, посочи Раданова.

„Приема се, че това може да накърни достъпа до правосъдие и доброволното участие на страните в процеса. От друга страна, по някакъв начин нарушава и конфиденциалността на цялата процедура, защото за да определи съдията кой ще поеме разноските по цялото производство, би следвало да знае какво се е случило в процедурата по медиация“.

При случаите на домашно насилие не може да задължим страните да участват в процедура по медиация, тъй като това може да се постави в риск една от тях, обясни Раданова.

Не е необходимо медиаторите задължително да са юристи, смята още тя.

„България е приела много либерален модел-всяка професия да може да се сертифицира и да бъде медиатор“.

Цялото интервю на Силвия Великова с Юлия Раданова може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Реалистичният срок за присъединяване на България към еврозоната е началото на 2026 г.

Според проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки реалистичният срок България да се присъедини към еврото е в началото на 2026 г.   Адвокат Галин Попов, изпълнителен директор на асоциацията, обясни: "25% смятат, че това (въвеждането на еврото) може да се случи към 1 юли 2025, под 15% смятат, че това може да стане в началото на 2025..

публикувано на 18.06.24 в 16:09
Лидерът на

Митинги на опозицията в Италия в защита на конституцията и срещу реформи на правителството

Митингът в Рим е организиран на площад "Santi Apostoli“  - символ на победите на левите политически сили. В него участват Демократическата партия, движението „Пет зврзди“, алианса „Зелена партия – Левица“, „Повече Европа“ начело с техните лидери съответно Ели Шлай, Джузепе Конте, Бонели–Фратояни и Рикардо Маджи.  Актрисата Моника Гуериторе ще..

публикувано на 18.06.24 в 15:59

МЗ е обещало пари за увеличение на заплатите в кръвните центрове и психиатричните болници

Служебното ръководство на здравното министерство е обещало да осигури средства за увеличение на заплатите в кръвните центрове и държавните психиатрични болници. Това съобщи Красимир Митов от синдикат "Защита" след среща с министър Галя Кондева.  По думите му отпуснатият през април ресурс от 13 милиона лева за спешните центрове е изцяло разпределен. От..

публикувано на 18.06.24 в 15:49
Щети от градушка в Сливенско.

КФН: Застрахованите да търсят компаниите, при които имат полици, да ги информират писмено за щетите

Комисията за финансов надзор (КФН) призова обществото да използва застрахователните си права. Призивът идва на фона на опустошителните градушки и наводненията в някои населени места. От регулатора припомнят, че застрахованите лица трябва "проактивно" да потърсят компаниите, при които са си направили полици и да ги информират писмено за нанесените щети...

публикувано на 18.06.24 в 15:46
Снимката е илюстративна.

Инспекцията по труда: Работодателите да съобразят режима на работа с летните горещини

Главната инспекция по труда препоръча на работодателите да съобразят режима на работа с очакваните опасни горещини. При работа на закрито през летни месеци температурата трябва да е между 18 и 25 градуса, в зависимост от типа работа, като максимално допустимата е 28°C.  При определени изключения и при много висока температура навън в помещенията за..

публикувано на 18.06.24 в 15:31
Зам.-министър на образованието Наталия Митева

Наталия Митева: Медийната грамотност влиза в нови учебни програми за учениците от тази есен

Нов модел на учебните програми в училище ще има от тази есен, а медийната грамотност сред подрастващите ще бъде заложена като основополагаща и ключова. Това съобщи в интервю пред БНР зам.-министърът на образованието Наталия Митева. В новия проект за медийната грамотност на младежи и ученици БНР е партньор на МОН. "Всяка инициатива,..

публикувано на 18.06.24 в 15:09

Любчо Нешков: В РСМ имат ясна програма за отдалечаване от ЕС и приобщаване в т.нар. Сръбски свят

Да не бъде маргинализирана българската външна политика от следващото правителство . Това пожелание изказа пред БНР журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕС. Според сближаването между България и Република Северна Македония е неизбежно : " Не е историята проблем между двете страни , както искат да го внушат. Ние не се занимаваме с..

публикувано на 18.06.24 в 14:23