Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Над 280 загинали и 2000 ранени след земетресението в Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на загиналите в Турция е 284, а ранените са над 2000. 1710 са разрушените сгради. Това заяви пред БНР журналистът Тайфур Хюсеин, който цитира данни, съобщени от властите в страната.

Епицентърът на труса е бил в Югоизточна Турция и е усетен на територията на 4 държави, посочи той. По думите му са засегнати поне 10 областни града.

Вторичните трусове са десетки, като 6 от тях са били с магнитуд от над 6 по Рихтер, каза журналистът. Той добави, че вторичните трусове вече започват да намаляват.

Това е най-голямото земетресение след труса от август 1999 г., когато загиналите бяха 17 хил. души, коментира Тайфур Хюсеин в предаването "Преди всички".

Гърция изпрати спасители на Турция след опустошителното земетресение, което разлюля съседната страна.

Гръцките специалисти се включват в спасителната операция за затрупани хора от земетресението. Подготвя се и хуманитарна помощ за районите, засегнати от труса, предаде кореспондентът на БНР в Гърция.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Една дума, ако трябва да употребя, това е апокалиптична гледка. Това по мнението на специалистите, е било очаквано. Разбира се, не се знае точно кога. Сеизмолозите анализират ситуацията. Най-големият фактор за жертвите, който те изтъкват – това са сгради, строени при неспазване на изискванията", коментира в предаването "Хоризонт до обед" журналистът Мехмед Юмер, главен редактор на електронното издание "Седмичен обзор".

Специалистите още не са достигнали до по-малки населени места. Има разрушени пътища, по които не може да се премине, допълни той.

Новините в Турция предават буквално за "хора, които с голи ръце местят отломки", изтъкна журналистът. По думите му се правят звукови изследвания, за да се засекат затрупани хора.

Геоложките изследвания са известни много отдавна, включително за  района на сегашното земетресение, посочи инж. Димитър Куманов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Качеството на строителството е от изключително значение, каза той, но допълни и това, че преустройства на съществуващи сгради се правят "по най-неграмотния възможен начин".

Балканският полуостров е силно сеизмичен район, но държавите не вземат необходимите мерки за усилване на съществуващия сграден фонд, заяви инж. Куманов.

Според него в помощ на пострадалите от земетресения райони не трябва да се изпращат хора с кратък трудов стаж, защото нямат достатъчно опит с различни конструктивни системи.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работиха: Анастасия Крушева, Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Костов

Иван Костов: Румен Радев узурпира власт

"Президентът Румен Радев узурпира власт   със своите изказвания по отношение на инициативата на Европейската агенция за отбрана да се предоставят боеприпаси на Украйна". Това заяви пред БНР Иван Костов, министър-председател на България 1997-2001 г., и припомни, че парламентът два пъти - веднъж на 3-ти ноември (с гласовете на 175 депутата -..

публикувано на 27.03.23 в 13:01

Октавио Маренци: Предстои много труден период за бизнесите, които се нуждаят от евтини пари

Като на филм за един уикенд в Швейцария се случи немислимото – втората по големина банка в страната и нейна емблема вече е в миналото . С активи от близо пет трилиона долара швейцарската банка UBS , която бе принудена да придобие закъсалата Credit Suisse, ще се превърне в четвъртата по големина банка в света . Дори от Асоциацията на банковите..

публикувано на 25.03.23 в 11:05
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Затъването на САЩ в Ирак отвори стратегически вакуум, Русия и Китай се еманципираха от Запада

Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление на САЩ в тяхната роля на водеща световна сила след края на Студената война. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът доц. Огнян Минчев "До такава степен бяха мощни стратегическите..

публикувано на 25.03.23 в 10:12

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва " министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер , при един овчар, кравар". За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс..

публикувано на 24.03.23 в 09:14
Георги К. Първанов

Георги К. Първанов: Очакваният среден ръст на заплатите за тази година е 9-10%

Очакванията за тази година са да няма нито големи играчи, нито големи проекти, които да навлязат в страната . Това каза пред БНР Георги К. Първанов, експерт по Човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта Очакваният среден ръст на заплатите в страна за тази година..

публикувано на 24.03.23 в 08:24
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност

"Между Китай и Русия се изгражда своеобразен феномен. Многополярният свят кореспондира с многополюсна безотговорност . Многополярност няма нито в природата, нито във физиката. Винаги полюсите са два. Голямата ни драма беше, че досега имахме еднополярен, а след това на базата на противопоставянето на много страни минахме в широкото използване на..

публикувано на 23.03.23 в 14:41
проф. Здравка Валерианова

Проф. Здравка Валерианова: Стигнахме до колапс на злокачествените заболявания

Профилактиката, каквато е в момента, не отговаря по никакъв начин на изискванията за качествен онкологичен скрининг . Това заяви в интервю за БНР проф. Здравка Валерианова, която има над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Тя е ръководител на раковия регистър...

публикувано на 23.03.23 в 10:07