Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото на оцеляването и жаждата за глътка въздух продължава, казва Севда Дюкянджи от Радио България

Турция: Трагедията на преживяното през погледа на близките

Снимка: Юксел Йозкан

"Турция в момента страда. Страда и светът за тези хора". Това каза пред БНР Тюркян Тюркер, която живее в България и която губи връзка с близките си, които живеят в епицентъра на труса. Тя разказа, че в деня на земетресението се е събудила с 26 пропуснати обаждания и веднага е разбрала, че нещо страшно се случва:


Снимка: Личен архив

"Точно в епицентъра беше бременната ми дъщеря със зет ми и цялото семейство. За щастие, моето дете с бебето са здрави, в добро състояние са. Зет ми и семейството му също. Ние бяхме от щастливите хора. Но много хора в момента в този студ са под тези домове. Мен ме е срам от 2 дни да казвам, че ми е студено, че има сняг, вятър, че сме гладни, че сме жадни…".

"Може би трябва да обичаме повече природата, да не й вредим толкова много. Да обичаме хората около нас и във всеки миг да им казваме колко много ги обичаме, защото изведнъж може да не можете да им го кажете и да ги прегърнете", каза Тюркян Тюркер. Тя сподели, че това са били "най-дългите нощи" в живота й.

Молитвите на всички са да бъдат намерени и спасени още човешки животи.

Над 11 200 загинали от труса в Турция и Сирия, Ердоган отиде в бедстващ район

Ливанката Лидиа ал-Ашкар, която живее в София, има много близки и познати в региона на труса. Тя споделя пред БНР, че пораженията в Сирия са жестоки, а много от близките на тези хора на територията на Сирия и Ливан се чувстват забравени и пренебрегнати:


Снимка: Личен архив

"Медиите не отразяват всичко това. Като че ли тези хора са забравени от Бога. Не стига, че понасят тези санкции, не стига, че търпят повече от 10 години война, вътрешна, гражданска война, голяма част от тях живеят в къщи, които не са годни, на всичкото отгоре дойде и това земетресение, което превръща техния живот в ад, те няма къде да продължат да живеят".

Лидия ал-Ашкар призова за помощ – да бъдат чути. И още:

"Да се забравят политическите разногласия и да се превърнем в хора, в човеци. Само това ще ни спасява или ще спасява този свят".

Страхът от нови трусове остава в засегнатите райони, сподели инж. Ибрахим Картепе от Хатай.


Снимка: Юксел Йозкан

"Преживяваме много голямо природно бедствие. Много от хората са под руините. Времето е студено, вали сняг. Много от сградите са пострадали и при най-малката тежест могат да се срутят. Хората се страхуват да влязат в домовете си. Вторичните трусове продължават, а в социалните медии и по телевизиите има предупреждения за очакван нов трус. Заради тези опасения хората не смеят да се приберат. Всички са много уплашени", обясни той. По думите му хората дори не смеят да погребат починалите си близки.

Говори се, че под руините може да има повече от 100 000 души, посочи инж. Картепе и подчерта, че в този район живеят 10 млн. души, което го кара да смята, че жертвите ще са в пъти повече.


Снимка: Юксел Йозкан

Журналистът от Турска редакция на Радио България Севда Дюкянджи, която следи случващото се след земетресението в Турция, сподели в предаването "Хоризонт до обед":

8-годишно момче бе спасено в Хатай около 52 часа след мощния трус, 8 февруари 2023 г.Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Един ужас и безкрайна надежда – това са двете крайности, които надделяват като усещане в мен. Ужасът от хилядите жертви, пораженията, ужасът от призрачните гледки на тези градове. Надеждата - изразена във всеки спасен живот, за радостта от плача на двумесечното бебе Мехмед, престояло 29 часа под руините в Хатай. Надежда за оцелели под земята дадоха и близнаците на годинка и половина Амине и Елчин от Газиантеп, които стоически издържаха цели 40 часа под развалините. /.../ 4-годишната Бейза беше спасена 42 часа след земетресението и с бодро гласче упъти спасителите към мястото на братчето си - "Срещу моето легло има легълце със звездички. Той спи там..." и така този сън за хиляди се оказа вечен, а за стотици хиляди - най-кошмарен!".


Снимка: Reuters

Може би децата бяха лъч светлина, каза Севда Дюкянджи и добави:

"Чудото на оцеляването и жаждата за глътка въздух продължава".

Още по темата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: Никой не може да поставя условия на ГЕРБ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че след изборите няма да преговаря за ново управление с Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков, но би приел за бъдещи партньори част от партиите в коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". Политическите си коментари Борисов направи в местността Рупите край Петрич, където се намира..

публикувано на 28.04.24 в 18:28

Стачка на "Хийтроу”

Служителите на граничните сили на най-натовареното британско летище “Хийтроу” ще стачкуват четири дни от понеделник в знак на протест срещу промените в условията на работа. Възможни са забавяния на летище "Хийтроу" заради 10-дневна стачка Профсъюзът на обществените и търговски услуги (PCS) заяви, че повече от 300 членове на персонала ще спрат да..

публикувано на 28.04.24 в 18:03

Жеги в Южна Азия, училищата затвориха

Хиляди училища бяха затворени, а здравните власти издадоха предупреждения заради екстремни горещини в Южна и Югоизточна Азия, предаде "Франс прес".  През последните дни в тази част на света живакът се вдигна до 45 градуса по Целзий. Днес във Филипините беше обявено, че заниятията в клас няма да бъдат подновени още две дни, след като столицата Манила беше..

публикувано на 28.04.24 в 17:32

Терминал 3 на летище "София" ще се строи от началото на 2026 година

Летище "София" очаква да обслужи 7,4 милиона пътници през тази година. Това каза за БНР директорът на "СОФ Кънект" – концесионер на летището. 7 милиона и 200 хиляди пътници е обслужило летище "София" през миналата година, като през тази година се очаква 1,4 % увеличение на пътниците спрямо 2019 година, каза Хесус Кабайеро. На въпрос дали..

публикувано на 28.04.24 в 17:11

Стотици вярващи за празничната литургия в Смолян

Стотици вярващи се стекоха в катедралния храм „Св. Висарион Смоленски“ за празничната литурия за Вход Господен. В съслужение със свещеници от Смолян архмандрит Васарион оглави празничната Света Божествена литургия. След службата архимандрит Висарион причести вярващите, а стотици миряни си взеха за вкъщи осветени върбови клонки

публикувано на 28.04.24 в 17:03

Вход Господен в Палестина

Християните в Палестина отбелязаха празника Вход Господен, известен като Палмова неделя и Цветница в България. Войната с Израел обаче засенчва тържествата.  Християните се събраха в гръцката православна църква "Свети Порфирий" в град Газа. Децата носеха палмови клонки, както повелява традицията.  "Празникът е примесен с аромата на кръв", сподели пред..

публикувано на 28.04.24 в 16:12
Андрей Ковачев

Евродепутати настояват големи компании да спрат рекламата в прокремълски медии на Балканите

Големи световни марки като „Лидл“, „Кока-Кола“ и Л'Ореал“ трябва да спрат да рекламират в прокремълски медии на Балканите. Става дума най-вече за България и Сърбия. Това се казва в писмо на група евродепутати, съобщи „Политико“. То е подписано от 16 души, сред които е българският представител Андрей Ковачев от ГЕРБ и Европейската народна партия...

публикувано на 28.04.24 в 15:40