Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урбекс фотографията на Радослав Първанов: Срещи с изчезващото знание и счупената вяра

църква в село Русалско, област Кърджали
Снимка: Радослав Първанов Фотография

Един непопулярен у нас вид туризъм, наречен урбекс, набира скорост. Понятието идва от английски език и означава „изследване на градската среда“. Екстремни разходки из трудно достъпни местности-стари замъци или изоставени фабрики, имат своите почитатели в Европа  и по света. От скоро ентусиасти обикалят и у нас в търсене на такъв вид адреналин. 

Радослав Първанов е сред фотографите, занимаващи се с т.нар. урбекс фотография. Той участва в проект, по който е заснел изоставени сгради на български училища.

„Това е един от различните начини за показване на богатството на нашата страна. Хората ще разберат как през една епоха във всяко село у нас е имало училище. За съжаление, негативната нотка в това представяне ще надделее, защото тези сгради са пустеещи. Много от тях са в окаяно състояние“.

Урбекс фотографията в България е популярна от 2008-2009 година, обясни той в предаването „Хоризонт до обед“.

„При урбекс фотография трябва да съчетаваш уменията на нинджа със спазването на законите. На много от местата достъпът е свободен, но където е било възможно, все пак съм търсил позволение да направя снимките си“.

Част от сградите не е възможно да бъдат възстановени, посочи фотографът.

„Някои са попаднали в частни ръце и са се превърнали в добър пример как на едно бивше училище отново може да се вдъхне живот. Съдбата на тези сгради трябва да бъде предмет на национална политика. Те могат да бъдат превърнати в пространства за срещи и изкуство. Заради ковид пандемията селата вече не са толкова обезлюдени и се надявам, че работещите хора там ще намерят начин да повдигнат дискусии за тези сгради“.

Разказвайки съдбата на едно такова училище, всеки може да си представи как там е кипял живот, смята той. Ако трябва да подреди изложба със снимки на изоставените училища в България, би я нарекъл „Изчезващото знание“.

Фотографският проект на Първанов „Счупената вяра“ пък разказва за изоставените църкви у нас.

„Тя предизвика дискусии и набиране на средства за реставрирането им. Два от храмовете в габровско вече се реставрират по този начин. Показателно е, че сме вярващ народ“. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Радослав Първанов може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интервю с китара, не само с китарист? Възможно, ако е китарата на Ангел Демирев

Сред останалите вдъхновения на Демирев, за да свири "бамбашка" , както сам казва преди десет години, е Джон Маклафлин . Джон Маклафлин, "Snarky Puppy" и Илхан Ерсахин - в 11-ия фестивал "A to JazZ" " Като бях малък, мечтаех, всеки тон, който слушах, беше безкрайно съзерцание. Неговата музика ме докосва..

публикувано на 01.08.24 в 13:40

Започва шестото издание на фестивала "Неотъпкана пътека"

Шестото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" ще се проведе от 1 до 4 август . То събира музиканти от България и САЩ, които изпълняват обичани, а също и малко познати, и съвсем нови произведения.  Първият концерт е в четвъртък, 1 август, в Културния дом на Гоце Делчев от 19.00 ч . с произведения от Йохан Себастиан Бах,..

публикувано на 01.08.24 в 12:28
Олеся Илашчук и Яра Бубнова

Пътуващата изложба - "В окото на бурята. Модернизъм в Украйна" и у нас

През есента в Националната галерия се очаква гостуваща изложба на спасено от бомбардировките украинско изкуство . Експонатите са от първата половина на 20-ти век и до сега са показвани в няколко европейски столици. Ще бъдат представени повече от 60 творби от музеите в Киев, Полтава, Одеса и Лвов . От октомври до януари догодина в залите на..

публикувано на 01.08.24 в 07:05
Георги Новаков

Георги Новаков в поредицата - "Магията на театъра"

Георги Новаков е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Основател и Изпълнителен директор на Фондация "А`Аскеер", Новаков е кръстникът на театралните награди "Аскеер" . В периода 1990 – 2001 г. е председател на Управителния съвет на Творческия фонд на Съюза на артистите в България. Актьорът Георги Новаков..

публикувано на 31.07.24 в 10:28
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18