Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Научих се да съм си аз, да не се преструвам на друга, да не играя", пише Калина Ковачева

80 години от рождението на поетесата Калина Ковачева

Калина Ковачева

Днес се навършват 80 години от рождението на поетесата Калина Ковачева (1943-2010).
"За първи път се запознах с Калина Ковачева, когато ме назначиха във в. "Народна младеж". Тя завеждаше там отдел "Култура", а аз я познавах като име, харесвах поезията й, тя вече беше известна. Не си я представях точно така - мислех, че е по-възрастна, а тя беше тогава 30 годишна", разказа в "Нощен Хоризонт" писателят и сценарист Владо Даверов.

На въпрос защо са се разделили с Калина Ковачева Даверов отговаря, че никога не са се събирали:

"Това беше необмислена докрай постъпка от страна и на двама ни, но...Живяхме около година заедно и узаконихме сина ни, когото обичахме и двамата еднакво.

Калина го боготвореше, тя не вярваше в Бог, а в своето малко божество - Владко, кръсти го на мен, не знам защо...Поживяхме известно време заедно, един странен колектив, а после след месеци просто се оттеглих. Движехме се в различни орбити...аз тъкмо се бях върнал от казармата, живота ме влечеше, аз не съм и имал намерение да създавам семейство...", спомня си още Даверов.

" Владо, липсва ми твоята прекрасна проза, която отсъства от нашия книжен пазар, която е образец за високо майсторство как трябва да се пише по бълагрски", каза за БНР Румен Леонидов.

"С Калина се запознах, когато бях много млад, още ученик. Тя беше в "Народна младеж".

Тя ми напарви мнго силно впечатление още тогава, тя беше много различина от останалите, от всичко, което се пишеше тогава. И графично, и поетично, имаше стране вид изповедност, нямаше дежурната възхвала на властта, ангажимент с политиката, и тези странни стихове без заглавие, а първият ред с главни букви. Аз се заразих от този начин на изложение върху листа.

Тя си отиде рано и в хаосът, който настъпи последните години, сякаш я забравихме, а тя трябва да бъде преиздадена сега. Наред с Катя Йосифова, Рада Александрова, Живка Балатаджиева бяха образци на модерност, не търсена или привнесена, или повлияна отвън, а поезия с определено български характер. С такт 3/4 , това беше модерна поезия за времето си, а съм сигурен съм и сега...


Жалко, че я няма тя, за да разкаже за онези си години...Сигурен съм, че и поезията й ще допадне и сега на младите хора", каза още в "Нощен Хоризонт" Румен Леонидов.

Защото това е Калина Ковачева, която когато се завръща от поредното пътуване до Хималаите, казва, че те са я променили така:

"Научих се да съм си аз, да не се преструвам на друга, да не играя. Откакто се върнах последния път от там, през 1998 г. съм си забранила да играя, забранила съм си да казвам неистини, за да се харесам на някого или да направя впечатление, или да изглеждам по-умна или по-талантлива. Това при мен е строго забранено", из нейно интервю пред в. "Сега".

Още по темата в звуковия файл.

Калина Ковачева е родена на 9 февруари 1943 година в с. Божурлук, Плевенско. През 1972 излиза първата ѝ поетична книга  - "Трябва да те има". През 1975 се ражда синът ѝ Владимир, който понастоящем живее в Лондон, и излиза от печат книгата ѝ "Бюлетин за времето". Започва работа в списание "Лада" (1978). През 1981 г. е издадена книгата ѝ "Лични стихотворения", две години по-късно, през 1983, излиза документалната ѝ повест "Моята Сара". През 1985 се състои първото ѝ пътуване до Хималаите, второто е през 1987, а на следващата година изминава сама в Хималаите над 550 километра. Стихосбирката "Аз" е отпечатана през 1993, две години по-късно излизат книгите ѝ "Да не забравя" (поезия) и "Имах приятел просяк/ По хималайските пътеки" (проза). Стихосбирката "Какво за любовта" е издадена през 1999 година. "Стихотворения" е с две издания - през 2001 и 2004. Поетичната антология "Докато ме няма" е отпечатана през 2005. В 2008 излиза "В планината на голямата маймуна", проза. Преводач (заедно с Екатерина Йосифова) от руски на български език на "Криптограми на Изтока" от Елена Рьорих (1996). Превежда също романа на Иван Шамякин "Търговката и поетът" (2005), както и стихове от руски, френски и английски. Сценарист е на филмите "Търси се съпруг за мама" (1985) и "Три Марии и Иван" (1986).

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виви Василева и специалните гости на концерта във Виена

Забележително българско присъствие в Концертхаус - Виена

На 15 юни в напълно разпродадената зала „Моцарт“ на виенския Концертхаус състоя забележително  събитие. Концертната вечер беше финал и кулминация на специализирания музикален цикъл „Percussive Planet“ за сезон 2023/2024 година. Звезди на концерта бяха брилянтни солисти - виртуозната перкусионистка Виви Василева, нейният брат и..

публикувано на 20.06.24 в 18:25
Рилският пустинник

Софийската опера и балет ще представи "Рилският пустинник" пред храм "Св. Александър Невски"

Софийската опера и балет ще представи "Рилският пустинник" – музикална поема, разказваща за живота и делото на небесния закрилник на България. Оперният спектакъл ще се проведе на 26, 27 и 28 юли на площада пред храм "Св. Александър Невски".  Режисурата е на директора на Софийската опера акад. Пламен Карталов. Отец Кирил Попов от столичния..

публикувано на 20.06.24 в 15:09
Ива Таралежкова и Венци Благоев

"Джаз под звездите" на Деветашко плато - една различна емоция и енергия

Между 28 и 30 юни ще се проведе десетото издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато".  Деветашкото плато, което местните превърнаха в пленително място Районът на Деветашкото плато отново е сцена на "Джаз под звездите" "От години работим селата в Деветашкото плато да започнат да живеят нов живот. Преди 15 години те бяха..

публикувано на 20.06.24 в 09:39

"Споделени движения", или как видни спортисти се заеха да рисуват

Малко преди най-голямото спортно събитие това лято - Олимпийските игри в Париж, Българският културен институт във френската столица отваря врати за артистичен проект, обединяващ спорт и изкуство . Тази вечер е официалното откриване на изложбата "Споделени движения" на Александър Василев – Василевса, в която 16 от най-популярните в света..

публикувано на 20.06.24 в 06:56
Виктор Теодосиев

Валдхорнистът Виктор Теодосиев с поредно престижно международно участие

Валдхорнистът Виктор Теодосиев, носител на приза „Млад музикант на годината“ в допитването „Музикант на годината 2022", продължава да ни радва с успехите си и в България, и на международната сцена. Той гостува в предаването „Алегро виваче“ веднага след завръщането си от европейското пролетно турне на престижния Младежки международен оркестър..

обновено на 19.06.24 в 20:09
Трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи ХЕЛИОС

Започна третото издание на творческата лаборатория за млади хореографи ХЕЛИОС

Трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи ХЕЛИОС се провежда в "Топлоцентрала" в столицата. 7 дами се включиха в уникалния за България експериментален образователен процес, който се провежда с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".  На финала на  10 - дневното обучение ще бъде представена и книгата "Ти,..

публикувано на 19.06.24 в 20:00
Георги Димитров - Жожо дебютира на Бахфест 2024

Китаристът Георги Димитров - Жожо със знаков рецитал на Бахфеста в Лайпциг

Дългоочакван и много престижен ангажимент имаше китаристът Георги Димитров - Жожо, първият носител на наградата „Олга Камбурова“, присъдена му от екипа на предаването "Алегро виваче" в допитването "Музикант на годината 2016". В петък, 14 юни, той гостува със солов рецитал на реномирания Бахов фестивал в германския град Лайпциг. Изявата му отваря..

публикувано на 19.06.24 в 19:35