Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нараства нуждата от хора с професия "Ръководител на полети"

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията

Снимка: Мила Младенова

BULATSA отвори врати за всички, които искат да научат повече за професията "Ръководител на полети", като първата среща се проведе в София. Предстои такава среща на 10 март и 10 април. Посещение на летищните центрове за обслужване на въздушното движение ще има и във Варна на 16 март, а в Бургас на 17 март. Всички желаещи трябва да подадат своите заявки и да бъдат регистрирани на специалната форма в сайта на компанията. 

Между 2 500 и 3000 граждански самолети на денонощие прелитат над въздушното пространство на страната ни в най-натоварените периоди от годината. За година те са приблизително 1 милион. Нарастващият трафик поражда нуждата от повече хора, които да работят професията. 


Посетителите могат да присъстват на презентациите на експерти от BULATSA, да се запознаят на място с условията, които се предлагат за кариерно развитие.

Те могат отблизо да се запознаят с професията и да видят в реално време работата на Районния център за обслужване на въздушното движение и тренажора за бъдещи Ръководили на полети. 


В залата има много компютри, карти и диаграми, черни екрани със светлинки по тях, нанизани като съзвездия. С малко повече въображение можем да си представим, че се намираме в космически кораб, но в действителност това са хората, които направляват самолетния поток, преминаващ над територията на България сигурно и безопасно. 


За възникването на Държавно предприятие РВД и за смисъла на професията разказаха в лекция пред кандидати за работа ръководителите на полети Петър Георгиев и Константин Тунчев. 

Георги Пеев - генерален директор на BULATSA, посочи каква е целта на кампанията:

"Целта на отворените врати е да привлечем повече млади хора за професията "Ръководител на полети". В последните години има съществено увеличение на трафика породено от много фактори. Нашите планове показват, че са ни необходими доста на брой ръководители на полети. Правим постоянни кампании за подбор на млади хора. Качествата са комплексни. Трябва да могат да работят в екип, да издържат на напрежение, да взимат решения в дефицит от време и да са в добро здравословно състояние".

По думите му в следващите 10 години ще са необходими по 10 ръководители на полети на година. Между тях няма конкуренция, подчерта още той.


Пеев посочи още, че обучението включва теоретична и практическа част. След това обучаваните се поставят в реална оперативна среда с инструктор и с истински трафик. Това продължава около половин година, докато човекът придобие нужната професионална квалификация и бъде лицензиран, обясни той. 

За времето на обучение се изплаща стипендия, достатъчно висока, за да даде спокойствие за това време. Година и половина обаче кандидатите трябва да във върхова форма, като тестове се правят всяка седмица и по-често. 

Успеваемостта е 1 към 10 на база подалите документи, каза Петър Георгиев и добави: "Тъй като се предлагат и алтернативни позиции на кандидатите, които не са успели от тези, които започват обучение, може би 80-90% започват работа в рамките на предприятието".

Работата е тежка, изтощителна, с нощни смени, но заплащането е съизмеримо с това в другите европейски страни. 

Снимки: Мила Младенова


Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21