Усилват се рисковете за допустимо мощно земетресение по Северноанадолския разлом в региона Мармара, към който спада мегаполисът Истанбул. Това прогнозира известният турски геолог проф. доктор Наджи Гьорюр. През уикенда той беше още по-категоричен в предупрежденията, като алармира, че опасността в Истанбул е нараснала до 80%. Според него Истанбул е заплашван от трус с мощност, по-голяма от 7 по скалата на Рихтер.
В специално интервю за БНР той изрично подчерта, че не е сеизмолог, а геолог. И даде препоръки на българските власти за противоземетръсните мерки.
"Двете земетресения в Мараш със сила 7.7 и 7.6 станаха на Източноанадолския разлом и геометрично свързания с него разлом на Мъртво море, или както го наричаме още - разлома под Антакия. Първият трус се случи на разлома на Мъртво море и предизвика раздвижване на тектоничните плочи, което доведе до второто голямо земетресение. Тези два големи труса в порядъка само на 9 часа доведоха до огромни щети в региона. Трусовете бяха разположени върху "разломи на приплъзване", плочите се трият, движейки се една покрай друга, две - ляво ориентирани плочи, и това неизбежно доведе до изтласкване на Анатолийската плоча към юг. Земните пластове се придвижиха на юг".
Това изместване нормално ли е и до какви последствия може да доведе това движение?
Нормално Анатолийската плоча се измества с около 5-6 милиметра, най-много с 1 сантиметър на година. Всяка година има движение, което със сигурност е по-малко от сантиметър. При сегашните земетресения движението на плочите създава натиск върху разломните зони по границите им и те се приплъзнаха с около три метра. Това все още не е научно доказано, но е така. Говорим за огромно движение. При приплъзването на юг на Анатолийската плоча предполагам, че това доведе до огромен тектоничен стрес на разломите под Адана и Хатай. Трансферира се значителна тектонична тежест и към тези плочи. В такъв случай ние, геолозите, с основание се притесняваме, че тези движения могат до доведат до нови трусове. Да, има такава вероятност!
Спомням си в детските ми имаше един нашумял научно-фантастичен филм "7.8 по скалата на Рихтер". Гледах с ужасен поглед и не вярвах, че това днес може да се стовари наистина върху хората. Трябва ли да свикваме с тези бедствия? На какво се дължи тази огромна разрушителна мощ?
Първото земетресение със сила 7.7 е второто по големина, регистрирано в Турция. Най-голямото земетресение стана в Ерзинджан през 1939 година. Тогава земетресението беше с магнитуд 7.9, а според някои учени силата е достигнала до 8.1-8.2. Да, земетресението беше много мощно. А това, че двата труса бяха непосредствено един след друг, доведе до по-разрушителни последствия.
Проф. Наджи Гьорюр разясни, че неговите предизвестията и апели за предстоящите трусове не целят да плашат хората, а да се задействат институциите и механизмите да бъдат готови.
"Ние преди три години бяхме предупредили за евентуално мощно земетресение в Мараш, дори посочихме приблизително силата и епицентъра. Турските специалисти, в сътрудничество с чуждите колеги от 1999 година, насам предупреждаваме за евентуална опасност от трус около Мраморно море. Истанбул се намира под голям риск от земетресение. От 23 години говорим за това, но не се предприемат мерки, които да съответстват на нашите предупреждения. Да, работи се в тази насока, но за тези 22-23 години Истанбул вече трябваше да се е превърнал в град, устойчив на трусове".
Може да се каже, че София е близо до Истанбул, под страната ни също има сериозни разломи. Какво трябва да се направи в България?
Препоръките, които давам, са универсални и могат да бъдат приложени и в България. Първо, трябва да се определят населените места, под които минават разломните линии. След това трябва да се направи микрорайониране с анализи на инфраструктурата, геологията, геофизиката, сеизмологията и геодезията. Трябва да се направи оценка на дължина, ширина и дълбочина на разломите, както и на пораженията, които могат да нанесат. Трябва да се изследва евентуалната мощност и опасност от повторения. Учените наричаме този процес "Анализ на опасността". Така вече ще имате яснота какви са опасностите за вашия град или населено място. Въз основа на тези проучвания представители на местната власт, в лицето на кметове, областни управители, трябва да изработят стратегия в отговор на въпроса "Какви са рисковете за населението и града, ако настъпи такова бедствие?". Това се нарича "Анализ на риска". Този доклад трябва да съдържа информация за предполагаем брой жертви, поражения върху сгради и инфраструктура, места с опасност от пожари. Също така трябва да има информация за квартали, които биха били най-засегнати. Важно е да се знае и до каква степен ще се повлияе околната среда, икономиката и жилищния фонд. Така вече знаем каква е опасността, доколко ще сме засегнати. Тогава спретваме ръкави и започваме работа по намаляване на слабите места още преди земетресението. Стъпка по стъпка трябва да се отстраняват всички проблемни точки по вече изготвения анализ.
Как при липса на градоустройствен план, при стар жилищен фонд и може би недостатъчно строг контрол на ново строителство това би било възможно в България?
Това не е работа за един ден. Ако българският народ иска да остане по тези земи за вечни времена, той не може да спре земетресенията, но не може и да я изостави. Но с времето може да обособите места, устойчиви на тези природни бедствия. В една страна с население като в България за 15-20 години всички населени места с добро планиране могат да се трансформират в сигурни места за живеене. Това не става за няколко дни, това не е сценарий от филм на ужасите. Това е напълно осъществимо чрез добра държавна стратегия под ръководството на едно министерство в краткосрочен план от 5 години.
Интервюто на Севда Дюкянджи от Радио България с проф. д-р Наджи Гьорюр в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.Европейската комисия (ЕК) все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България, стана ясно при оповестения днес есенен пакет от Европейския семестър. Такива планове не са получени също от Австрия, Белгия, Германия и Литва. Комисията се е съгласила те да бъдат представени по-късно. Това е предвидено и от..
Върховният административен съд остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата. Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..
Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..
По неофициална информация Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г. Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван на срещата на министрите на..
Малките търговски обекти за хранителни стоки формират 10% от брутния вътрешен продукт на страната. За първи път тази година, традиционната търговия расте по-бързо от модерната на фона на тенденцията от последните 10 години, когато са затворени 10 000 семейни търговски обекта. Въпреки конкуренцията на хипермаркетите, малките семейни хранителни магазини..
Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че утрешният 6 опит за избор на председател на парламента изглежда предизвестен: "До утре има все още много време. След днешните доста радикални заявки на различните политически партии, особено на първите две, к ато че ли този избор изглежда предизвестен. Но все пак нека да се надяваме в следващите часове на..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..