Това коментира пред БНР председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков преди кръгла маса на тема "Въглищата и зеленият преход – новите реалности и предизвикателствата за България" в Стара Загора.
Безспорно в Плана за възстановяване и устойчивост горещият картоф са въглищата, но там има заложени и мегаломански проекти, които трябва да се ревизират, подчерта експертът в предаването "Хоризонт до обед".
"Този мач сме го играли вече с АЕЦ "Козлодуй", преди присъединяването към ЕС, подчерта Нейков относно тезата за обезателното запазване на въглищното производство у нас.
"Големият пропуск се нарича пазар. В момента въглищата са във възход, но пазарът се развива много бързо, появяват се нови технологии. Има изключително силен натиск за присъединяване на нови, възобновяеми енергийни мощности към електроенергийните мрежи. Темата за въглищата освен през емоционалния и социалния аспект, трябва да бъде погледната много сериозно през икономическия аспект. Трябва да се мисли стратегически и напред."
Трябва да се сложи по-голям ред и по отношение на отчетността на средствата – независимо дали става дума за европейски или национални средства, заяви Славчо Нейков. Според него "все още има едни поне 6,5 милиарда лева пари на българския данъкоплатец, които не са отчетени".
"Става дума за парите, изхарчени за двата реактора, които стоят под найлоните някъде в Белене, става въпрос за трите милиарда, изхарчени за това, което някои наричат "Балкански поток", "Български поток", част от "Турски поток" и т.н., и става въпрос за едни 2 милиарда за енергийна ефективност."
"Енергийният сектор, може би поради огромните суми, които минават през него, естествено е в центъра на вниманието в това отношение, а сега и с появата на няколко имена, които са свързани с енергийния сектор, това усещане за необходимост от повече прозрачност се засилва", допълни Нейков.
"Ако има катаклизъм, на кого ще разчитаме? На добрите стари въглища. Трябва да си осигурим и след 2038-а година достъп до находището. Локална или регионална катастрофа – трябва да имаме готовност и тази готовност се осланя на това, което имаме, а не на това, което нямаме."
Синдикатите ще участват в процеса по предоговаряне на ПВУ, потвърди Загоров.
Около 100-тина хиляди души са заети във въглищната индустрия в региона, гласят данните на синдикатите.
Говори се за инвестиционни проекти, които ще осигурят четири пъти повече работни места, но ние нямаме толкова хора, предупреди Александър Загоров. По думите му няма как подобни инвестиционни намерения да бъдат покрити с работна сила.
"Имаме огромни проблеми със социалните измерения. Държавата в момента е заръчала на Министерството на енергетиката да направи оценка на компетенциите на работната сила и това е единствената социална мярка, която се предвижда в териториалните планове. Няма никаква обосновка, нито има оценка на въздействието от социална гледна точка на Плана за възстановяване, на териториалните планове…"
"Мините са национално богатство. България, ако няма енергийна сигурност, няма да има и национална сигурност и суверенитет", категоричен е синдикалистът.
Според него политиците са много напрегнати на тема "Марица Изток", но са единици сред тях онези, които разбират за какво става дума и са компетентни.
Чуйте двете гледни точки в звуковите файлове.В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..