"Няма да оставим темата за енергийната сигурност на България да изчезне от общественото внимание, защото тя е изключително важна.Трябва да има яснота какво точно ще се случва. Виждаме едно безпрецедентно обединение на политиците около идеята".
Това заяви пред БНР Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ.
Синдикалистите настояват парламентът да задължи правителството да започне преговори с Европейската комисия за предоговаряне на Плана за възстановяване заради поетия в него ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от енергетиката с 40% до края на 2025 година спрямо нивата им през 2019 година.
"Не можем да се съгласим с твърдението, че едно служебно правителство не може да започне такива договаряния с ЕК. Напротив, мисля че има разбиране в правителството, че е необходимо незабавно да започнат тези преговори и синдикатите трябва да им дадем подкрепа. Ще им помогнем, както им помогнахме да изработят това решение за отпадане на тези 40%, които са пагубни за страната ни. В следващите няколко дни трябва да се направи един съвет от експерти и специалисти, за да се направят оценки", коментира Атанасов и уточни:
"Ние не искаме министърът на енергетиката или вицепремиерът Атанас Пеканов да отидат и просто да кажат на ЕК, че заради голям митинг искат предоговаряне. Трябва да бъдем много аргументирани и твърди пред ЕК, че това решение е пагубно за българската икономика, не само за енергетиката".
През 2020 г. спрямо 1990 г. сме преизпълнили изискването за 55% намаляване на въглеродните емисии, подчерта вицепрезидентът на КНСБ
"Приемаме пакета и това, което ЕС трябва да постигне през 2030 г., и трябва да работим в тази посока. Това не означава, че трябва да си затваряме енергетиката, която в момента осигурява компенсациите за бизнеса и за битовите потребители - само за една година с около 8 млрд. лева. България е стожер в момента по електропроизводство и износ на Западните Балкани. Няма как да се съгласим това да бъде прекратено и няма как да допуснем това".
Интервюто на Георги Марков с Огнян Атанасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Британският външен министър Дейвид Лами ще призове европейските страни да разработят санкции срещу бандите за трафик на хора в рамките на среща с негови колеги, включително от България, на Мюнхенската конференция по сигурността този уикенд. Лами, цитиран от "Прес асоусиейшън", каза, че само съвместната работа за справяне с трафикантите на хора ще..
Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..
Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..
Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..
Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..