Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Митев: Левски не мечтае за такава България, в каквато сме затънали в злободневието си

"Всяка година датата 18 февруари носи със себе си много знаци. На първо място е паметта за саможертвата на Апостола. Но по-важно е да се опитаме да разкодираме и да запомним какво Васил Левски ни е завещал - мечтите за България". 

Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев. 

И подчерта колко е важно всеки от нас през цялата година да измерва собствените си дела с аршина на Апостола

"150 години след неговата гибел ние продължаваме да се лутаме, търсейки онзи вариант, в който България наистина ще бъде равна на другите европейски държави. Онова, което Левски искаше за своите сънародници, беше свобода на словото, на печата, на вероизповеданията, равенство на всички пред закона. Къде е равенството? Къде са тези управници, които се опитват да реализират тези завети на Левски? Разговорът за Левски не трябва да бъде воден два пъти в годината, а всеки ден". 

В предаването "Неделя 150" историкът допълни, че много неща не се знаят за Апостола, тъй като значителна част от живота му е преминала в условия на конспиративност и нелегалност

"Затова няма автентични и богати свидетелства за това как е преминал животът му. За мен Левски винаги ще остане велик с мечтите си за България. Когато не мечтаеш за свободна, силна, единна България, няма как да искаш да помогнеш на отечеството си. Откривам в него онези качества, които го правят безспорен политик. Той има лични качества, които са в основата на харизмата, с която печели обикновените хора. Той мечтае за една друга България, не за тази, в която сме затънали в злободневието си. Нямаме самочувствието, за което Левски е мечтал, за да бъдем равни на другите европейски народи. Лъжата, с която сме заобиколени от избори до избори, убива желанието за промяна". 

По думите му 150 години след смъртта на Васил Левски не сме научили урока, че не трябва да чакаме някой да ни поднесе на тепсия това, което искаме, а трябва сами да си го поднесем

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Пламен Митев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Рашков

Бойко Рашков: Изборните нарушения са масови и неизчерпаеми. КС го чака огромна работа

Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на вътрешните работи, бивш директор на Националната следствена служба, сега депутат от ПП-ДБ. Рашков оглавяваше и Бюрото за контрол на СРС. Като уточни, че е чел всички жалби до Конституционния съд,..

публикувано на 16.11.24 в 14:11
Теодор Папазов, Любка Александрова и Яна Маринова

Различните не са различни, те са част от нашето общество, имат нашите мечти

"Моментът е сега за не една мечта" - така са нарекли своята кампания за 2025 година "Соник Старт", организация, фокусирана в областта на социалното предприемачество, консултирането, предоставянето на услуги и подкрепа.  Инициативите стартират от град Левски и ще се реализират в 14 града с участието на деца от социалните услуги на..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Валентина Христова и дъщеря ѝ Бояна

Валентина Христова: Достъпната среда е необходима не само за хора с увреждания, но и за възрастни и родители с колички

Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите , които осигуряват достъпната среда. Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова,..

публикувано на 15.11.24 в 14:41

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

" Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам , като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим ".  Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино,..

публикувано на 15.11.24 в 14:17
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50