Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот без вода: Хората се питат как ще карат зимата

"Вода в цистерни - няма как през зимата. Вода на чешмата - няма. И никой не го интересува"

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Може би 90% от селата в Търговищка област са без вода. Това не е от тази година, това е от поне 4-5 години насам, като периодично имаме някакви режими. Цяло лято сме на сух режим". 

Това каза пред БНР Светлана Николова, която избра живота на село, след като пребори тежка диагноза. Там обаче среща друг проблем - от 4 години в село Марчино, община Попово, където тя гледа стадо с кози, няма вода.

"Какво ще правим зимата? Вода в цистерни няма как да се съхранява. Вода на чешмата няма. И никой не го интересува", посочи тя и обясни:

"Проблемът е, че зимно време не можем да разчитаме на водоноски, защото те замръзват. Евентуално след половин година ще ги видим отново".
Николова разказа, че водата в селото идва от каптаж. А каптажите представляват басейнчета, които се пълнят с подпочвена вода, която по гравитачен път се стича към селото, подпомагайки се с помпа, обясни тя. И подчерта обаче, че каптажите са празни. А за различен вид водоснабдяване и дума не става.

"Много трудно започва да става това, когато е с години", каза Светлана Николова и смята, че би трябвало да се "обидят тези, които са ни докарали до тук".

Осигуряването на водоноска също е било битка, отбеляза жената и обясни: "Когато кметският наместник много се страхува да не създаде работа на общината, голяма част от проблемите, които ние му споделяме, той просто ги спира до неговото ниво и никога не стигат до знанието на общината". 
"Никой не го интересува - нито кметски наместник, нито ВиК", разочарована е Светлана. В предаването "Хоризонт за вас" тя разказа как е преминала миналата зима - на режим, при който 2 дни има вода при много слабо налягане, а 5 дни изобщо няма. По думите ѝ когато става дума за едно домакинство, хората някак се справят. Проблемът обаче е с животните. Затова и хората масово са спрели да гледат животни, обясни тя и добави:

"Реките пресъхнаха, изворите около нас също. Леко е отчайващо. Караме ден за ден. Ако започна да мисля нещата в голяма перспектива, здравият разум ми казва "Махай тези животни, събирай си партакешите и заминавай в града, където хората живеят в някаква цивилизация". 

Светлана Николова обаче все пак решава да продължи да живее на село заради начина на живот, храната и спокойствието, които според нея са основната причина тежкото ѝ заболяване да не се върне обратно вече 20 години. 

Цялото интервю на Теодора Симова със Светлана Николова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстрация: Георги Цветков

Ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г.

Българският дарителски форум отчита 10-11% ръст на даренията от компании, фондации и индивидуални дарители за 2023 г. спрямо предходната 2022-ра. За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството. "Очаквахме лек спад в дарителската..

публикувано на 15.11.24 в 09:36
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм. По данни на Националния статистически институт периодът януари - септември   2024 година е с..

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни тезата си: "Атаките срещу израелските футболни фенове в Амстердам предизвикаха много силна..

публикувано на 13.11.24 в 11:50

Мирослав Цеков: Комисията за прякото участие на гражданите трябва да е приоритетна

Комисията за прякото участие на гражданите трябва да бъде една от приоритетните комисии в Народното събрание. Това мнение изказа пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". "Обединението от граждански организации, което застава зад отвореното писмо, вярваме, че неизменна част от функционирането на една демократична държава е..

публикувано на 13.11.24 в 10:51

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство . Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в..

публикувано на 12.11.24 в 10:46
Симеон Сакскобургготски в Националния исторически музей (НИМ), който отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“. 3 октомври 2024 г.

Симеон Сакскобургготски – специален гост на видеоподкаста на БНР "Говори…"

Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме преговори с неговия адютант Явор Кирилов. Когато му разказахме каква е идеята на подкаста, той я..

публикувано на 12.11.24 в 10:01

Таксиметровите шофьори стягат национален протест

Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. То е по повод застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите автомобили. Сезирани са и регулаторните комисии. Таксиметровите шофьори дават 15 дни на властта..

публикувано на 12.11.24 в 09:50