На 13 февруари 1923 г. е роден Ифра Нийман – прочут цигулар с международна кариера, ученик на Карл Флеш и Жак Тибо, с особен афинитет към музиката на съвременните автори, която представя концертно и записва. Но това е само част от неговото неоценимо наследство. Другата са неговите ученици.
Дълги години през втората половина на ХХ в. проф. Ифра Нийман преподава в училището за музика и драма „Гилдхол“ в Лондон. Той е откривател на таланти, които подпомага и доразвива с ценни съвети. На много солисти буквално дава крила, а техните успехи ги отвеждат до най-престижните световни сцени. Много от тези цигулари са българи – част от дългия респектиращ списък са Минчо Минчев, Мичо Димитров, Димитър Буров, а по-късно и сестра му - Яна Бурова, Веско Ешкенази, Марио Хосен, Велика Цонкова и още много други.
Преди години проф. Минчо Минчев, който продължи традициите на Лятната академия в рамките на фестивала „Варненско лято“, сподели в интервю специално за програма Хоризонт:
„Ифра Нийман е един от най-големите музиканти и педагози на нашето съвремие и аз съм имал щастието да уча при него, както и почти всички успешни цигулари от България минаха през неговата школа. Всъщност това мое отиване в Лондон и работата ми с Ифра Нийман бяха тази ракета носител, за да бъда изстрелян в една друга траектория - на успешни концерти и турнета, на кариера, която тръгна със съвсем другаинтензивност“.
В деня на вековния юбилей на своя учител в социалната мрежа Facebook цигуларката Яна Бурова, която живее и преподава в Лондон, написа:
„Днес отбелязваме 100 години от рождението на нашия любим професор Ифра Нийман. Знам, че говоря от името на много цигулари, които са вечно благодарни за вдъхновението, грижата, честността, помощта и амбицията на професора да просперират. Аз лично съм благодарна, че животът беше достатъчно милостив да позволи пътищата ни да се пресекат. Ифра Нийман е завинаги в мислите ми, все още съветвайки ме за възможно най-добрата фраза, подход и значение на музиката. Все още го сънувам, често преди концерти; думите и учението му продължават да живеят дълго след смъртта му.“Специално за слушателите на предаването "класика.соm" по програма "Хоризонт" концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам и един от най-обичаните български цигулари - Веско Ешкенази - разказа свои спомени за времето, прекарано в Лондон и уроците на проф. Нийман, които остават в съзнанието му завинаги. Чуйте в зуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..