На 13 февруари 1923 г. е роден Ифра Нийман – прочут цигулар с международна кариера, ученик на Карл Флеш и Жак Тибо, с особен афинитет към музиката на съвременните автори, която представя концертно и записва. Но това е само част от неговото неоценимо наследство. Другата са неговите ученици.
Дълги години през втората половина на ХХ в. проф. Ифра Нийман преподава в училището за музика и драма „Гилдхол“ в Лондон. Той е откривател на таланти, които подпомага и доразвива с ценни съвети. На много солисти буквално дава крила, а техните успехи ги отвеждат до най-престижните световни сцени. Много от тези цигулари са българи – част от дългия респектиращ списък са Минчо Минчев, Мичо Димитров, Димитър Буров, а по-късно и сестра му - Яна Бурова, Веско Ешкенази, Марио Хосен, Велика Цонкова и още много други.
Преди години проф. Минчо Минчев, който продължи традициите на Лятната академия в рамките на фестивала „Варненско лято“, сподели в интервю специално за програма Хоризонт:
„Ифра Нийман е един от най-големите музиканти и педагози на нашето съвремие и аз съм имал щастието да уча при него, както и почти всички успешни цигулари от България минаха през неговата школа. Всъщност това мое отиване в Лондон и работата ми с Ифра Нийман бяха тази ракета носител, за да бъда изстрелян в една друга траектория - на успешни концерти и турнета, на кариера, която тръгна със съвсем другаинтензивност“.
В деня на вековния юбилей на своя учител в социалната мрежа Facebook цигуларката Яна Бурова, която живее и преподава в Лондон, написа:
„Днес отбелязваме 100 години от рождението на нашия любим професор Ифра Нийман. Знам, че говоря от името на много цигулари, които са вечно благодарни за вдъхновението, грижата, честността, помощта и амбицията на професора да просперират. Аз лично съм благодарна, че животът беше достатъчно милостив да позволи пътищата ни да се пресекат. Ифра Нийман е завинаги в мислите ми, все още съветвайки ме за възможно най-добрата фраза, подход и значение на музиката. Все още го сънувам, често преди концерти; думите и учението му продължават да живеят дълго след смъртта му.“Специално за слушателите на предаването "класика.соm" по програма "Хоризонт" концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам и един от най-обичаните български цигулари - Веско Ешкенази - разказа свои спомени за времето, прекарано в Лондон и уроците на проф. Нийман, които остават в съзнанието му завинаги. Чуйте в зуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..