На 13 февруари 1923 г. е роден Ифра Нийман – прочут цигулар с международна кариера, ученик на Карл Флеш и Жак Тибо, с особен афинитет към музиката на съвременните автори, която представя концертно и записва. Но това е само част от неговото неоценимо наследство. Другата са неговите ученици.
Дълги години през втората половина на ХХ в. проф. Ифра Нийман преподава в училището за музика и драма „Гилдхол“ в Лондон. Той е откривател на таланти, които подпомага и доразвива с ценни съвети. На много солисти буквално дава крила, а техните успехи ги отвеждат до най-престижните световни сцени. Много от тези цигулари са българи – част от дългия респектиращ списък са Минчо Минчев, Мичо Димитров, Димитър Буров, а по-късно и сестра му - Яна Бурова, Веско Ешкенази, Марио Хосен, Велика Цонкова и още много други.
Преди години проф. Минчо Минчев, който продължи традициите на Лятната академия в рамките на фестивала „Варненско лято“, сподели в интервю специално за програма Хоризонт:
„Ифра Нийман е един от най-големите музиканти и педагози на нашето съвремие и аз съм имал щастието да уча при него, както и почти всички успешни цигулари от България минаха през неговата школа. Всъщност това мое отиване в Лондон и работата ми с Ифра Нийман бяха тази ракета носител, за да бъда изстрелян в една друга траектория - на успешни концерти и турнета, на кариера, която тръгна със съвсем другаинтензивност“.
В деня на вековния юбилей на своя учител в социалната мрежа Facebook цигуларката Яна Бурова, която живее и преподава в Лондон, написа:
„Днес отбелязваме 100 години от рождението на нашия любим професор Ифра Нийман. Знам, че говоря от името на много цигулари, които са вечно благодарни за вдъхновението, грижата, честността, помощта и амбицията на професора да просперират. Аз лично съм благодарна, че животът беше достатъчно милостив да позволи пътищата ни да се пресекат. Ифра Нийман е завинаги в мислите ми, все още съветвайки ме за възможно най-добрата фраза, подход и значение на музиката. Все още го сънувам, често преди концерти; думите и учението му продължават да живеят дълго след смъртта му.“Специално за слушателите на предаването "класика.соm" по програма "Хоризонт" концертмайсторът на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам и един от най-обичаните български цигулари - Веско Ешкенази - разказа свои спомени за времето, прекарано в Лондон и уроците на проф. Нийман, които остават в съзнанието му завинаги. Чуйте в зуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..