Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виненият туризъм - неповторимо преживяване сред древна история, природа и кулинарна традиция

винен туризъм
Снимка: Кети Тренчева

Както и да изглежда винената  индустрия в Европа днес , неотменим факт е, че  първите производители на божествения еликсир-траките, са отглеждали грозде в земята на България. На фона на глобалната битка за пазари, българските вина  се връщат  на картата на света  с добавена стойност . Виненият туризъм  у нас предлага неповторимо преживяване  с живите легенди, древна история, уникална природа , кулинарна традиция и гостоприемни домакини.  

Такива са и хората  от долината на Стримон, позната днес като Струма, които първи получиха своеобразния паспорт за винен маршрут.  

Преди седмица в Мелник министърът на туризма Илин Димитров връчи своеобразната карта на първия от 12-те  маршрута за винен туризъм и това никак не беше случайно. Богата и завладяваща история блика като извор от недрата на  тази долина, населявана от древните траки.  А най- опияняващата част от нея е свързана с  виното: 

„Беше прието винопроизводството да е част от нематериалното ни културно наследство. Виненият туризъм е част от устойчивия туризъм. Той помага на местните общности“

Потвърждават го и местните винопроизводители  Петър Димитров и Димитър Манолев: 

Виното е било живота на Мелник“

„Нашето семейство се занимава само с това през последните 130 години“

Начинът , по който България ще се представя пред света като туристическа дестинация, ще бъде различен, обяви министър Димитров: 

Ще разказваме истории и ще показваме чудесата на България по един по-различен начин

А в Мелнишко-Санданския район истории за виното да искаш.  Като тази за намерената неотдавна мраморна плоча, изобразяваща сред лозята Бог Дионисий , който е заимствания от  древните гърци тракийски бог  Загрей. За първата си среща с него разказва кметът на Мелник Сашо Филипов: 

„Тази плоча е намерена в Мелник и сега се е в музея до Европарламента в Брюксел“

От Мелник за Западна Европа са тръгвали керваните с вино, натоварвани на кораби на пристанището в Кавала, разказва Петър Димитров, един от експертите по история в  най-малкия български град: 

До 1912 година Кавала е като пристанище на Мелник за износ на вино. В целия регион се произвежда грозде“

За  вълшебното вино от широката мелнишка лоза , която вирее само тук, чува и самият Уинстън Чърчил, който в началото на 20 век често е посещавал тези земи: 

През 1905 година Чърчил е дошъл тук и купил един тон вино за сватбата на сина си

Преди повече от сто години дядото на Григор Солунов , който е бил военнопленник в Италия и е работил за винарите там, връщайки се в родното си село Хотово, засажда всичките си земи с лозя. И   виното му от Широка мелнишка лоза тръгва за Солунското пристанище. Бившият банкер Григор Солунов сега е управител на една от най-добрите винени изби в района, в която се снима и българския сериал „Вина“.  Тук посрещат почитатели на винения туризъм от цял свят- Израел, Турция, Румъния, Белгия, Швейцария, Германия, Швеция. Десетки кемпери и каравани опасват красивата котловина, за да се докоснат до тайната на сътворението на божественото питие: 

„Хората, които идват харесват, много харесват нашия район, особено когато е зелено. Близо е до Мелник и Роженския манастир. Съчетава се поклоннически и винен туризъм“

Тук залагат  предимно на българските сортове винени грозда защото: 

"Тъй като чужденецът се интересува предимно от местните сортове. Трябва да работим те да се предлагат и в заведенията, защото това е лицето на нашия район“

А кметът на Мелник не крие радостта си, че най- големите инвестиции в района са свързани с виното: 

„Едни от най-големите и хубави винарски изби са в нашия район“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Клисурския манастир завършва първият летен лагер по религия за деца

В Клисурския манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец завършва първият летен лагер по религия за деца. 20 момичета от Видинска епархия и страната завършват лагера днес.  Преди обяд, пред своите родители, децата ще изнесат представление със стихчета и песни, научени по време на лагера.  Те ще изиграят сцената за пророк Даниил и..

публикувано на 10.07.24 в 08:15
Новата ракета

Новата ракета "Ариана 6" изведе успешно микроспътници в орбита

Час и шест минути след излитането си днес новата европейска ракета "Ариана 6" изведе в орбита микроспътниците, които носеше. Този успех при първия полет на ракетата носител бе посрещнат с бурни аплодисменти и възторжени възгласи в космическия център Куру във Френска Гвиана, предаде АФП. "Това е исторически ден за Европейската космическа..

публикувано на 10.07.24 в 08:14

НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК

Днес изтича срокът за обществено обсъждане на поредния законопроект за водоснабдяването и канализацията, който предвижда консолидиране и на останалите общински ВиК дружества в страната към държавните и промени,  свързани с регулиране на цената на услугата.  Текстовете предизвикаха недоволство сред кметове на общини, а на предстоящото в четвъртък..

публикувано на 10.07.24 в 08:09
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Управлението на кризи обсъждат на форум в София

Учени от България и франкофонски държави ще обсъждат на конференция в София управлението на кризи. Организатор е Специализираният институт на Франкофонията по администрация и мениджмънт. Форумът, който ще се проведе в Софийския университет "Св. Климент Охридски", ще бъде открит от вицепрезидента Илияна Йотова.

публикувано на 10.07.24 в 08:06

Започва основният ремонт на Дунав мост

От днес започва основният ремонт на Дунав мост, който ще продължи две години. Очаква се днес в Русе началото на дейностите да дадат служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова и председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Йордан Вълчев. Основен ремонт на мостовото съоръжение от българска страна не е правен, макар че..

публикувано на 10.07.24 в 07:59
доц. Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Конфликтът в Украйна върви към замразяване

Конфликтът в Украйна върви към замразяване и задънен изход . Не виждаме осезаем напредък за нито една от двете страни. Това мнение изрази пред БНР доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Много зависи по какъв начин съюзниците ще се..

публикувано на 10.07.24 в 07:56

ЕК не разреши увеличаване на поливните площи у нас

ЕК не разреши увеличаване на поливните площи у нас – стана ясно след комуникация между Комисията и българското земеделско министерство. Ще бъдат допустими инвестиции само в съществуващите до момента напоителни инсталации. Агроведомството публикува за ново обществено обсъждане подмярката за инвестиции в напояването. Общият бюджет на процедурата е..

публикувано на 10.07.24 в 07:53