Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калчо Пасков от Лясковец - един (не)забравен деец на Освобождението

2
Калчо Пасков и главната улица на Лясковец в първите десетилетия на XX в.
Снимка: Здравка Маслянкова

Стотици са знайните и незнайни български революционери, допринесли с дейността си и посветили живота си на българското Освобождение. Сред тях е Калчо Пасков от Лясковец. Той е сред видните представителите на революционната емиграция и комитетските дейци в българските земи през 1871–1875 г.

Богатият българин подпомага финансово бунтовнически акции, участва в дипломатически мисии за националната кауза и се включва с логистична подкрепа в Руско-турската война от 1877–1878 година. Оскъдните сведения за неговата дейност – запазени в няколко писма и спомени на родственици, обричат тази личност на забвение.

За Калчо Пасков кореспондентът на БНР във Велико Търново Здравка Маслянкова разговаря с доцент Светла Атанасова, главен уредник в отдел "История на България XV – XIX век" към Регионалния исторически музей във Велико Търново.

Доц. Светла Атанасова/Снимка: Здравка Маслянкова

Калчо Пасков е роден в Лясковец през 1840 г. Той напуска родния дом на 12-годишна възраст и се присъединява към гурбетчиите градинари, които отиват на сезонна работа в Белград.

Будният младеж бързо се адаптира към живота в сръбската столица и се преориентира към търговия с дървен материал и веялки – внос за българските земи.

Професионалните контакти на Пасков с търговци и експедитори по дунавските пристанища улесняват прехвърлянето на оръжие и други боеприпаси в българските земи. Сред натоварената от него стока на каиците се намират и доставките за революционното дело, разказва доц. Светла Атанасова, изследвала дейността на революционера.

Калчо Пасков е слабо грамотен, но е привърженик на просвещението и нуждата от светски знания за своите сънародници. През 1865 г. той отпуска парична помощ на Българското ученическо дружество в Белград. Към тази институция е сформирано и читалище с образователни и пропагандни функции.  

Възрожденският търговец и патриот поддържа близки контакти с комитетските дейци в чужбина и в Българско. За това свидетелства приятелството му с войводата Панайот Хитов и познанството с Васил Левски. В периода от 1873 г. до 1875 г. той е сред приближените лица до четническия войвода в Белград.

Неговото име се споменава в писмата като доверено лице на комитетите и куриер по дунавските градове, Букурещ и Белград. Именно той насочва Левски към Лясковец и му препоръчва местния търговец и ханджия Марин Станчев като подходящ човек за изграждането на революционен комитет, разказва доц. Атанасова.

През 1875 г. Калчо Пасков влиза в ролята на един от преговарящите посредници между сръбското правителство и българският революционен комитет, като целта е търсене на пътища за националното освобождение.

Заедно с Панайот Хитов и Рафаил Атанасов се среща със сръбския министър-председател Стевча Михайлович. Правят изложение за развитието на политическите дела в България, подготовката за въстание и търсят съгласувано действие. През февруари 1876 г. следват нови разговори с военния министър Тихомил Николич и аудиенция при сръбския крал Милан.

За съжаление мисията за единодействие и сътрудничество е неуспешна, коментира доц. Светла Атанасова.

След обявяването на Руско-турската война през 1877 г. Калчо Пасков заминава за Русия и се включва в състава на действащата армия като водач.

След Освобождението Пасков продава имотите си в Белград и се прибира в България. Новите му проявления са свързани с обществения и политически живот в младото княжество. Калчо Пасков е дългогодишен председател и член на Постоянната комисия в Търново. Бил е депутат от Народнолибералната партия. Той е отявлен привърженик и съратник на Стефан Стамболов и неговото управление.

Името му се свързва и с един неприятен епизод от нашата нова история, а именно издевателството и поругаването на митрополит Климент Търновски през 1893 г. от политическите му противници.

Калчо Пасков се ползва с благоразположението на княжеския двор. При обиколката си в българските земи през 1893 г. княз Фердинанд гостува в дома на лясковския общественик и политик.

В началото на XX век Калчо Пасков е избран за кмет в родния си град. Неговата мечта е била Лясковец и Горна Оряховица да се обединят в един административен център, разказва доц. Светла Атанасова.

Българският родолюбец умира в Лясковец през януари 1918 година.

Разговора на Здравка Маслянкова с доц. Светла Атанасова в предаването "Нощен хоризонт" може да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26