Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се интересът към българистиката в чужбина

Снимка: БТА

Интересът към българския език, литература, култура, история и традиции извън страната се увеличава. Това стана ясно на специална пресконференция, посветена на развитието и утвърждаването на българистиката в чужбина. Резултатите от това наблюдение са част от започналата през септември миналата година научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Водещата организация по тази програма е Българската академия на науките, която работи в партньорство с четири университета от страната – Софийския, Пловдивския, Шуменския и Югозападния университет. 

Българският език и култура, българските истории и традиции са важна част при формирането на колективното възприятие за съвременна България. Науката, която изучава българския народ – неговия език, история, етнография, митология и култура, се нарича "Българистика". С помощта българистиката и специалистите българисти, които изследват, съхраняват и разпространяват българския дух, страната ни намира място в развитието на европейската и световна цивилизация. С кратко обяснение какво е "Българистика" и защо е необходимо да бъде създадена Национална програма за нейното развитие и утвърждаване започна конференцията, открита от доц. Елка Трайкова - национален координатор на програмата:

"Българистиката не се ограничава само до изучаване на българския език, а на българска литература, история, култура в чуждестранните университети. За съжаление, през последните три десетилетия значително намаля интересът към тези специалности в големите университети в чужбина, значително беше намален броят на лекторатите, в които се изучава български език, литература, култура и история, както и броят на студентите. Постепенно си отиде и едно много вдъхновено и отдадено на българистичната кауза поколение". 

Според доц. Трайкова причините за намаления интерес към българистиката през последните 30 години са както геополитически, така и вътрешнодържавни. От една страна интересът към по-малките езици е намалял заради по-слабия им престиж, от друга - държавните институции са се оттеглили от проблемите на българистиката в чужбина, от трета - липсва толерантност спрямо тези изследователи, които са се занимавали с проблематиката. 

"Целта на програмата е да подпомогне възвръщането на позициите на българистиката в чужбина. Да се подпомогнат държавните институции, в които виждаме един засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, както всички колеги, които се занимават с тази проблематика в чуждите университети. Да се увеличи броят на студентите, които искат да изучават български език, наука, култура, история, традиции и така да се създава по-широка мрежа от приятели на България навсякъде по света. Нашата цел е да създадем стратегия", обясни доц. Елка Трайкова.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи концепцията за развитие на стратегията, като подчерта, че в програмата са включени всички важни българистични средища в България, а идеята е чрез обединяване на усилията да се насърчи развитието на българистиката в чужбина. 

"За да имаме добра българистика в чужбина, трябва да имаме добра българистика и в България", смята Тотоманова.

През последните тридесет години са регистрирани единични и некоординирани дейности, свързани с проблемите на българистиката. Организиран е Трети българистичен конгрес, два колоквиума по старобългаристика, като се готви и трети. Проф. Тотоманова изтъкна и усилията на Шуменския университет да поддържа Преславката книжовна школа като международно събитие. 

На конференцията председателят на Съвета за чуждестранна българистика към Българската академия на науките Александър Костов представи какво е състоянието на българистиката и българистичните центрове в чужбина въз основа на предварителните данни, събрани до момента. 

Една от основните цели е създаването на нови, съвместни докторантски и магистърски програми, които ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на българистите в чужбина

Като част от образователните програми ще бъдат разработени и дигитализирани учебни помагала. Заедно със стандартите за обучение на български език като чужд тези помагала ще бъдат качени в специален портал, който ще може да се ползва от всички центрове в и извън страната. Също така ще бъдат организирани научни форуми, тематични и специализирани семинари, посещения на исторически и културни обекти в България за чуждестранни българисти, утвърдени или млади учени. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В понеделник МФ ще предложи 3-годишни дългови книжа за 100 млн. лева

В понеделник Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ . Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..

публикувано на 04.02.25 в 17:47
Асен Василев в НС. Седнали вляво -  Бойко Рашков и Кирил Петков.

Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението на КФП към януари

Бившият министър на финансите и настоящ депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова финансовото министерство да публикува данните за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към януари: "Знаете, че тези данни винаги се публикуват в първия работен ден след приключването на месеца. Това е традиция...

публикувано на 04.02.25 в 17:25
Валентин Радомирски

Валентин Радомирски: Европа я очаква мъчителен период, не може да живее под чужди чадъри

Европа я очаква мъчителен период, в който трябва да разбере най-накрая, че не може да живее под чужди чадъри, да пропагандира неща, които не са в нейната същности. Трябва да изработи нейното аз. Затова всяка държава трябва да защитава вътре в Европа националните си интереси и да се търси баланса между тях . Това каза дипломатът от..

публикувано на 04.02.25 в 17:17
Делян Добрев

Делян Добрев не отговори на въпрос за ДДС ставките в новия бюджет

Председателят на бюджетната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ - СДС Делян Добрев отклони въпросите за промени в ДДС ставките в новия пакет данъчни закони и предстоящия проектобюджет. Помолен да отговори дали ще се удовлетвори искането за възстановяване на 9-процентния косвен налог за ресторантьорския бранш, Добрев прекрати изявлението си..

публикувано на 04.02.25 в 17:09
Марио Рангелов (вляво) и Джейхан Ибрямов (на втори план вдясно) в НС.

Сарафов пак иска имунитетите на депутатите от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов

Временно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов повторно поиска имунитетите на депутатите от ДПС-ДПС Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов. Това става 10 дни след като Народното събрание отказа да разреши разследванията срещу двамата да продължат. В повторните искания са изложени допълнителни аргументи и нови доказателства,..

публикувано на 04.02.25 в 17:03
Жечо Станков

Предвижда се драстично увеличение на глобите за ЕРП-тата

Министърът на енергетиката Жечо Станков обяви, че се предвижда петкратно увеличение на глобите за електроразпределителните дружества, които не изпълняват задълженията си към потребителите.  Санкциите могат да достигнат до 50 000 лева, е предупредил министърът на среща с директора на "Електроенергетика и Топлоенергика" в Комисията за енергийно и водно..

публикувано на 04.02.25 в 16:57

Юлия Георгиева, "Розовата къща": Фентанилът води до бързи и тежки свръхдози

Фентанилът е десетки пъти по-силен от хероина и много малко количество от него може да бъде много рисково за човека, защото е опиат и води до бързи и тежки свръхдози - лесно може да се предозира с него . Това каза пред БНР Юлия Георгиева, председател на Центъра за хуманни политики и мениджър на "Розовата къща" - единственият в страната безплатен..

публикувано на 04.02.25 в 16:57