Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличава се интересът към българистиката в чужбина

Снимка: БТА

Интересът към българския език, литература, култура, история и традиции извън страната се увеличава. Това стана ясно на специална пресконференция, посветена на развитието и утвърждаването на българистиката в чужбина. Резултатите от това наблюдение са част от започналата през септември миналата година научна програма за развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Водещата организация по тази програма е Българската академия на науките, която работи в партньорство с четири университета от страната – Софийския, Пловдивския, Шуменския и Югозападния университет. 

Българският език и култура, българските истории и традиции са важна част при формирането на колективното възприятие за съвременна България. Науката, която изучава българския народ – неговия език, история, етнография, митология и култура, се нарича "Българистика". С помощта българистиката и специалистите българисти, които изследват, съхраняват и разпространяват българския дух, страната ни намира място в развитието на европейската и световна цивилизация. С кратко обяснение какво е "Българистика" и защо е необходимо да бъде създадена Национална програма за нейното развитие и утвърждаване започна конференцията, открита от доц. Елка Трайкова - национален координатор на програмата:

"Българистиката не се ограничава само до изучаване на българския език, а на българска литература, история, култура в чуждестранните университети. За съжаление, през последните три десетилетия значително намаля интересът към тези специалности в големите университети в чужбина, значително беше намален броят на лекторатите, в които се изучава български език, литература, култура и история, както и броят на студентите. Постепенно си отиде и едно много вдъхновено и отдадено на българистичната кауза поколение". 

Според доц. Трайкова причините за намаления интерес към българистиката през последните 30 години са както геополитически, така и вътрешнодържавни. От една страна интересът към по-малките езици е намалял заради по-слабия им престиж, от друга - държавните институции са се оттеглили от проблемите на българистиката в чужбина, от трета - липсва толерантност спрямо тези изследователи, които са се занимавали с проблематиката. 

"Целта на програмата е да подпомогне възвръщането на позициите на българистиката в чужбина. Да се подпомогнат държавните институции, в които виждаме един засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, както всички колеги, които се занимават с тази проблематика в чуждите университети. Да се увеличи броят на студентите, които искат да изучават български език, наука, култура, история, традиции и така да се създава по-широка мрежа от приятели на България навсякъде по света. Нашата цел е да създадем стратегия", обясни доц. Елка Трайкова.

Проф. Анна-Мария Тотоманова представи концепцията за развитие на стратегията, като подчерта, че в програмата са включени всички важни българистични средища в България, а идеята е чрез обединяване на усилията да се насърчи развитието на българистиката в чужбина. 

"За да имаме добра българистика в чужбина, трябва да имаме добра българистика и в България", смята Тотоманова.

През последните тридесет години са регистрирани единични и некоординирани дейности, свързани с проблемите на българистиката. Организиран е Трети българистичен конгрес, два колоквиума по старобългаристика, като се готви и трети. Проф. Тотоманова изтъкна и усилията на Шуменския университет да поддържа Преславката книжовна школа като международно събитие. 

На конференцията председателят на Съвета за чуждестранна българистика към Българската академия на науките Александър Костов представи какво е състоянието на българистиката и българистичните центрове в чужбина въз основа на предварителните данни, събрани до момента. 

Една от основните цели е създаването на нови, съвместни докторантски и магистърски програми, които ще бъдат съобразени с конкретните изисквания на българистите в чужбина

Като част от образователните програми ще бъдат разработени и дигитализирани учебни помагала. Заедно със стандартите за обучение на български език като чужд тези помагала ще бъдат качени в специален портал, който ще може да се ползва от всички центрове в и извън страната. Също така ще бъдат организирани научни форуми, тематични и специализирани семинари, посещения на исторически и културни обекти в България за чуждестранни българисти, утвърдени или млади учени. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ловеч празнува Цветница в стария кв. "Вароша"

В Ловеч на Цветница по стара традиция се събират хиляди жители и гости на града, а площадите в центъра и стария квартал "Вароша" са изпълнени с шатри на майстори занаятчии и цветари. По традиция беше пресъздаден и ритуала "По вода", а за кумичка на празника беше избрана 18-годишната Надежда Стефанова.

публикувано на 28.04.24 в 14:13

Климатът е сред най-важните теми за младите хора в предстоящите европейски избори

Младите избиратели, на възраст между 16 и 23 години, които ще имат ключова роля в изборите за Европейски парламент в началото на юни, смятат, че климатичните промени са сред най-важните проблеми, на които бъдещите евродепутати трябва да търсят решение.  "Климатичните промени са непосредствена заплаха и ако мисля да имам деца в близкото бъдеще,..

публикувано на 28.04.24 в 14:05

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Мазни борби. Мазньо дири мазнинката

В днешната научна лекция тук ще разгледаме едно явление от българския политически живот и както винаги, анализът ни е толкова дълбок, че 5 минути не можем да изплуваме на повърхността за глътка въздух. С нашите научни лопати ние копаем сведения от библейските страници през феноменологията на Хегел чак до банкянските извори на мъдростта...

публикувано на 28.04.24 в 13:58

„Запалете свещичка, дарете живот“ - девет души дариха кръв във В. Търново

Девет кръводарители се отзоваха и дариха на Цветница в неделното училище към храма „Свети Николай“ във Велико Търново. Акцията по кръводаряване е част от националната кампания „Запалете свещичка, дарете живот“. Сътрудничеството между храма и Центъра по трансфузионна хематология е отдавна и заедно помагаме, поясниха свещеноиконом Славчо..

публикувано на 28.04.24 в 13:58
Бойко Ноев

Бойко Ноев: Русия осъществява директно терористични операции на българска територия

Русия осъществява директно терористични операции на българска територия. Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. "Това е доказано дори в някои разследвания на българската прокуратура, които не завършват вече много години . В България това е една тема, която не е популярна. За съжаление, тя не е популярна и за..

публикувано на 28.04.24 в 13:18

След изборите Борисов няма да преговаря за ново управление с Петков, Василев и Денков

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че след изборите няма да преговаря за ново управление с Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков, но би приел за бъдещи партньори част от партиите в коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". Политическите си коментари Борисов направи в местността Рупите край Петрич, където се намира гора,..

публикувано на 28.04.24 в 13:12

Гърция с ПВО проект на стойност 2 млрд. евро

Гърция се превъоръжава с нови технологии по защита на въздушното пространство, съобщи министърът на отбраната Никос Дендиас. Опозиционните партии с изключение на депутатите-комунисти подкрепят плановете на правителството за отбрана. Гърция ще направи "непробиваемо" въздушното пространство на страната, заяви министърът на отбраната..

публикувано на 28.04.24 в 13:03