Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

230 години от рождението на Неофит Рилски

Истинският духовник не се съобразява с конюнктурата

На Неделя Православна в храмовете се чете от посланието на Свети апостол Павел до евреите

Румяна Иванова - водещ на рубриката "Духовен поглед"
Снимка: БНР
Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова.

На Неделя Православна в храмовете се чете от Посланието на Свети апостол Павел до евреите, глава 12, стихове 1 и 2:„Затова и ние, заобиколени от такъв голям облак свидетели, нека свалим от себе си всякакво бреме и греха, който ни лесно омотава, и нека с търпение изминем предстоящото нам поприще, имайки пред очи началника и завършителя на вярата - Иисуса, Който, заради предстоящата Нему радост, претърпя кръст, като презря срама, и седна отдясно на престола Божий.“. В облака свидетели са хората около нас, но и тези, които са преминали при Господа преди нас. Сред тях блести образът на монахът от Рилския манастир, отец Нефит Рилски.

Тази година се навършват 230 г. от рождението му. Той е един от големите просветители, положили основата на модерното българско образование и запалили искрата на Българското Възраждане.
За отбелязването на тази важна годишнина предстои учредяването на обществен инициативен комитет, чийто патрон ще бъде Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. В комитета ще участват

Югозападният университет "Неофит Рилски“, Неврокопската света митрополия, Рилския манастир, различни институции.
Програмата ще включва серия от научни, издателски и популяризаторски инициативи, между които провеждане на национална научна конференция, издаване на сборници, учредяване на студентска стипендия, организиране на изложба, изготвяне на документален филм и др.

Разговарям с доцент д-р Костадин Нушев от богословския факултет на СУ за личността и приносът на отец Неофит Рилски като духовник и просветител.


Добро утро, доц Нушев!

К. Нушев: Добро утро на Вас и слушателите на Вашето предаване!

Р. Иванова: Отец Неофит се родил в град Банско, в семейство на свещеник. Дядо му, през годините бил игумен на Рилския манастир. Отец Неофит Рилски съставил първата отпечатана българска граматика. Това предполага сериозна подготовка и отлично образование. Къде и как се образовал той?

К, Нушев: Разбира се семейната среда има значение. Като наследник на будни родители, духовници и книжовници, бил закърмен с тази възрожденска просвета. Но той станал монах в Рилския манастир и след като забелязали дарбите му, го изпратили да овладее гръцки език. Още в този момент, той започнал да планира издаването на българо-гръцки речници и българска граматика. През целия си живот, той се образовал и прилагал модерната днес философия "учене през целия живот". Така той създал първата българска граматика, различни речници, училищни програми, методически и други пособия. Основал е монашеско училище в Рилския манастир, ръководил го е. По-късно се грижел за много килийни училища и положил основата на светското образование. Започнали да го канят в различни градове - Копривщица, Габрово, Пловдив, за да организира там градски училища. Заслужено Константин Иречек го нарекъл духовен баща на българските педагози. Отец Неофит Рилски превел и адаптирал на български известната образователна английска ланкастърска методика  чрез взаимоучителния метод. Българските първенци в Букурещ решили да приложат тази методика в първото светско училище в Габрово, с преподаване на говорим български или новобългарско училище. С тази задача се заел Неофит Рилски. Нямали сме през тези векове българска държава и министерство на образованието, но един духовник - книжовникът, просветителят Неофит станал духовен баща на новобългарската учебна дейност и просвета.

Р. Иванова: Всъщност това първо светско училище в Габрово, което той уредил през 1835 г., от 1872  е вече гимназия, а от 1881 г. носи името Априловска гимназия. Може ли да го наречем мисионер на Рилската света обител?

К. Нушев: През годините ме е вълнувал въпроса за Рилския манастир като духовен, книжовен център, но и като разсадник на светската просвета. Там богослужението винаги е било на български език - първо на църковнославянски, а след това на новобългарски. Там се е съхранявала библиотеката на Търновската книжовна школа. След падането на България под османско иго, там са дошли учениците на Свети Патриарх Евтимий. Старобългарската книжнина от времето на Свети Иван Рилски се съхранявала там. Монасите от Рилския манастир усърдно изпълнявали завета на Свети Иван Рилски, да се грижат за духовната просвета на народа си, да го предпазват от заблудите, незнанието и суеверията. Така че Рилският манастир винаги е бил твърдиня, крепост на духа и книжовността.

Р. Иванова: Първият превод на Новия Завет на новобългарски, на говорим български език е осъществен от Неофит Рилски. Хората са обичали да четат този нов превод и дори го наричали Неофитовото Евангелие. Как е успял да го издаде през 1840 г., с какви средства е бил печатан този Нов Завет?

К. Нушев: Британското Библейско Дружество му възлага тази отговорна задача да направи превод на новобългарски на Новия Завет, след като той вече е създал граматиката. Той направил този превод в Рилския манастир. Библейския превод и граматиката дали тласък в развитието на новобългарския език. Знаем, че превода Библията на даден език съдейства за обогатяване на неговата лексика, речниковия му фонд, защото Библията съдържа най-сложните думи и понятия за духовния живот на човека, за молитвата и връзката на човека с Бога.

Р. Иванова: Въпреки това, имало е голяма съпротива от гърчеещите се духовници, които искали да се чете в храмовете на гръцки. 

К. Нушев: Истинският духовник не се съобразява с конюнктурата, с консервативните и ретроградни мнения, а винаги служи на Бога и своя народ за духовна просвета, за духовно и нравствено възраждане.

Р. Иванова: Много ми харесва тази Ваша мисъл, че ако един учител забрави, че е ученик на Христос, тогава започва неговото падение. Несависимо в каква позиция, сан и длъжност сме, е важно да не забравяме, че сме ученици на Христос, нали?

К. Нушев: Виждаме скромността, отговорността и трудолюбието на отец Неофит Рилски. Такива големи успехи могат да бъдат постигнати, само когато човек не се задоволява с постигнатото, не е високомерен, самодоволен, а знае, че е бил длъжен да изпълни дълга си, както ни учи Евангелието да мислим за себе си. Той бил европеец и християнски мисионер, ренесансова личност, сравнима в големите европейци като Еразъм Ротердамски, който също превел Евангелието. Делото на Неофит Рилски е епохално. 

Р. Иванова: Доц. Нушев, много Ви благодаря за този разговор!

Да се помолим: „Отче наш. Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“

Желая ви благодатна седмица, леки и спасителни пости!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със сламното историческо минало на града, но и с настоящето на града, каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разаговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37